Mazhar Osman Uzman

Mazhar Osman Uzman psikiyatri sahasında bir sembol haline gelmiş, ülkemizin yetiştirdiği en büyük hekimlerden biri olan, ruh ve sinir hastalıkları hekimi. Ruh hekimliği yanında renkli şahsiyetiyle iz bırakmıştır. Mazhar Osman 1884'te Meriç Nehri üstündeki Sofulu'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kırklareli'nde yaptı. Askeri tıbbiyeyi 1904 yılında sınıf birincisi olarak bitirdi. Berlin'de “Nöroloji” ve Münih'te “Psikiyatri” bilgisini ilerletti. İstanbul'a döndükten sonra Gülhane Askeri H

Mazhar Osman Uzman psikiyatri sahasında bir sembol haline gelmiş, ülkemizin yetiştirdiği en büyük hekimlerden biri olan, ruh ve sinir hastalıkları hekimi. Ruh hekimliği yanında renkli şahsiyetiyle iz bırakmıştır.

Mazhar Osman 1884'te Meriç Nehri üstündeki Sofulu'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kırklareli'nde yaptı. Askeri tıbbiyeyi 1904 yılında sınıf birincisi olarak bitirdi. Berlin'de “Nöroloji” ve Münih'te “Psikiyatri” bilgisini ilerletti. İstanbul'a döndükten sonra Gülhane Askeri Hastanesinde, Wietting Paşanın asistanı oldu. 1914'te Haydarpaşa Askeri Hastanesi “Nöro Psikiyatri” bölümü şefi ve Fransız La Paix Hastanesi başhekimi oldu. Birinci Dünya Savaşı sonunda bu görevlere bir de Toptaşı Akliye Hastanesi başhekimliği katıldı. Toptaşı tımarhanesindeki acıklı durum, Mazhar Osman'ı çok etkiledi. Uzun yıllar hükümete raporlar yazarak bu konuda ilgi bekledi. 1927 yılında Bakırköy'de emrine verilen eski bir süvari kışlasında ilk akliye kliniğini kurdu. Her yıl yeni pavyonlar açıp değerli hekimler yetiştirerek, 2000'den fazla hastanın sorumluluğunu üstüne aldı.

Tıp öğreniminin geliştirilmesi için 1912 yılından beri yaptığı yayınlar ve mücadeleler, 1933'te İstanbul Darülfünunu kapatılıp İstanbul Üniversitesi açılıncaya kadar sürdü. Mazhar Osman, yeni üniversitenin Tıp Fakültesinde, Psikiyatri Kürsüsü Direktörlüğüne tayin edildi. Tıp Fakültesinde verdiği dersler yıllarca büyük ilgiyle takib edildi. Mazhar Osman, Türkiye'de modern cüzzam hastanesinin kuruluşu için çok çalıştı. Üstünde durduğu bir başka konu da, milletlerarası uyuşturucu madde ticaretine engel olunması gayretleriydi. 1952 yılında öldü.

Mazhar Osman'ın akıl hastalıkları, sinir hastalıkları ve psikiyatri kitaplarıyla Türkçe, Almanca ve Fransızca yazdığı bilimsel yazılar 200'ü geçmektedir. Ansefalit Üzerindeki Etüdler, Haşiş Tiryakiliğinin Ruhi Neticeleri, Ansefalit Sendromlarına Karşı Aşılar, Merkezi Asabi Cümlenin Sifilis Tedavisi Kriteryumu ve Multipl Sklerosis'in Viral Etiyolojisi adlı yayınları belli başlılarıdır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.