Mel Gibson

On bir çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya gelen aktör Mel Gibson, New York Merkez Tren İstasyonu’nda çalışan babasının, oğullarını hem ekonomik zorluklardan hem de Vietnam tehlikesinden kurtarmak maksadıyla geldiği Avustralya’da doğdu. Katolik lisesindeki zamanını aşçı ya da gazeteci olmak hayalleriyle geçiren Gibson, okulu bitirdikten sonra New South Wales Üniversitesi’nin drama bölümüne girdi. Ablasının kendisinin haberi olmadan kayıt yaptırması üzerine zorunlu olarak başladığı

Mel Gibson

“ Bütün olan bitenler çok hızlı gelişti. Artık buna bir dur demek zorundayım ya da iyi bir şamar yiyeceğim ”


On bir çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak dünyaya gelen aktör Mel Gibson, New York Merkez Tren İstasyonu’nda çalışan babasının, oğullarını hem ekonomik zorluklardan hem de Vietnam tehlikesinden kurtarmak maksadıyla geldiği Avustralya’da doğdu. Katolik lisesindeki zamanını aşçı ya da gazeteci olmak hayalleriyle geçiren Gibson, okulu bitirdikten sonra New South Wales Üniversitesi’nin drama bölümüne girdi. Ablasının kendisinin haberi olmadan kayıt yaptırması üzerine zorunlu olarak başladığı oyunculuk, yıllar geçtikçe vazgeçilme bir tutkusu haline geldi.

Öğrencilik yıllarında “ Summer City ” adlı bir filmde Scollop adında genç bir sörfçüyü canlandırdı. Mezun olduktan sonra da Güney Avustralya Devlet Tiyatrosu’na katıldı. Burada birçok klasik oyunda rol alan Gibson, özellikle çağdaş oyunlardaki performanslarına hayran kalan yönetmen George Miller’ın gözüne girdi. Miller’ın teklifiyle kendini bir anda film setinde bulan aktör, sinemaya “ Mad Max ” adlı aksiyon filmiyle giriş yaptı.

Filmdeki, " geleceğin yeni kahramanı Mad Max " karakteriyle Avustralya’da büyük üne kavuşan Gibson, filmin devamı niteliğindeki “ The Road Warrior ” ile Amerika’da da tanındı. Yönetmen Peter Weir’ın I.Dünya Savaşı epiği “ Gallipoli ”deki rolüyle En İyi Aktör dalında Avustralya Film Enstitüsü ödülünü kazanan aktör, “ The Year of Living Dangerously ”, “ The Bounty ” ve “ Mrs. Soffel ” adlı filmlerle iyi bir oyuncu olduğunu kanıtladı. Gibson, People dergisinin 1985 yılında düzenlediği yarışmada “ Yaşayan En Seksi Adam ” unvanının da sahibi olarak kadınların tutkusu haline geldi.

Aksiyon filmlerine devam etmekte kararlı görünen Mel Gibson, Mad Max’ten sonra “ Lethal Weapon ” ile çok farklı ve yine unutulmaz bir kahraman karakteri yarattı. Ölümden korkmayan depresif polis karakteriyle box office listelerinde fırtınalar estiren Gibson, Hollywood’un en popüler oyuncularından biri oldu. Elde ettiği prestijle kendi istediği filmlerde oynama lüksüne kavuşan aktör, “ Hamlet ” ve “ The Man Without a Face ” gibi dramatik oyunculuğu ağır basan filmlerde oynadı. Bu filmlerin beklenen ilgiyi görmemesi Gibson’ı aksiyon filmlerine dönmeye mecbur etti.

1994 yılında “ Maverick ” adlı çağdaş western filmiyle komedi türünü de deneyen aktör, oyunculuğa ara verip yönetmenliğe soyundu. İskoçya’nın İngiltere’ye karşı verdiği mücadeleyi konu alan görkemli “ Braveheart ”ın hem yönetmeni hem başrol oyuncusu olan aktör, En İyi Film ve En İyi Yönetmen olmak üzere iki Oscar ödülünün sahibi oldu.

“ Randsom ” adlı gerilim filminde oğlu kaçırılan bir hava alanı yetkilisini canlandıran aktör, 1997 yılında Julia Roberts ile birlikte “ Conspiracy Theory ” adlı filmde rol aldı. Ertesi yıl “ Lethal Weapon ” serisinin sonuncusuna imza atan Gibson, “ Payback ” adlı yüksek bütçeli gerilim filminde, inançsız karısı ve iki taraflı oynayan bir arkadaşından intikam almaya çalışan bir hırsızı canlandırdı.

2000 yılının en çok iş yapan yaz filmlerinden “ Chicken Run ”da seslendirme yapan aktör, daha sonra Roland Emmerich’in Amerikan Devrim Savaşı’nı konu alan “ The Patriot ” adlı filmde oynadı.

2002'de " Signs " ve " We Were Soldiers " isimli iki filmde rol alan aktörün sonraki projeleri arasında Keith Gordon'un " The Singing Detective " isimli filmi başı çekiyor. Gibson, ikinci yönetmenlik denemesini ise bir Warner Bros yapımı olan “ Fahrenheit 451 ” ile gerçekleştirmeyi planlıyor.

Filmografi 2003 The Singing Detective 2002 We Were Soldiers 2002 Signs 2000 What Women Want 2000 The Patriot 2000 Chicken Run 1999 Payback 1999 The Million Dollar Hotel 1998 Lethal Weapon 4 1997 Conspiracy Theory 1997 Father’s Day 1996 Ransom 1995 Braveheart 1994 Maverick 1992 Forever Young 1992 Lethal Weapon 3 1990 Hamlet 1990 Air American 1990 Bird on a Wire 1989 Lethal Weapon 2 1988 Tequila Sunrise 1987 Lethal Weapon 1985 Mad Max: Beyond Thunderdome 1984 The Bounty 1984 The River 1984 Mrs. Soffel 1983 The Year of Living Dangerously 1982 The Road Warrior 1982 Magic 1981 Gallipoli 1980 Mad Max 1980 Attack Force Z 1979 Tim 1977 Summer City

İlgili konuları ara

Yanıtlar