Prof. Dr. Meral Yapalı, (d. 1940, Yugoslavya) Müzisyen, piyanist, müzik eğitmeni, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservaturı Müdürü.

Meral Yapalı

Prof. Dr. Meral Yapalı, (d. 1940, Yugoslavya) Müzisyen, piyanist, müzik eğitmeni, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservaturı Müdürü.

1956`da orta eğitimini tamamladı. 1967 yılında Belediye Konservatuvarı`nın piyano bölümünün yatılı lise kısmından pekiyi derece ile mezun oldu. 1969`da Ankara Devlet Konservatuvarı`nda Lisansını pekiyi derece ile tamamladı. 1979 yılında J. M. Dorre Academic Internationale D`ete - Nice`nin üç aylık stajını başarıyla tamamladı. 18 Nisan 1986 günü Müzik Bölüm Başkanlığı görevine seçilip bu görevi 3 yıl yaptı.

13 Ekim 1986`da profesörlüğe yükseldi 2 Mayıs 1989`da Piyano Anasanat Dalı Başkanlığı yükseldi. 15 Mayıs 1989 günü Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 15 Şubat 1990`da Müzik Bölüm Başkanlığı`nda tekrar 3 yıl görev yaptı. 27 Haziran 1997 günü Müdürlüğe atandı ve halen aynı görevi sürdürmektedir.

10 öğrenciye Yüksek Lisans ve Doktora danışmanlığı yapmış, mezun olan 10 öğrencisinden biri Profesör, biri Doçent, biri Yrd. Doçent ve dört öğrencisi öğretim görevlisi diğer üç öğrencisi ise Araştırma Görevlisi olarak konservatuvarda görev yapmaktadır. Mezun ettiği bir öğrencisi halen İzmir Devlet Opera ve Balesi`nde Orkestra Şefi, bir diğer öğrencisi ise İstanbul Teknik Üniversitesi`nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Radyo ve TV bantları yaptı. İstanbul Belediye Şehir Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası`nda solist olarak çaldı. Yurt içinde ve dışında tek ve iki piyanolu resitaller verdi.

Prof.Dr. Meral Yapalı İngilizce ve Yugoslavca biliyor.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar