Melissa Panarello

Kısaca: Melissa Panarello 1985, İtalyan asıllı Sicilyalı yazar. ...devamı ☟

Melissa Panarello 1985, İtalyan asıllı Sicilyalı yazar.

İlk kitabı ``100 colpi di spazzola prima di andare a dormire``/Yatmadan Önce 100 Fırça Darbesi 30 dilde 41 ülkede yayınlandı ve pek çok ülkede en çok satanlar listesine girdi, bazı ülkelerde de dağıtımı yasaklandı. Bu kitap, yazarın günlüğü şeklinde hazırlanmış bir kitaptı ve daha çok olaylar -özellikle de yazarın cinsel hayatı ve seks deneyimleri- üzerine kurgulanmıştı. 100 Fırça Darbesi, Yapımcı Francesca Neri`nin filmin haklarını almasıyla, beyazperdeye uyarlandı.

Genç yazarın ikinci kitabı ``L`odore del tuo respiro (Nefesinin kokusu)`` ise Yusufçuk Gece Gelir adı ile ülkemizde yayınlandı. Bu kitap da günlük şeklindeydi, yazarın ilk kitabının basılmasıyla ünlü olmasından sonraki yaşantısını anlatıyordu. Bu kitapta ise genellikle olayların ruhsal boyutlarını inceliyordu.

Melissa P. röportajlarından birinde, bu kitapları yazmadan önce Vladimir Nabokov`un Lolita`ını okumadığını açıkladı. Edebiyat çevreleri eleştirilerinde, Melissa P. kitaplarının ahenkten, fikirden ve vasat bir kitapta olması beklenen pek çok şeyden yoksun olduğunu, erotizmin estetikten bağımsız ve pornografiye kaçan bir üslupla işlendiğini, kitapların çok satmasında sanatsal değerlerinden daha çok izlenen stratejinin etkili olduğunu belirtmektedirler. Son kitaplarının raflarda almasını sabırsızlıkla bekleyenlerin sayısı çok fazla.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.