Mehmet Ufuk UrasMehmet Ufuk Uras. (d. 1959, Üsküdar), Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. Dönem, İstanbul 1. Bölge, Özgürlük ve Dayanışma Partisi milletvekilidir.

Kadıköy Anadolu Lisesi`nden sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi`nde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. Milletvekili seçilene kadar İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü`nde yardımcı doçent doktor olarak görev yapmıştır.

İktisat Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği, IFMC, ÖES genel başkanlığı yaptı. "ÖDP Söyleşileri", "İdeolojilerin Sonu mu?" (Marksist Araştırmaları Destek Ödülü), "Sezgiciliğin Sonu mu?", "Başka Bir Siyaset Mümkün", "Siyaset Yazıları" ve "Alternatif Siyaset Arayışları" adlı altı kitabı bulunmaktadır.

11 Şubat ta yapılan 5. Olağan Kongresi`nde tekrar Özgürlük ve Dayanışma Partisi Genel başkanlığına seçildi.

22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde İstanbul 1. Bölge`den bağımsız milletvekili adayı olmuştur. 17 Haziran 2007 günü Haydarpaşa`da, adaylığıyla ilgili yaptığı basın açıklaması sırasında, Gençay Gürsoy, Genco Erkal, Şanar Yurdatapan, Zeynep Tanbay, Kerem Kabadayı gibi isimler de, kendisine destek vermiştir. [1] [2] [3]

22 Temmuz 2007 genel seçimleri sonucu %3.85 oranında 81.486 oy alarak "Yüksek Seçim Kurulu bildirisi - 24 Temmuz 2007" İstanbul 1. Bölge`den solun ortak bağımsız milletvekili olarak 23. dönem meclisine girmiştir.

1 Ağustos 2007 tarihinde ÖDP`ye tekrar asil üye olarak kabul edilmiştir. "Ufuk Uras`ın ÖDP üyeliğiyle ilgili basın açıklaması - 1 Ağustos 2007"

LinklerYazıları

AkademikReferanslarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.