Merkez Italya Coğrafi Bölgesi

coğrafi

Coğrafya, insanlar ve yer (mekân) ile bunlar arasındaki ilişkiyi inceleyen bir bilim dalıdır. Yer ve insanlar arasındaki ilişkiler coğrafyanın konusunu oluşturur.

Apulia

Puglia, İtalya Anayasası ile kısmi bölgesel özerklik verilmiş 20 bölgesinden birisidir. Puglia Mezzogiorno olarak da bilinen Güney İtalya coğrafi bölgesindedir.

italya

İtalya Cumhuriyeti ya da kısaca İtalya (İtalyanca:Repubblica Italiana) Avrupa'nın güneyinde, çizme biçimli bir yarımadanın ve Akdeniz'de Sicilya ve Sardinya adalarının üzerine kurulmuş bir ülkedir. Kuzeyinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya ile komş...

İtalya - Coğrafi Verileri

Konum: Güney Avrupa, Akdeniz kıyısında yarımadada, kuzeydoğu Tunus'ta yer almaktadır.Coğrafi konumu: 42 50 Kuzey derecesi, 12 50 Doğu boylamıHaritadaki konumu: AvrupaYüzölçümü: 301,230 km²Sınırları: toplam: 1,932.2 kmsınır komşuları: Avusturya 430 km, Fra...

Avusturya - Coğrafi Verileri

Konum: Orta Avrupa'da, İtalya ile Slovenya'nın kuzeyinde yer alır.Coğrafi konumu: 47 20 Kuzey derecesi, 13 20 Doğu boylamıHaritadaki konumu: AvrupaYüzölçümü: toplam: 83,858 km²kara: 82,738 km²su: 1,120 km²Sınırları: toplam: 2,562 kmSınır komşuları: Çek Cu...

Gallura

Gallura, İtalya`da Sardunya`nın kuzeyinde yer alan coğrafi ve kültürel bir bölgedir. Yerel lehçedeki (``Gallurese dili``) ismi ``Gaddura`dır``.

Taranto ili

Taranto ili (İtalyanca:''Provincia di Taranto'') güney İtalya'da Puglia bölgesinin ili olup merkezi Taranto şehiridir. İlin alanı 2.430 km² olup bu ile bağlı olan 29 komün bulunur.

Balkanlar tarihi

Balkanlar, Avrupa kıtasının güneydoğu kesiminde, İtalya Yarımadası'nın doğusu, Anadolu'nun batısı ve kuzeybatısında yer alan coğrafi ve kültürel bölgedir. Bölge, sarsıntılı, hareketli bir tarihe sahiptir.Bölge, coğrafi konumu gereği birçok açıdan ikiliğin...

Lecce ili

Lecce ili (İtalyanca:''Provincia di Lecce'') güney İtalya'da Puglia bölgesinin ili olup merkezi Lecce şehiridir. İlin alanı 2.759,39 km² olup bu ile bağlı olan 97 komün bulunur.

Ogliastra ili

Ogliastra ili ; (İtalyanca: ''Provincia dell'Ogliastra'') İtalya'nın Sardinya Özerk Bölgesinde il. İl merkezi ortaklaşa olarak Lanusei ve Tortolì beldeleridir.