--}}

Mengen

Mengen Bolu'nun bir ilçesidir. 5500 Merkez ve 17800 köyleri ile birlikte toplam 23200 nüfusudur. Nufüsa kayıtlı kişi sayısı ise şu anda 146.780'dir. Bu da Mengen'in çok fazla göç veren bir yer olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Mengen, Bolu iline bağlı bir ilçe. Yüzölçümü 110 kilometrekare, nüfusu 23.200 dür. İlçe yüzeyi, genel olarak dik meyilli, sık ormanlarla kaplı dağlık alanlardan ibarettir. Orman ürünleri halkın başlıca geçim kaynağıdır. İlçe merkezi 5500 nüfuslu Mengen kasabasıdır.

Mengen ormanlık bir bölgedir ve yüksek yaylaları bulunmaktadır.

Başlıca yaylaları: Soğucak, Akçakoca, Bürnük, Sırıklı, Çukur Yayla, Çorakkadirler Yaylası, Göl Yaylası, Aktepe, Ağalar, Küçükkuz, Civcivler, Mamatlar, Elemen ve Afşar Yaylalarıdır. Ödek, Kemal Savaş, Şirinyazı ve Hızarderesi Göletleri önemli mesire yerleridir.

Yemek

Mengen'in en büyük özelliği; çok ünlü aşçılar yetiştirmesidir. Her yıl Haziran ayının üçüncü haftasında geleneksel "Mengen Aşçılar ve Turizm Festivali" düzenlenmektedir. Bu festival yakında Uluslararası olarak kutlanmaya başlanacaktır. Aynı zamanda Mengen'e bağlı Pazarköy Beldesi'nde her yıl Temmuz ayında Yayla Şenlikleri düzenlenmektedir. Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi 1985 yılında eğitime başlamış ilk mezunlarını 1992 yılında vermiştir. Daha sonra Aşçılık Yüksek Okulu İzzet Baysal Üniversitesi bünyesinde açılmıştır.

Mengenli aşçılar dünyaca tanınmışlardır. Mengen'den yetişen aşçıların tarihi padişah mutfaklarına kadar dayanmaktadır. Atatürk'ün aşçısı da Mengenliydi. Günümüzde turistik tesislerin bir çoğunda Mengenli aşçılara rastlamak mümkündür. Aşçılık sanatı Mengen İlçesinin ata mesleğidir. Bu nedenle Mengen'de 1985 yılında Anadolu Aşcılık Meslek Lisesi açılmış ve bu sanatın bilimsel olarak geliştirilmesi amaçlanmıştır. Her yıl Eylül ayının ilk haftasında da Mengen'de Türkiye'nin tek "Aşçılık Festivali" düzenlenmekte ve yarışma, sergi, konser, panel, şov, spor karşılaşmaları gibi etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Özellikle her yıl değişik türde bir şov yemeği hazırlanmakta ve çok ilgi çekmektedir. Yöremizde genellikle mutfak, yemek yapmak ve oturmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle evler yapılırken, mutfağın geniş olmasına özen gösterilmektedir. Köylerde hemen hemen her evin bahçesinde tuğla ve topraktan yapılmış fırın bulunmaktadır.

Haritası

mengen koordinatları: 40.939800, 32.075000

Diğer anlamları

mengen

Bolu iline bağlı ilçelerden biri.

mengen

Almanca mengen kelimesinin İngilizce karşılığı.
v. mix, interfere, meddle

mengen

Flemenkçe mengen kelimesinin İngilizce karşılığı.
v. mix, mingle, blend, alloy, comdound

mengen

Flemenkçe mengen kelimesinin Fransızca karşılığı.
(substantie) mélanger

mengen

Almanca mengen kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
hoeveelheden ,bommen ,massa's ,verzamelingen

mengen

Almanca mengen kelimesinin Fransızca karşılığı.
v. mélanger

mengen

Almanca mengen kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. mescolamento (m) v. confondere, mescolare

mengen

Almanca mengen kelimesinin İspanyolca karşılığı.
v. mezclar

mengen

Almanca mengen kelimesinin Türkçe karşılığı.
f. karıştırmak, bulamak, katmak

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Mengen
mengen