Mecidiyeköy

Mecidiyeköy, İstanbul ilinin Şişli ilçesinde yer alan bir semttir. Mecidiyeköy'de ilk iskân, Abdülmecid döneminde Balkan göçmenlerinin buraya yerleştirilmesi ile başlar. Böylece semte de Abdülmecid'in adından 'Mecidiyeköy' denmiştir. Bugünkü modern Mecidiyeköy, başta bankacılık olmak üzere çeşitli iş kollarının merkezi durumundadır.Ali Sami Yen stadı, Mecidiyeköy
Ali Sami Yen stadı, Mecidiyeköy
Mecidiyeköy, İstanbul ilinin Şişli ilçesinde yer alan bir semttir.

Mecidiyeköy Mahallesi, güneyde Büyükdere Caddesi ve Fulya Mahallesi, batıda Kuştepe Mahallesi, kuzeyde dar bir boyunla Gültepe, doğuda Esentepe ve onun batısında bulunan Gülbahar Mahallesi ile sınırlıdır.

Bölgede ilk iskan hareketi Osmanlı padişahı Abdülmecit'in döneminde (1839-1861) muhacirlere bugünkü Mecidiyeköy'de toprak verilmesiyle ve buraya iskan edilmeleriyle başladı. Mecidiyeköy'ün adı da Abdülmecid'den gelmektedir. 1950'lere kadar çevresi dut bahçeleri ile dolu olan Mecidiyeköy, 1950'lerden sonra hızla iskana açılarak İstanbul'un en yoğun konut, iş ve trafik merkezlerinden bir haline geldi. 1970'lerden itibaren daha hızlı bir biçimde yapılaşarak bir yandan Şişli öte yandan Levent ile kesintisiz ve yoğun biçimde birleşti. Yapılaşma süreci içersinde kırsal yapı hızla yok olurken, onun yerini Büyükdere Caddesi'nin iki yanından başlayarak, işyerleri, banka ve şirket merkezleri aldı. 1970'lerin başlarında Boğaziçi Köprüsü'nün ve çevre yolunun Mecidiyeköy bölgesinden geçmesiyle, özellikle çevreyolu ve ona paralel uzanan Büyükdere Caddesi ve çevresi tümüyle bir iş merkezine dönüştü.

Galatasaray Spor Kulübü'nün maçlarını oynadığı Ali Sami Yen Stadyumu idari birim olarak Fulya Mahallesi içinde kalmakla birlikte Mecidiyeköy'ün bir parçasıdır. Cevahir ve Profilo alışveriş merkezi burada yer almaktadır. İdari olarak küçük bir alan kaplamasına karşın, genellikle halk arasında Esentepe, Fulya, Gülbahar ve Şişli Merkez mahallelerinin de içinde olduğu bir alan olarak bilinir.

Mecidiyeköy İstanbul Avrupa yakasında en çok Bilgisayar Şirketinin olduğu semtlerden birisidir. Bilişim Sektörünün en eski bilgisayar şirketleri bu semtte kurulmuş ve birçoğu halen bu semttedir.

Haritası

Mecidiyeköy koordinatları: 41.071691, 28.996840

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    öncelikle sayın belediye başkanımız mustafa sarıgüle cok teşekkür ederim nedeni şu herşeyden önce okullar mükemmel oldu çok teşekkür ederiz kızgınlıgımız ise mecidiye köy spor kulübümüze sahip çıkmadıgı içın belki kızabilir ama buda bizim sitemimiz sayın başkanımıza sevgili başkanım bence şişlide misyonunuzu tamamladınız olması gerekenden fazlasını yaptınız artık büyük şehire dogru yürüsek başkanım nedersiniz zamanı gelmedimi bence geldi başkanım saygılar mecidiye köylü gencler.

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    mecidiye,istanbul ilinin şişli ilçesinde yer alan bir semtir

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Mecidiyeköy
Mecidiyeköy