Mazlum Doğan (1955; Karakoçan, Elazığ - 21 Mart 1982; Diyarbakır), silahlı terör örgütü PKK'nın kurucuları arasında yer alan merkez komite üyesidir.

Mazlum Doğan

Mazlum Doğan (1955; Karakoçan, Elazığ - 21 Mart 1982; Diyarbakır), terör örgütü PKK'nın kurucuları arasında yer alan merkez komite üyesidir.

Yaşam öyküsü

İlk yılları ve eğitimi

Mazlum Doğan aslen Tunceli ilinin Mazgirt ilçesindendir. Doğan, o dönemde Uludağ Üniversitesi'ne bağlı Necatibey Eğitim Fakültesi'ni bitirmiştir. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi ekonomi bölümünde okumuştur. 1976 yılında okulu bırakarak bazı öğrenci hareketlerine katılmıştır. Serxwebun Dergisi'nin ilk genel yayın yönetmenliğini yapmıştır.

PKK üyeliği, cezaevi yılları ve ölümü

1979 yılında PKK üyeliği ve kurucularından birisi olma hasebiyle tutuklanarak Diyarbakır Cezaevi'ne konulmuştur. 27 yaşındayken 21 Mart 1982'deki bir nevruz gününde hapishane koşullarını protesto etme amacıyla cezaevindeki hücresinde kendini yakarak intihar etmiştir. Bu intiharın ardından cezaevlerinde hükümlü bulunan siyasi suçluların bir kısmı ölüm orucu eylemi ve isyanlar başlatmıştır.

Geleneği

İntiharı Bu Kalp Seni Unutur Mu? dizisinin beşinci bölümünde işlenmiştir. Mazlum Doğan adına Almanya başta olmak üzere bazı ülkelerde gençlik festivalleri düzenlenmektedir.

İlgili eserler

* Mehdi Zana: Diyarbakır 5 No'lu (1983). Yayımevi: Avesta Yayınları, ISBN 975-8637-83-5

Kaynaklar

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar