Mehmet Emin Alpkan

Kısaca: Mehmet Emin Alpkan fikir adamı ve gazeteci. ailesi Horasan taraflarından gelip Anadolu'ya yerleşenAvşar boyuna bağlı bir obaya mensuptur. Babası Alpkanlardan Koca Mehmedoğlu ama Latif Hoca, annesi Hacı Velilerden Zeliha Hanımdır. 1917 senesinde Konya'nın Taşkent (Pirlerkondu) kasabasında doğdu. Küçük yaşta babasını kaybettiği için herhangi bir tahsil göremedi ve bir mesleğe giremedi. Ama annesi onun millete ve vatana faydalı bir insan olması için çırpındı. Bir müddet annesinin yanında ...devamı ☟

Mehmet Emin Alpkan fikir adamı ve gazeteci. ailesi Horasan taraflarından gelip Anadolu'ya yerleşenAvşar boyuna bağlı bir obaya mensuptur. Babası Alpkanlardan Koca Mehmedoğlu ama Latif Hoca, annesi Hacı Velilerden Zeliha Hanımdır.

1917 senesinde Konya'nın Taşkent (Pirlerkondu) kasabasında doğdu. Küçük yaşta babasını kaybettiği için herhangi bir tahsil göremedi ve bir mesleğe giremedi. Ama annesi onun millete ve vatana faydalı bir insan olması için çırpındı. Bir müddet annesinin yanında kalan MehmedEmin Alpkan, Fethiye'ye eniştesinin yanına gitti. Maden işinde çalıştı. Daha sonra İzmir'e giderek seyyar satıcılık yaptı. 1930'larda kitapçılığa başladı. 1938'e kadar İzmir'de kaldı. Daha sonra İstanbul'a giderek çeşitli işlerde çalıştı. Deniz Yollarının Havuzlar Fabrikasına girdi. 1940'ta asker oldu. 1943'te terhis olduktan sonra aynı fabrikadaki işine tekrar başladı. 1945'te Cuma namazına gittiği için işten çıkarıldı. Bakkallık yaparak hayatını kazanmaya çalıştı. 1951 yılında zarar ettiği için bakkallığı bıraktı. Bir müddet Bahariye Mensucat Fabrikasında çalıştı. 1959'da oradan ayrılıp biriketçilik yapmaya başladı.

Bu arada Düşünen Adam adlı bir dergide idare müdürlüğünde bulundu. Daha sonra da matbaacılığa geçti. Sabah Gazetesi'nin kuruluşunda önderlik yaptı. Mehmed Yurttutmuş'un ısrarıyla Bizim Anadolu Gazetesi'ni kurarak imtiyaz sahipliğini yüklendi. Gazetenin yayın hayatına son vermesi üzerine Türkiye Gazetesi'nde vazife yaptı.

Müşavir olarak vazife yaptığı sırada hastalandı. Ağır hastalığından hiç şikayetçi olmadı. 29 Haziran 1990 tarihinde İstanbul'da vefat etti.

Sıkıntılı ve imkansızlıklar içnide bir hayat süren Mehmed Emin Alpkan, gönül verdiği milliyetçilik davasının yılmaz savunucusuydu. “Hangi tarihi şahsiyetleri seversiniz?” sorusuna; “Sahte kahramanlar hariç bütün sevdiklerimi sıralamak, meseleyi çok şumüllü tutmamı icab ettirir. Başta Hazret-i Muhammed aleyhisselam olmak üzere, Allah, vatan ve millet yolunda hizmet eden, bütün büyüklerimizi hürmet ve tazimle severim!” diye cevap vermiştir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.