Memet Baydur

Kısaca: Memet Baydur 1951 yılında Ankara'da doğdu. Londra Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitimi gördü. Dört yıl Kenya’da sinema üzerine ders verdi. ...devamı ☟

Memet Baydur
Memet Baydur

Memet Baydur 1951 yılında Ankara'da doğdu. Londra Üniversitesi’nde Sosyoloji eğitimi gördü. Dört yıl Kenya’da sinema üzerine ders verdi. Uzun süre yurtdışında yaşayan Baydur, haftada bir Cumhuriyet gazetesinin Kültür-Sanat sayfalarında yazdığı 'Penaltı' köşesinde okurlarıyla buluşuyordu. Yazarın kaleme aldığı yirmi beş oyunu, çok sayıda hikaye, deneme ve çevirileri bulunuyordu.. Son yıllarda oyunları en çok sahnelenen yazarlardan biri olan Baydur, 2001 yılında yaşama veda etti. Baydur'un tanınmış oyunları arasında 'Limon', 'Yalnızlığın Oyuncakları', 'Cumhuriyet Kızı', 'Yangın Yerinde Orkideler', 'Düdüklüde Kıymalı Bamya', 'Yeşil Papağan Limited Şirket', 'Kamyon', 'Vladimir Komarov' sayılabilir.

Baydur, yazmaya 16-17 yaşlarından kendi deyimiyle 'herkes gibi aşık olunca, şiirle' başlamıştı. Otuzlu yaşlarında Güner Sümer'in ve altın yıllarını yaşayan Ankara Sanat Tiyatrosu'nun etkisiyle oyun yazmayı seçmişti. .Yazdıklarıyla 'kendini ve kendi yaşadığı Türkiye'sini anlattığını' söyleyen Memet Baydur, 'alaycı, fütursuz ve gözü kara yaklaşımı'yla dikkat çekiyordu. Uluslararası Akdeniz Tiyatro Enstitüsü'nün kurucu üyesi olan Memet Baydur, aynı zamanda birçok ödülün de sahibiydi.

Memet Baydur; Memet Baydur’u Anlatıyor

“9 Ağustos 1951’de Ankara’da doğmuşum. Kızılay’da o zamanki adıyla Bulvar’da bir evde. O ilk evi pek anımsamıyorum. Sonra Maltepe’ye, Neyzen Tevfik Sokağı’nda Akdeniz Apartmanına taşındık...” Memet Baydur, ilk ve orta öğrenimini Ankara’daki okullarda yapar, daha sonra Londra’da Bedford College’de Sosyoloji eğitimi görür. Ancak içinde hep yazar ve okur olmak arzusu vardır:

“ Biliyor musunuz ben okur olmayı yeğledim hep, yazar olmaya...İyi yazarlar tanımıştım, ama dört başı bayındır bir okur çok azdı. Çok da zordu öyle olmak...Bazen, özellikle bazı ülkelerde, yazı yazmaktan daha zordu iyi okur olmak...Yazdığım her şey başka kitaplar üstüne kurulu. Kimi yazarlar gibi ‘orijinal olamadım bir türlü. Bu durum, belli belirsiz bir haz veriyor bana. İyi bir okur olmanın hazzı.” Ve elbette, tiyatro yazarlığı:

“Altmışlı yıllarda Ankara Sanat Tiyatrosu ile sevdalandım tiyatroya. AST, dünya tiyatrosunun, Türk tiyatrosunun olağanüstü örneklerini birbiri ardına, bütün olanaksızlılara rağmen en yetkin

biçimde sunuyordu seyircisine. Beckett, Sermet Çağan, Gorki, Orhan Kemal ve daha niceleri...AST, Ankara bozkırında ülke tiyatrosunu hallaç pamuğu gibi atıyordu. Bence kısa sürdü o dönem. Ama tiyatro virüsü girmişti kanıma bir kere. Yazdığım ilk oyunumu, Limon’u Adalet Ağaoğlu aracılığıyla Müşfik Kenter’e verdim. O sahneye koydu. Lmon’la ikimiz de ödül almıştık. Müşfik Abi olmasaydı, ben oyun yazarı olmayacaktım.”

Elveda Dünya; Merhaba Kainat, haz: Sevda Şener ve diğerleri Mitos-Boyut Yayınları, Nisan 2002, Say:12-13-14

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Memet Baydur Resimleri