Mesozoa

Kısaca: Mesozoa, solucan benzeri parazitik canlıları kapsayan hayvanlar şubesidir.Denizlerde yaşayan omurgasız hayvanlarda iç parazit olarak yaşarlar. Vücutları 2 hücre tabakasından oluşmuştur, endoderm ve mezoglea bulundurmazlar. ...devamı ☟

{{Taksokutu | renk = Pink | ad = Mesozoa | alem = Animalia | domain = Eukaryota | şube = Mesozoa }}

Mesozoa, solucan benzeri parazitik canlıları kapsayan hayvanlar şubesidir.

Denizlerde yaşayan omurgasız hayvanlarda iç parazit olarak yaşarlar. Vücutları 2 hücre tabakasından oluşmuştur, endoderm ve mezoglea bulundurmazlar. Çok hücreli basit organizasyonlu canlılardır. Vücutlarının iç tarafı üreme hücreleri dış tarafı ise silli hücrelerle kuşatılmıştır.

Mesozoa, Rhombozoa ve Orthonectida gruplarını kapsar.

Yumuşakçaların karındanbacaklılar sınıfında bulunan türlerin nefricium kanallarında yaşarlar. Oval larva şekilleri bulunmaktadır. Bu larva çok sayıda madde ile dolmuş sil bulundurmayan apikal hücreler ve vücut yüzeyini kapatan silli hücrelerden meydana gelmiştir.

Larvaları morfolojik açıdan tek hücreli sillilere benzer. Ergin vücudundan ayrılan larva bir süre yalnız yüzer daha sonra yeni konukçuya tutunur ve orada erginleşir.

Her iki grupta da başkalaşım(metamorfoz) görülmez.

Tarihte, Mesozoa, Agnotozoa`nın alt alemi olarak kabul edilmiştir.

Kaynaklar

Vikipedi

Mesozoa

Mesozoa İngilizce anlamı ve tanımı

Mesozoa anlamları

  1. (n. pl.) A group of very lowly organized, wormlike parasites, including the Dicyemata. They are found in cephalopods. See Dicyemata.

Mesozoa tanım:

Kelime: mesozoa

mesozoaBu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.