Men At Work

Men At Work, sakin, sevecen, kulağı okşayan müzikleri ve mütevazi hikayesiyle fazla dikkat çekmeyen, kaliteli bir topluluk olarak tanımlanabilir.Henüz on dört yaşındayken Avustralya'ya göç eden İskoçya doğumlu şarkıcı Colin Hay ve Avustralyalı gitarist Ron Strykert tarafından Melbourne'da 1979 yılında kurulan Men At Work başlangıçta akustik müzik yapan bir ikiliydi.

Men At Work, sakin, sevecen, kulağı okşayan müzikleri ve mütevazi hikayesiyle fazla dikkat çekmeyen, kaliteli bir topluluk olarak tanımlanabilir.

Henüz on dört yaşındayken Avustralya'ya göç eden İskoçya doğumlu şarkıcı Colin Hay ve Avustralyalı gitarist Ron Strykert tarafından Melbourne'da 1979 yılında kurulan Men At Work başlangıçta akustik müzik yapan bir ikiliydi. Daha sonra Greg Ham, basta John Rees ve davulda Jerry Speiser'in katılımıyla topluluk genişlemiş oldu. İşbaşındaki Adamlar, iki yıl boyunca küçük barlarda ve taşradaki gece klüplerinde çalarak deneyim kazandılar. Yapımcı Peter Karpin onları keşfettiğinde pek çok küçük konser ve dinletiye imza atmışlardı.

1981'de gelen ilk bomba şarkıları "Who Can It Be Now?", 45'lik olarak yayımlandı ve Avustralya'da büyük başarı kazandı ve topluluk bir anda geniş bir kitlenin dikkatini üzerine çekti. Bu ilk çıkışın ardından da "Down Under" ve "Business As Usual" geldi. Topluluğu özgün olmamak ve tatsızlıkla suçlayan kendi ülkelerindeki eleştirmenlerini başarılarıyla şaşkınlığa uğratıp, kızdırdılar.

Üç şarkı yazarının yaratıcılığının gücünü arkalarına alarak ve mizah anlayışlarını yansıttıkları kliplerle 1982'de ABD'de "Who Can It Be Now?" ve "Down Under" parçalarıyla -ki bu parça "Kayıp Balık Nemo" filminin de müzikleri arasında- listelerin bir numarasına kadar çıkmayı başardılar. Bunda Fleetwood Mac ile yapılan ortak çalışmaların da payı vardı.

"Business As Usual" da bir numarada on beş hafta kalarak hatırı sayılır bir ilgi gördüler. Men At Work 1982'de Grammy ödülü de aldı. Bu ödülle Yılın En İyi Yeni Sanatçısı ilan edilmiş oldular. Aynı başarıyı Birleşik Krallık'ta da yakalayan Men At Work o zamanlar Avustralya'dan çıkan en büyük pop topluluğu olarak kabul görüyorlardı.

Sonraki çalışmaları "Cargo" ticari açıdan topluluğun ve yapımcıların yüzünügüldürürken listelerde 3 numaraya kadar yükseldi. Bu albümden 45'likler halinde yayımlanan "Overkill" ve "It's A Mistake" parçaları da çok tutuldu. Üçüncü albüm olan "Two Hearts" daha az satsa da listelerde yükselmeyi bildi. Men At Work, 45'liklerden ziyade albümleriyle daha çok ses getirdi.

Buralara gelene kadar topluluk üyeleri ayrılmışlardı, sadece Hay ilk kadroda da bulunan bir müzisyen olarak topluluğun yaşamasını sağlamaktaydı. 1985'teki kesin dağılmanın altında yatan nedenler arasında yönetim ve yazma konularındaki tartışmalar da vardı. 1987'de Hay kişisel bir albüm çalışması olan "Looking For Jack"ı çıkarırken, 1990'da Colin Hay Band imzasıyla çıkan ve İskoç müziğinin kullanıldığı "Wayfaring Sons" geldi. 90'lı yıllarda albüm yayımlamaya devam eden Colin Hay 1996'da Greg Ham ile Men At Work adı altında yeniden bir araya geldi. Bu yeni kadro biletleri çok önceden tükenen bir Brezilya turnesinin kayıtlarını daha sonra bir canlı albüm olarak yayınladı.

Bugün Avustralya dendiğinde Kylie Minogue, Savage Garden, Nick Cave gibi akla ilk gelen isimler arasında olmasalar da bir zamanlar oldukça yaygın bir hayran kitleleri vardı. Yaptıkları cana yakın ve rahatlatıcı müzikle bir dönem pek çok hayran kazandılar. Bugün dahi dolu dizgin ilerleyen müzik piyasasında hoş bir mola vermek için iyi bir isim...

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Men At Work ilgili konular

 • Work

  Work şu anlamlara gelebilir:
 • Men at work

  Men At Work, sakin, sevecen, kulağı okşayan müzikleri ve mütevazi hikayesiyle fazla dikkat çekmeyen, kaliteli bir topluluk olarak tanımlanabili
 • Fırlama Çöpçüler

  Fırlama Çöpçüler (özgün adı: Men at Work) 1990 yapımlı Emilio Estevez'in yazıp, yönetip ve başrolünü kardeşi Charlie Sheen ile üstlen
 • Work (film, 1915)

  Work, ( İş ), Charles Chaplin'in yazdığı, yönettiği ve rol aldığı 1915 yapımı sessiz bir filmdir.
 • Work Group

  Work Group, (genellikle WORK Group olarak yazılır) Amerika'da faaliyet gösteren bir plak şirketi.
 • Megadeth diskografisi

  A "À Tout le Monde (Set Me Free)" ve "Sleepwalker" Hollanda'da çift A yüzlü tekli olarak beraber yayınlanmıştır.