--}}

MESI Protokolü

Aynı zamanda Illinois protokolü olarak da bilinen MESI protokolü yaygın olarak kullanılan bir önbellek tutarlılığı protokolüdür.

Aynı zamanda ``Illinois protokolü`` olarak da bilinen MESI protokolü yaygın olarak kullanılan bir önbellek tutarlılığı ya da bellek tutarlılığı protokolüdür. Intel`in Pentium işlemcilerinde kullanılan önbelleklerde verimliliği artırmak için ilk defa kullanılmıştır.

Durumlar

MESI protokolünde her önbellek satırı (ek iki bitle kodlanmış olarak) aşağıdaki dört durumdan birisinde olarak belirtilir:

  • M - Modified (Değiştirilmiş): Verinin son hali yalnızca ilgili önbellekte tutulmaktadır ve bu nedenle ``kirli`` olarak tanımlanır. Saklanan veri ana bellekteki veriden farklıdır. Verinin yeniden ana bellekten okunmasından önce ilgili önbellek satırının ana belleğe geri yazılması gerekir.
  • E - Exclusive: İlgili önbellek satırının verinin son durumunu tuttuğunu gösterir. Saklanan veri ana bellekteki veriyle aynıdır ve bu durumda verinin ``temiz`` olarak tanımlanır.
  • S - Shared (Paylaşımda): İlgili önbellek satırının aynı makinedeki başka önbelleklerde de saklanıyor olabileceğini gösterir.
  • I - Invalid (Geçersiz): Önbellek satırının geçersiz olduğunu gösterir.


bilgisayar-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

MESI Protokolü
MESI Protokolü