Melih Kibar

Kısaca: Melih Kibar 1951 yılında İstanbul’da doğdu, 8 yaşında İstanbul Belediyesi Konservatuarı Yarı Zamanlı Piyano Bölümü’ne başladı.İlk profesyonel çalışmasına 1969 yılında İstanbul Yelken Kulübü’nde başlayan Kibar, Milliyet Liselerarası Hafif Müzik Yarışması’nda, Alman Lisesi Orkestrası’yla Beste Birincisi oldu. ...devamı ☟

Melih Kibar
Melih Kibar

Melih Kibar 1951 yılında İstanbul’da doğdu, 8 yaşında İstanbul Belediyesi Konservatuarı Yarı Zamanlı Piyano Bölümü’ne başladı.

İlk profesyonel çalışmasına 1969 yılında İstanbul Yelken Kulübü’nde başlayan Kibar, Milliyet Liselerarası Hafif Müzik Yarışması’nda, Alman Lisesi Orkestrası’yla Beste Birincisi oldu.

Uzun süre Timur Selçuk’la da birlikte çalışan Kibar, 1974’te Timur Selçuk Orkestrası’nın çıkardığı albümde ilk kez 3 bestesi (Gençlik Şarkısı, Kelebek ve Panayır Günü) ile yer aldı.

‘Çoban Yıldızı’nı 1975’te Eurovision Türkiye Elemeleri için besteleyen Kibar, Çiğdem Talu ile tanışarak, bir ekip oluşturdu.

Hababam Sınıfı filmine yaptığı müzik ile Altın Portakal Film Müziği ödülünü alan Kibar, ‘Hisseli Harikalar Kumpanyası Müzikali’nin de bestelerini yaptı.

‘Hep Böyle Kal’ ve ‘Söyle Canım’ 45’lik plak çalışmaları AltınPlak kazanan Kibar, 1984 yılında da Sopot’ta ‘En Başarılı Orkestra Şefi’ ödülünü aldı.

Kibar, 1986 yılında Melki Prodüksiyonu kurdu. Kibar’ın ‘Halley’ şarkısı Eurovision Türkiye birincisi ve Norveç’teki finalde de Avrupa dokuzuncusu oldu.

 • 1987 yılında ‘Paydos’ adlı bestesi ile [[Eurovision Türkiye ikincisi olan Kibar, 1995’te de ‘Sev’ adlı bestesiyle Eurovision Türkiye birinciliğini aldı.

  Kibar, 2000 yılında da “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” adlı oyunun müzikleri ile “Afife Jale En İyi Besteci” ödülüne layık görüldü.

  Melih Kibar’ın Ayrıntılı Biyografisi

 • 1951 - İstanbul’da doğdu
 • 1959 -İstanbul Belediyesi Konservatuarı Yarı zamanlı Piyano Bölümü’ne başladı.
 • 1969 - İlk profesyonel çalışmasına İstanbul Yelken Kulübü’nde başladı. Milliyet Liselerarası Hafif Müzik yarışmasında, Alman Lisesi Orkestrasıyla Beste Birincisi oldu.
 • 1970 - Timur Selçuk’la çalışmaya başladı.
 • 1974 - Timur Selçuk Orkestrası’nın çıkardığı albümde ilk kez 3 bestesi (Gençlik Şarkısı, Kelebek ve Panayır Günü) yer aldı. Panayır Günü isimli bestesi, Oyun Treni adlı TRT programının sinyal müziği oldu.
 • 1975 - Çoban Yıldızı’nı, Eurovision Türkiye Elemeleri için besteledi. 26 Mayıs tarihinde Çiğdem Talu ile tanıştılar ve bir ekip oluşturdular.
 • 1976 - Melih Kibar - Çiğdem Talu birlikteliğinin ilk iki şarkısı, Neden Tuttun Elimi / Bunlar da geçer Füsun Önal tarafından seslendirildi. İşte Öyle Bir Şey / Sevdan Olmasa parçalarıyla da ilk plakları çıktı ve Erol Evgin seslendirdi. İşte Öyle Bir Şey ile yılın bestecisi ödülünü aldı. Hababam Sınıfı ile Altın Portakal Film Müziği ödülünü aldı. Bizim Aile filminin müziğini yaptı.
 • 1977 - Bir de Bana Sor isimli şarkıyı besteledi. İçimdeki Fırtına ile Yılın bestecisi ödülünü aldı.
 • 1979 - Altın Orfe’ye Yeliz’in seslendirdiği Tüm Bir Yaşam bestesi ile katıldı.
 • 1980 - Hisseli Harikalar Kumpanyası Müzikalinin bestelerini yaptı.
 • 1981 - Hep Böyle Kal ve Söyle Canım 45’lik plak çalışmaları Altın Plak kazandı. Coşkun Demir tarafından seslendirilen Koca Çınar’ı besteledi.
 • 1984 - Sopot - Polonya’da En Başarılı Orkestra Şefi ödülünü aldı. İlhan İrem’in Pencere albümünün aranjörlüğünü yaptı ve albüm Altın Plak kazandı. TRT’de yayınlanan, ilk Türk müzikal filmi olan Renkli Dünya’nın müziklerini yaptı.
 • 1986 - Melki Prodüksiyon’u kurdu. Halley ile Eurovision Türkiye birincisi oldu. Halley ile Bergen - Norveç’de Avrupa dokuzuncusu oldu. Ve böylece Türkiye ilk kez ilk 10 içinde yer aldı.
 • 1987 - TRT için Saat Sabah’ın Dokuzu dizi filminin müziklerini yaptı. Paydos ile Eurovision Türkiye ikincisi oldu.
 • 1988 - Melki Prodüksiyon bünyesinde ses kayıt stüdyolarını kurdu. Camdan Bir Ev ile Türkiye ikincisi oldu. Londra’da, Ersu jingle’ı ile International Advertising Awards jingle ödülünü ve New Wave jingle’ı ile International Advertising Awards başarı belgesini aldı.
 • 1992 - Sopot - Polonya’da En Başarılı Aranjör ödülünü aldı.
 • 1995 - Sev ile Eurovision Türkiye birincisi oldu. Dublin’deki yarışmadan 16.lıkla döndü.
 • 1997 - Garanti Bankası - Sucu Çocuk jingle’nı yaptı.
 • 1998 - Yapı Kredi Bankası - Bankacılık Üssü jingle’ı ile Kristal Elma Başarı Belgesini aldı. Garanti Bankası - Balıkçı jingle’ı ile Kristal Elma aldı.
 • 1999 - Duruşma filminin Müziklerini yaptı.
 • 2000 - Sersem Kocanın Kurnaz Karısı ile Afife Jale En İyi Besteci ödülüne layık görüldü. Kendine ait bestelerin yer aldığı albüm çalışmalarına başladı.
 • 2001 - Yadigar adlı albümün çalışmalarını tamamladı.
 • 2002 - Reklam müziği, beste çalışmaları ve televizyon programının yanısıra, 2003 yılı başında vizyona girecek Gülüm adlı sinema filminin müziğini tamamladı. Yadigar albümündeki “Mesaj” adlı çalışması 2003 Ocak ayı içinde dünya pazarlarına çıkan DJ Rarin’in SIDDHARTA albümünde yer aldı.
 • 2003 - Saat Sabahın Dokuzu adlı albümün çalışmalarını tamamladı.
 • 2005 - 07 Nisan günü tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu.

  Kaynak

  NTV
 • Mike Rooney - 3 ay önce
  I really enjoyed reading your articles. It looks like you've spent a lot of time and effort on your blog.Lilly Krug April X Red Leather Jacket

  Görüş/mesaj gerekli.
  Markdown kullanılabilir.

  Melih Kibar Resimleri

  Cana Cansın
  3 yıl önce

  düzenleme: Melih Kibar) "İstemem" (söz & müzik: Erkin Koray - düzenleme: Ozan Doğulu) "Bir Harmanım Bu Akşam" (söz & müzik: Fikret Kızılok - düzenleme: Melih Kibar)...

  Çiğdem Talu
  3 yıl önce

  Uğur Akdora ("Anılar") için yazdığı şarkılarla katıldı. Yine aynı yıl Melih Kibar ile tanıştı ve bir ekip olarak çalışmaya başladılar. İlk olarak Erol...

  Çiğdem Talu, 1939, 1972, 1983, 28 Mayıs, 31 Ekim, Biyografi, Göğüs kanseri, Melih Kibar, Taslak, Türk
  Yadigâr (albüm, 2001)
  6 yıl önce

  Yadigâr, 2001 yılının Şubat ayında satışa sunulan ve Melih Kibar tarafından hazırlanan saygı albümüdür. Albümde Candan Erçetin, Yaşar, Yeşim Salkım, Demet...

  Benim Adım Şarkıcı - Aranjmanlar
  6 yıl önce

  söz: Çiğdem Talu / müzik: Melih Kibar / düzenleme: Norayr Demirci Dünyamı Yıktı Geçti - söz: Çiğdem Talu / müzik: Melih Kibar Pembe Düşler - söz-müzik:...

  Benim Adım Şarkıcı - Aranjmanlar, Müzik albümü, 1977, 1979, 1980, Almanya, Atilla í–zdemiroğlu, Cenk Taşkan, Melih Kibar, Müzik albümü, Müzik tarzı
  Yadigâr
  6 yıl önce

  yılında çıkardığı 8. solo albümü Yadigâr, 2001 yılının şubat ayında satışa sunulan ve Melih Kibar anısına hazırlanan saygı albümü Yadigar, Lara Albümü...

  Erol Evgin
  3 yıl önce

  45'lik plağı "Sen – Eski Günler"i çıkardı. Daha sonra Çiğdem Talu ve Melih Kibar ile birlikte çalışmaya başladı. Bu çalışma sonucu “İşte Öyle Bir Şey”...

  Erol Evgin, 1945, 1969, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Moda, Müzisyen, Türkiye, İstanbul Erkek Lisesi
  Meşe Şarkısı
  6 yıl önce

  Dostum amacım neşem benim Doğaya can katan nefesinle Senle can bulur ülkem benim Söz: Aysel Gürel, Müjde Ar Müzik: Melih Kibar Düzenleme: Alp Yenier...

  Meşe Şarkısı, Işın Karaca, Melih Kibar, Müjde Ar, Nev, Yonca Lodi, Aysel Gürel