Mervan Barguti

Kısaca: Mervan Barguti (1959 - .... ) 1959 yılında yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Marvan Barguti siyasi kariyerine 1987 İntifadası sırasında Bir Zeit Üniversitesi'nde öğrenciyken başladı. Birkaç defa tutuklanan Barguti, hapiste İbranice öğrendi. Daha sonra Ürdün'e sürüldü. Barguti, Tunus'a geçip FKÖ ile çalışmaya başladı. Oslo Anlaşmaları'ndan sonra Batı Şeria'ya dönen ilk siyasilerden olan Barguti, Filistin yönetimine girmedi. Ama Filistin Yasama Konseyi'n ...devamı ☟

Mervan Barguti (1959 - .... )

1959 yılında yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Marvan Barguti siyasi kariyerine 1987 İntifadası sırasında Bir Zeit Üniversitesi'nde öğrenciyken başladı. Birkaç defa tutuklanan Barguti, hapiste İbranice öğrendi. Daha sonra Ürdün'e sürüldü. Barguti, Tunus'a geçip FKÖ ile çalışmaya başladı. Oslo Anlaşmaları'ndan sonra Batı Şeria'ya dönen ilk siyasilerden olan Barguti, Filistin yönetimine girmedi. Ama Filistin Yasama Konseyi'ne seçilerek İsrail basını, sol partileri ve barış gruplarıyla birlikte barışın en büyük destekçisi oldu.

1990'ların sonunda Fetih'in yerel örgütlenmesi çerçevesinde Tanzim'i kuran Barguti, hükümette ya da güvenlik örgütlenmesinde yer alamayan genç kuşağın etkinliğini bu örgüte kanalize etti. Tanzim'in 1997-1999'da Filistin yönetimini yolsuzluklarına odaklanması huzursuzluk kaynağı oldu. Ama Barguti, 1999'da Fetih'in Batı Şeria sorumlusu seçildi. Tanzim, İkinci İntifada sırasında Hamas ve İslami Cihad'dan farklı olarak, laik çizgiyi savunarak İsrail kentlerinde militanlarını bile bile ölüme gönderen silahlı eylemler düzenlemeyi tercih etti. Barışın işgalin son bulmasına bağlı olduğunu savunan Barguti'nin yükselişinin ve varisi olarak görülmesini Yaser Arafat'ı da tedirgin ettiği söyleniyor.

Kaynak: Kimkimdir.gen.tr

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.