MDMA

MDMA (3,4-metilenediyoksi-N-metilamfetamin), sokakta bilinen adı ile ''extacy'' (E, X, XTC olarak kısaltılır) yarı sentetik sanrı yaratan bir ilaçtır. Sanrı yaratan başlıca maddeler arasında en yüksek uyarı ve en az halüsinojen etkisi olanlarındardır.

MDMA (3,4-metilenediyoksi-N-metilamfetamin), sokakta bilinen adı ile extacy (E, X, XTC olarak kısaltılır) yarı sentetik sanrı yaratan bir ilaçtır. Sanrı yaratan başlıca maddeler arasında en yüksek uyarı ve en az halüsinojen etkisi olanlarındardır.

Üretimi, bulundurulması, kullanılması ve satılması pekçok ülkede yasa dışıdır ve cezai işleme tabidir.

Tarihçe

MDMA 1891 yılında ünlü alman kimyager Fritz Haber tarafından bulunduğu söylenmekle beraber bu bilgi doğru değildir. MDMA olarak adlandırılan metilsafrilamin patenti ilk olarak 24 Aralık 1912 de Merck ilaç şirketi tarafından kimyacı Anton Köllisch tarafından aynı yıl bulunduktan sonra alınmıştır. O zamanlarda MDMA kendi başına bir ilaç olarak kullanılmamakta ve yaralarda kanamayı durdurmaya yönelik hidrastinin sentezinde kullanılmakta idi. 1927 yılında Max Oberlin kimyasal yapısındaki benzerlik nedeni ile adrenalin yerine kullandı. Kan şekeri seviyesi ve damar dokularındaki etkilerini göstermek için hayvan deneyleri yapıldı.

Bu çalışma kimyasal sentezin yüksek maliyeti yüzünden yarıda bırakıldı. İlaca ilgi 1959 yılında Wolfgang Fruhstorfer tarafından insanlarda muhtemel uyarıcı olarak kullanılması fikri ile yeniden başladı. 1960 yılında tekrar sentezine başlanıldı.

Amerikan ordusu 1950'li yılların ortalarında MDMA de dahil olmak üzere pekçok ilaç üzerinde öldürücü doza ilişkin hayvan deneyleri yaptı. Bu sırada ilaca EA-1475 ismi verilmiştir.

1977 yılında geçerli olan ilaç suistimali yasasındaki yeralan bir ifade yüzünden ilaç İngiltere'de otomatik olarak A Sınıfı ilaçlar listesine alınmıştır ve ABD'de Mayıs 1985'te kontrollü maddeler listesine alınmıştır. Bu tarihlerden önce ilaç psikoterapide ve eğlence amacı ile kullanılmaktaydı.MDMA 1970'li yılların ortalarında tedavi amaçlı olarak kimyager Alexander Shulgin'in psikoterapist Leo Zeff'e tavsiyesi üzerine başlamıştır. Zeff ve diğerleri MDMA kullanımını yayarken, iletişimi artıran, kişisel savunmayı azaltan ve içgörü kapasitesini artıran bir ilaç olarak ün kazandı. Ancak bu etkiler kontrollü deneylerle sabitlenmedi. George Greer, Joseph Downing, ve Philip Wolfson gibi bir grup psikoterapist ilaç yasadışı ilan edilene kadar tedavide kullanıldı. Ayrıca ordu tarafından düşman casuslarının sorgulanmasında da kullanıldığı belirlenmiştir.

MDMA sokaklarda satılmaya 1960'lı yılların sonlarında satılmaya başladı fakat asıl ününü 1980'li yılların başında gece kulüplerinde kazandı. 1990'lı yılların başında ise gençler tarafından geniş çaplı olarak kullanılmaya başlanıldı.

MDMA ABD'da hükümetin uyguladığı yasal önlemlere rağmen halihazırda marihuanadan sonra ikinci yaygın ilaçtır.

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

MDMA

İngilizce MDMA kelimesinin Fransızca karşılığı.
ecstasy ou extasy (ou MDMA) amphétamine dérivé des phényléthylamines qui fut utilisé comme traitement psychothérapeutiquen qui est en fait une drogue de synthèse (devenu illégal en 1985 aux USA)

MDMA

İngilizce MDMA kelimesinin Almanca karşılığı.
MDMA, Ecstasy, Stimmung und Gemüt veränderndes Amphetaminderivat (Medizin)

MDMA

İngilizce MDMA kelimesinin İtalyanca karşılığı.
MDMA: 3,4-metilenediossimetamfetamina, conosciuta anche come Ecstasy, XTC, E, Adam.

MDMA

İngilizce MDMA kelimesinin Portekizce karşılığı.
êxtase, tipo de anfetamina usada inicialmente em tratamento de problemas psiquiátricos e tornada ilegal nos E.U.A. em 1985

MDMA

Ecstasy, mood and mind altering amphetamine derivative that was first used in experimental psychotherapeutic treatments (subsequently made illegal in the USA in 1985)

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

MDMA
MDMA