Mehmet Muhittin Sevilen

Mehmet Muhittin Sevilen, bilinen adıyla Hayali Küçük Ali, (d. 1886, İstanbul - ö.

Mehmet Muhittin Sevilen, 1886, 1974, 7 Şubat, Atatürk, Emin Şenyer, Fatih, İstanbul, Gölge oyunu, Halkevleri, I. Dünya Savaşı, Karagöz
Mehmet Muhittin Sevilen
Mehmet Muhittin Sevilen
Mehmet Muhittin Sevilen,   bilinen adıyla   Hayali Küçük Ali,   (d. 1886, İstanbul - ö. 7 Şubat 1974, Ankara)   Kukla ve gölge oyunu sanatçısı.

Geleneksel temaşa sanatının önde gelen ilk isimlerinden olan Sevilen, Türkiye`de Cumhuriyet öncesi Karagöz ve Hacivat sanatının en bilindik temsilcisi, cumhuriyet sonrasında Atatürk`ün huzurunda gösteri yapmış ve O`nun tarafından desteklenmiş bir sanatçıdır.

Daha 8 yaşındayken Karagöz oyununa merak saran Mehmet Muhittin, Davutpaşa Rüştiyesini (ortaokul) bitirmesinin ardından PTT`de çalışmaya başladı. I. Dünya Savaşı sürecinde askere gitti. Askerlik sonrasında tekrar mesleğine dönerek 1944 yılında emekli olana kadar Ankara`da çalıştı.

Emeklilik sonrasında Karagözcülük konusunda profesyonelce çalışmaya başlayan sanatçı, çocukluk sürecinde Saffet Bey`den aldığı destek ve izleyicisi olduğu Hayali Ömer Efendi, Hayali Memduh Bey, Hayali Arap Cemal Efendi, Hayali Sobacı Ömer Efendi, Hayali Nazif Bey, Hayali serçe Mehmet Efendi, Hayali Katip Salih Efendi, Hayali Arap Ömer Ağa ve Hayali Behiç Efendi gibi gölge oyunu ustalarının öğretileriyle, çocuk yaşlarda başladığı oynatıcılık mesleğini sürdürmüştür.

İlk oyununu 1900 yılında Fatih`in Draman semtinde ``Hımhımlı Mandıra`` adıyla sergilemiş ve büyük ilgi ve beğeni toplamıştır.

Cumhuriyet öncesi döneminin zor koşullarında gölge oyununa büyük emek veren ``"Hayali Küçük Ali"``, o günlerde sanatını uygulayabilmek için özel izinler almak zorunda kalmıştır:

``".. mevlanakapı yokuşunda velet karabaş mahallesi`nde, çarıkhane sokağında, 16 numaralı hanede mukim balaya, fotoğrafı ilişik ali efendi`ye, edeb ve terbiye dairesinde hikaye söylemek, meddahlık etmek ve hayal oynatmak için müsaade edildiğini bildirir işbu vesika kılındı"...``

60 yılı aşkın sanat yaşamı boyunca, sadece Karagöz oynatıcılığı yapmakla yetinmeyen Mehmet Muhittin Sevilen, 20 yıla yakın süreyle TRT`de radyo programları gerçekleştirip sunmuş, kitaplar yazmış, meddahlık yapmış, özellikle de öğrenci yetiştirmeye önem vererek, Halkevlerinde öğretmenlik yapmıştır. Birçok oyununun metinlerini kendisi yazan sanatçı, yapıtlarını ülkenin dört bir yanında Halkevleri`nde, "Karagöz odaları"nda sergilemiştir. Karagöz ve Hacivat oyununu, hiç bir özelliğini bozmadan günümüze taşıyarak, yapmacıksız şekilde aktarmayı ustaca başarmış ve bu konuda onlarca ses bantı doldurarak, bu sanatı yaşatma çabasına düşmüş, hastayken bile vazgeçmemiştir.

Geleneksel Türk Tiyatrosu`nun oluşumunda temel taşlardan biri sayılan Karagöz oyunu bugün de ``"Hayali Küçük Ali"``, Mehmet Muhittin Sevilen`in torunları ve bu sanata gönül verenler tarafından sürdürülmeye çalışılmaktadır.Yapıtları • Karagöz`ün hamam eğlencesi, 1928
 • Karagöz`ün Kağıthane safası, 1928
 • Hayal Perdesi, 1931
 • Karagöz, 1969


Karagöz Tasvir (betimleme) kolleksiyonları, 1958 - 1960 • Milli Kütüphane Hayali Küçük Ali tasvir kolleksiyonu
 • Ankara Devlet Konservatuvarı Hayali Küçük Ali tasvir kolleksiyonu
 • Ankara Etnoğrafya Müzesi Hayali Küçük Ali tasvir kolleksiyonu
 • Bursa Müzesi Hayali Küçük Ali tasvir kolleksiyonu


Ses kayıtları • Milli Kütüphane müzik bölümü arşivinde 19 bantta 17 Karagöz oyunu
 • Meddah Hikayesi (Sandıklı Ebe), 1958 - 1960
 • Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü arşivinde milli kütüphanedeki oyunlar
 • Moliere`in "Zoraki Tabip" oyunundan uyarlama Karagöz`ün Hekimlik oyunu


Filmografisi • Gülme Komşuna Gelir Başına
 • Karagöz (diyaloglar)


LinklerKaynakçaAyrıca bakınızKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

1886 1974 atatürk fatih i̇stanbul gölge oyunu halkevleri i. dünya savaşı karagöz
...

Okuma Önerileri

...

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.