Mercimek

Mercimek Baklagiller (Leguminosae) Türkiye'de yetiştiği yerler: Güney Anadolu, Ege, Marmara bölgesinde yetiştirilir.

MERCIMEK (türkçe) anlamı
1. 1 . Baklagillerden
2. beyaz çiçekli bir tarım bitkisi (Lens culinaris).
3. 2 . Bu bitkinin
4. besin değeri yüksek
5. ufak
6. kırmızı
7. sarı veya yeşil
8. yuvarlak ve yassıca tohumu
9. yasmık
10. Atasözü
11. deyim ve birleşik fiiller
12. mercimeği fırına vermek
mercimek kadar
MERCIMEK (türkçe) anlamı
13. baklagillerden
14. beyaz çiçekli bir tarım bitkisi (lens culinaris).bu bitkinin
15. besin değeri yüksek
16. ufak
17. yuvarlak ve yassıca tohumu
18. yasmık
MERCIMEK (türkçe) ingilizcesi
1. n. lentil,
MERCIMEK (türkçe) fransızcası
1. lentille [la]
MERCIMEK (türkçe) almancası
1. n. Linse

Mercimek hakkında detaylı bilgi

Mercimek Baklagiller (Leguminosae) Türkiye'de yetiştiği yerler: Güney Doğu Anadolu Bölgesi, Ege Bölgesi, Marmara bölgesinde yetiştirilir.

20-70 cm boylarında, yumuşak ve ince gövdeli, disk şeklinde meyveleri olan, tek yıllık otsu bir sebze bitkisi. Mercimeğin zayıf ve ince bir kök sistemi olup, kökü derinlere inmez. Gövdeleri narin olup, dallanır ve bu dallanma yan dallarda da devam eder. Bundan dolayıdır ki ana gövde pek belirgin değildir. Gövdeleri dik olup, tüylüdür. Yapraklar bileşik yapraklar şeklinde olup, yaprak sapının uç kısmı incelmiş ve sülük şeklini almıştır. Yaprakçıklar elips şeklinde olup, kenarları düzgündür. Çiçekler yaprak koltuklarından çıkar. Meyveleri legümen (bakla) tipinde olup, badır adını alan sarımtrak esmer renkteki şişkin torbalarda gelişir. Torba içindeki taneler, mercimek adını alır. Şekil itibariyle mercimek taneleri yassı, 0, 5 cm çapındaki disk biçimindedirler.

Büyüklük, şekil ve renklerine göre isim alırlar: Sultan mercimek, yeşil mercimek, kırmızı mercimek gibi.

Yetiştirilmesi: Mercimeğin ana vatanı Orta Asya olup, bir kurak bölge bitkisidir. Yetişeceği toprak sıcak, havalanabilir ve alkali toprak olmalıdır. Gıda maddelerince zengin, ağır topraklarda fazlaca yeşil kısım meydana geleceğinden tane verimi azalır. Ekim zamanı yazlık ve kışlık olmak üzere iki dönemde yapılır. Kışlık dönemde toprak hazırlığı ekim ve kasım aylarında; yazlık dönemde ise şubat ve mart aylarında yapılır. Sıra usulü ekimde dekara 6-9 kg, serpme ekimde 9-15 kg tohum atılır. Bitki kökleri vasıtasiyle havanın serbest azotunu bağlama kabiliyetinde olduğundan, toprağın azotça zenginleşmesini tabii olarak sağlar. Bunun için daha çok fosfatlı gübre kullanılır. Fide döneminde toprağın yabancı ottan arındırılması şarttır. Bundan dolayı gerekirse mücadele yapılır. Badırlar sarardığı zaman hasad edilir. Hasaddan sonra bitkiler tarla üzerinde kurutulur. Dekara tane verimi 100-140 kg'dır. Mercimeğin toplama, büyüme ve olgunlaşma süresi 90-100 gün kadardır. 1993 kayıtlarına göre ortalama Türkiye'de 620.000 ton mercimek üretilmiştir.

Kullanıldığı yerler: Yemeklik önemli bir sebze bitkisidir. Zengin nişasta ve bitkisel proteine sahiptir. Taneleri kurutulup, kuru bakliyat olarak insan besininde önemli rol oynar. Yeşil kısımları da kurutulup hayvan yemi olarak kullanılabilir.

Mercimek nadas alanlarının azaltılmasında ekim nöbetine girerek toprağın verimli kılınmasını sağlar.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Makarnalı Yeşil Mercimek Çorba

MALZEMELERYarım kilo yeşil mercimek1 adet soğanBir yemek kaşığı yağ (sıvıyağ ya da margarin olabilir)Sıfır numara makarnanın 1/4'ü2 adet domatesHAZIRLANIŞIİyice ayıklanıp yıkanan mercimek bol suda 10 dakika kadar haşlanır ve su süzülür. Diğer tarafta ince ince ...

Mercimek, Ceyhan

Mercimek, Adana'nın Ceyhan ilçesine bağlı bir beldedir.

Mercimek, Pertek

Mercimek, Tunceli ilinin Pertek ilçesine bağlı bir köydür.

Kırmızı Mercimek

Mercimek (Lens culinaris), baklagiller (Fabaceae) familyasında yer alan Lens cinsine dahil dört türden biridir.

Yeşil Mercimek

Mercimek (Lens culinaris), baklagiller (Fabaceae) familyasında yer alan Lens cinsine dahil dört türden biridir.

Mercimek Köftesi

Mercimek ve bulgur gibi besleyici değeri yüksek olan malzemeler içeren, kolay hazırlanan, yaygın olarak pişirilen, lezzetli bir yemek türüdür.

Mercimek Ahmet

Mercimek Ahmet, 15. yüzyıl divan edebiyatı yazarı. Farsça'dan çevirisini yaptığı Kabusname eseriyle ünlenmiştir. Kabusname 11.yüzyılda Kuhistan hanlarından Keykâvus'un, oğlu Giylanşah’a nasihattarından oluşur. Mercimek Ahmet Sultan 2.Murat'ın emriyle bu eseri çevirmiştir. ...

Mercimek Köyü

Mercimekköy, Amasya ilinin Taşova ilçesine bağlı bir köydür.

Silvan

Silvan Diyarbakır'ın en önemli ilçelerindendir.