Mehmet Alim Çınar

Mehmet Alim Efendi (d. 1861, Kayseri/Bünyan - ö.

Mehmet Alim Çınar

thumb|Mehmet Alim Çınar

Mehmet Alim Efendi (ailesi, ölümünden sonra, Soyadı Kanunu ile "Çınar" soyadını almıştır) T.B.M.M. 1. Dönemde Kayseri milletvekilliği yapmış bir din adamıdır.

1861`de Kayseri-Bünyan ilçesi`nde doğdu. Babası Bünyan`ın ileri gelenlerinden Abdülkadir Efendizade Mehmet Efendi`dir. İlk ve orta öğrenimini Bünyan`da yaptı. Daha sonra Kayseri Medresesi ve Adana Medresesinde öğrenim görerek Müderrislik icazeti aldı.

Öğrenimi sonrasında Kıbrıs`ta Müderris olarak göreve başladı. Daha sonra Rodos, İzmir, İstanbul ve Sivas Medreselerinde Müderrislik yaptı. Bu arada vaizlik görevinde de bulundu.

İlk günlerinden itibaren Milli Mücadele`ye katıldı. Sivas`ta Milli Mücadele lehinde verdiği bir vaazdan dolayı Damat Damat Ferit Hükümeti emriyle tutuklanarak İstanbul`a gönderildi. Orada bir süre Bekirağa Bölüğünde tutuklu kaldı. Divan-ı Harb`te yargılandı. Beraati üzerine serbest bırakıldı.

Serbest kalınca memleketi olan Kayseri`ye geldi. Buradaki ulusal çalışmalara katıldı. Kuvayı Milliye lehindeki vaazlarını sürdürdü. T.B.M.M. 1. Dönemi için yapılan seçimlerde seçilerek Kayseri Milletvekili oldu. 23 Nisan 1920`de Meclisin açılışında hazır bulundu. Mecliste Şeriye, Evkaf ve İrşad komisyonlarında çalıştı. İstiklal Savaşı`nın en kritik dönemlerinde Meclisteki konuşmaları ve Ankara camilerinde verdiği vaazlarla halkın moralinin yükselmesine ve zafere inancının pekiştirilmesine çalıştı. Bu arada Ankara Fetvası`nı "Kayseri Mebusu Ulemadan Mehmet Alim" unvan ve ismiyle imzaladı.

Milletvekilliği sona erince, Bünyan`a döndü. 30 Aralık 1923`te vefat etti. Evli ve oniki çocuk babası idi.

Kaynakça: Diyanet İşleri Başkanlığı

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar