MBA (okunuşu: ``embiey``)(``Master of Business Administration``; ``İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı``), işadamı ve iş kadınlarına yönelik olarak geliştirilmiş lisansüstü bir yeterlik derecesidir. MBA`in amacı, öğrencileri rekabetçi dünyanın yönetim sorumluluğunu üstlenebilecek bireyler haline getirecek şekilde eğitmektir. ...

MBA (inglizce) türkçe anlamı
1. MBA (Master of Business Administration) İş Yönetimi Ustalığı olarak çevrilebilecek yüksek lisans diplomasının kısaltması.
1. Master's degree in Business Administration
2. graduate with a Master's degree in Business Administration,
MBA (ingilizce) fransızcası
1. MBA
2. d'un grade universitaire en gestion d'entreprises
MBA (ingilizce) almancası
1. graduierter Betriebswirt
MBA (ingilizce) italyancası
1. laurea in Economia e Commercio
MBA (ingilizce) ispanyolcası
1. abreviatura de Master ir Business Administration
2. título universitario
3. master de administración comercial
MBA (ingilizce) portekizcesi
1. indivíduo que possui título de mestre em administração de empresas

Mba hakkında bilgiler

MBA (okunuşu: ``embiey``) (``Master of Business Administration``; ``İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı``), işadamı ve iş kadınlarına yönelik olarak geliştirilmiş lisansüstü bir yeterlik derecesidir. MBA`in amacı, öğrencileri rekabetçi dünyanın yönetim sorumluluğunu üstlenebilecek bireyler haline getirecek şekilde eğitmektir.

İlk olarak 1902 yılında, ABD`deki Dartmouth College (Hanover, New Hampshire) bu dereceyi alan mezunlarını vermiştir. Bu program daha sonraları dünyadaki birçok üniversitede uygulanmaya başladı ve özellikle son 20-30 yıl içerisinde, dünya genelinde işletme dalında tercih edilen bir yeterlik haline gelmiştir.

Türkiye`de de üniversiteler İşletme yüksek lisans programlarına bu ismi vermeyi tercih etmektedirler. Çalışanlara yönelik MBA programlarında Executive MBA, kısaca EMBA denir.

Dış bağlantılar

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki MBA maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Casimir Oyé-Mba

Casimir Oyé-Mba (d. 20 Nisan 1942) Gabon'un 1990'dan beri önemli ve ünlü bir siyâset adamıdır.

Paul Biyoghé Mba

Paul Biyoghé Mba (d. 18 Nisan 1953), Temmuz 2009 - 27 Şubat 2012 tarihleri arası eski Gabon Başbakanı olan bir Gabonlu politikacı. Gabon Demokratik Partisi'nin (PDG) bir üyesidir ve Başbakan olarak atanmadan önce hükümetin bir bakanı olarak yıllarca görev yapmıştır.

Sangha-Mbaéré

Sangha-Mbaéré

Sunday Mba

Sunday Mba (d. 28 Kasım 1988), Nijeryalı futbolcu. Enugu Rangers'da forma giymektedir.

Lâmba

Hi-Fi terminolojisinde lamba. Aslında İngilizce'den vakumlu tüp olarak çevrilebilecek olan terim zamanla değişerek lamba olarak yerleşmiştir.