Meltem İnan (d .1973), Türk gazeteci ve yazar

Meltem İnan

Çocukluğu Ve GençliğiMeltem İnan, ilkokulu çocukluğunu geçirdiği Madrid`de, İnternational Primary School`da okuduktan sonra TED Ankara Koleji`nden mezun oldu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, İngilizce Öğretmenlik Bölümü`nden mezun olduktan sonra, gazetecilik hayatına 1994 yılında, a€˜32. Gün` programında başladı.

KariyeriArdından beş yıl sürecek a€˜Haberci` belgeseli macerasına atıldı. Coşkun Aral ile birlikte hazırladıkları Haberci`de, İngilizce ve İspanyolca bilmesinin avantajıyla Afrika, Asya, Kuzey Amerika, Güney Amerika ve Avrupa kıtasında, 50`yi aşkın ülkede belgesel bölümleri hazırladı. F-tipi cezaevlerinin Türkiye`de gündemde olduğu dönemde, Amerikan Eyalet Cezaevi`ne girmeyi başaran ilk gazeteci oldu ve bu belgesel bölümüyle, Çagdaş Gazeteciler Cemiyeti`nin a€˜2002 En İyi Belgesel Ödülünü` aldı. Richard Gere ve 14. Dalai Lama ile yaptığı röportajlar dış dünya basınında geniş yer buldu. Ardından NTV`de ``Rota`` isimli gezi programını hazırladı. Türkiye`nin dört bir yanını gezdiği ve ilginç yöreleri tanıttığı programda, değişik insan portrelerine yer verdi ve yok olmakta olan meslekler ile güzellikleri izleyicilerine aktardı.

Televizyon Programları aracılığıyla gezdiği ülke ve yörelerle ilgili yazı ve izlenimleri, Marie Claire, Mimoza, Harpers Bazaar ve FHM dergileri ile Yeni Yüzyıl ve Sabah gazetelerinde yayımlandı.

EserleriYazarın gezi maceralarını topladığı a€˜Anı Koleksiyoncusu` isimli bir kitabı bulunuyor. }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar