Metal Gear Solid

Kısaca: Metal Gear Solid, Metal Gear serisinin üçünücü oyunudur. ...devamı ☟

Metal Gear Solid
Metal Gear Solid

{{Bilgisayar Oyunu Künyesi |isim = Metal Gear Solid |resim = |yapımcı = Kojima Games |yayımcı = Konami |tasarımcı = Hideo Kojima/Yoji Shinkawa |motor = |çıkış = 1998 |tür = Stealth Action |biçim = Tek Oyuncu |sınıf = |platform = Playstation , PC |ortam = |gereksinimler = |giriş = }} Metal Gear Solid, Metal Gear serisinin üçünücü oyunudur. Önceki oyunlar Metal Gear,Metal Gear 2:Solid Snake`tir. Bu oyundan sonra yapılmış olan Metal Gear oyunları ise Metal Gear Solid:Sons of Liberty, Metal Gear Solid:Substance ve Metal Gear Solid:Snake Eater`dır. Şu anda Metal Gear Solid:Guns of Patriots isimli bir oyun PS3`e çıkmak üzere yapım aşamasındadır. Aynı zamanda Nintendo Gamecube için Twin Snakes oyunu çıkarılmıştır ki bu Metal Gear Solid`in grafiklerinin geliştirilmiş versiyonudur. İlk MGS`den çok üstün grafiklere ve efektlere sahiptir.

Oyun serisinin senaryosuna katkıda bulunan ve bu oyunların yapımını üstlenen kişi ise Hideo Kojima adlı bir japondur. Aynı zamanda oyunun sanat dehası Yoji Shinkawa`dır. Senaryoyu Hideo Kojima ile birlikte yazmışlardır. Oyunlar Konami firmasının dağıtımcılığında çıkmaktadır. Metal Gear Solid, 97 yılında PS1 için çıkmıştır. MGS:the Twin Snakes ise 2004`te çıkmıştır.

MG Oyunları

 • 1987-Metal Gear (MSX)
 • 1990-Metal Gear 2:Solid Snake (MSX)
 • 1998-Metal Gear Solid (Playstation)
 • 1999-Metal Gear Solid VR Missions (Playstation)
 • 2000-Metal Gear Solid:Ghost Babel (Gameboy Color)
 • 2001-Metal Gear Solid 2:Sons of Liberty (Playstation 2)
 • 2002-Metal Gear Solid 2:Substance (Playstation 2/PC)
 • 2004-Metal Gear Solid:the Twin Snakes (Nintendo Gamecube)
 • 2004-Metal Gear Solid 3:Snake Eater (Playstation 2)
 • 2005-Metal Gear AC!D (Playstation Portable)
 • 2006-Metal Gear AC!D 2 (Playstation Portable)
 • 2006-Metal Gear Solid 3:Subsistence (Playstation 2)
 • 2006-Metal Gear Portable OPS (Playstation Portable)
 • 2007-Metal Gear Solid 4:Guns Of Patriots (Playstation 3)


Metal Gear Solid Filmi Hakkında

Çok yakın bir zamana kadar filmin yapılıp yapılmayacağı tartışılıyordu.Ancak sonunda Metal Gear Solid serisinin yapımcısı Hideo Kojima, Hidechan!Radio`da Hollywood`la anlaşmaya vardıklarını söyledi.2008 yılında gösterime girecek filmin oyuncu kadrosu henüz belli olmasa da bir röportajda Christian Bale, Snake rolünü kendisinin oynayacağını söyledi.Tabii bu bilgi resmi bir kaynaktan duyurulmadığı için herhangi bir kesinlik taşımıyor .

Metal Gear Solid`in Konusu

} Yıl 2005, Snake Alaska`dan Roy Campbell`in gönderdiği askerler tarafından apar topar (ve zorla) getirilmiştir. Albay Campbell Snake`e Fox-Hound`un kontrolden çıkarak tamamiyle bir terörist grup halini aldığını ve Bering Boğazı`ndaki Shadow Moses Adalarındaki bir üssü ele geçirdiklerini, burada (radarlara yakalanmadan) nükleer füze fırlatma kapasitesine sahip bir silahın bulunduğunu (ki bu Metal Gear Rex`tir) söyler. Teröristler eğer istedikleri 1 Trilyon Dolar ve Big Boss`un geninin kendilerine verilmediği takdirde Beyaz Saray`a nükleer bomba fırlatabileceklerini iddia etmektedirler. Snake`in görevi Teröristlerin nükleer bombayı fırlatıp fırlatamayacağını (ki fırlatacaklarsa da durduracaktır) öğrenmek ve DARPA Şefi Donald Anderson ile bu üssün başkanı Kenneth Baker`i kurtarmaktır. Snake`e bu görevde 1999`daki Zanzibar operasyonunda ona yardımcı olmuş (ona göre bir arkadaş) eski Fox-Hound-Operasyon-Şefi ALbay Roy Campbell, Snake`in kullandığı ve işine çok yarayan radarını tasarlayan (aynı zamanda atasözü ve deyimler sözlüğü gibi bir bayandır, oyunu her kaydettiğinizde kendisi size bir adet atasözü ve anlamını söylemektedir) Mei Ling ve birliğe yeni katılmış olan Dr. Naomi eşlik etmektedir. Fox-Hound üyeleri şunlardır:

Terörist lideri ve Snake`in ikizi Liquid Snake.Liquid ve Solid Snake kardeşler (Twin Snakes) Dünya`nın görüp görebileceği en müthiş asker olan Big Boss`un genlerinden yapılmışlardır.Liquid,Snake`in genlerini ondan çaldığını iddia etmektedir ve bu yüzden ona bi hayli sinirlidir.Ondan intikamını ancak öldürerek alabileceğini,ancak ruhunun o zaman rahat edebileceğini düşünmektedir. Liquid Snake CIA`da da çalışmış ardından tutuklanmış ve sonrasında affedilip serbest bırakılmış ve bundan sonrada Liquid Fox-Hound`da (Snake`in öldürdüğü) babasının hedefini yeniden gerçekleştirmek amacıyla Shadow Moses adalarındaki üssü basmıştır.Gerçek adı bilinmemekle birlikte bu bilgi Dünya`nın en büyük istihbarat servisleri tarafından bile bilinmemekte olan bir bilgidir.

Psycho Mantis,annesi doğum sırasında ölmüş bu yüzden de babası hep onu suçlamıştır içten içe,fakat bunu ona hiç göstermemiştir...Ama o kinetik güçlere sahiptir ve zihinleri okuyabilmektedir.Böylece babasının kendisine beslediği duyguları öğrenmiş ve gücünü hiç iyilik için kullanmamıştır...Uzun süre FBI`da sorgulama uzmanı olarak çalışmış sonrasında Fox-Hound`a katılmıştır.

Sniper Wolf,keskin nişancı aynı zamanda da çok hoş bir hanım...(Otacon`un aşık olacağı kadar)Savaş alanında doğmuş ve büyümüş bu yüzden de hayatı savaş demek...Elindeki tüfeği ile hedefini günlerce yemek yemeden ve uyumadan bekleyebilir.Bir kere hedef aldığı kimse ölümden kurtulamamıştır,Solid Snake ve Meryl Silverburgh dışında tabii ki.

Vulcan Raven,ağır silah uzmanı,aynı zamanda dev gibi bir cüsseye sahip bir şaman.

Revolver Ocelot,revolver çekme,döndürme ve hedef alma konusunda bir numara bir şahsiyet,aynı zamanda sorgulama uzmanı.

Decoy Octopus,kılık değiştirme uzmanı,oyunda karşımıza DARPA şefi olarak ortaya çıkıyor,tabii biz onu tanıyamıyoruz orası ayrı.

Metal Gear Solid 2-Sons of Liberty`nin Konusu

Oyun iki seçenek ile başlıyor,Tanker ve Plant.Tanker`i Snake olarak oynuyoruz.(ki bu bölüm kısa tutulmuş ama aşırı da kısa sayılmaz hani...) İkinci kısım olan Plant`ı ise Raiden kodadlı yeni yetme bir ajanla götürüyoruz.

Tanker

Çok şiddetli bir yağmur...
Üzerinde bir yağmurluk,ağzında bir sigara olan bir adam George Washington Köprüsünde aheste aheste yürüyor.Tek yürüyen o...
Birden ani bir hareketle üzerindeki yağmurluğu yukarı fırlatıyor ve koşmaya başlıyor aynı zamanda stealth camuflage`ını çalıştırarak bir ip yardımıyla köprüden aşağı sarkıyor.Aşağıda gitmekte olan kocaman bir geminin zeminine düştüğünde ise üzerindeki stealth camuflage arızalanıyor ve adam açığa çıkıyor.Bu adam Solid Snake...
Tepede ise bir helikopterde Revolver Ocelot;
"Adamımız indi...Plana uygun gidiliyor." diyor ve onun helikopteri uzaklaştığında birkaç helikopter daha geminin üzerine yanaşıyor ve rus askerleri iplerle aşağı iniyor,gemideki Denizcileri teker teker büyük bir profesyonellikle temizliyorlar.

Snake`in görevi gemideki Metal Gear Ray`i bulup fotoğraflamak.Ardından da gemiyi terk etmek.Fakat bu o kadar da kolay olmuyor.Gemide Rus (Gurlukovich) Askerleri ile Denizciler var,herkes Metal Gear`ı istiyor...
Bu Metal Gear (yani Ray) diğer Metal Gear`lara karşı bir savunma silahı olarak geliştirilmiş.``(Ocelot hatırlarsanız ilk oyunda Metal Gear Rex`in VR test verilerinin bulunduğu diski bizden almış ve üssü terk etmeyi başarmıştı.İşte Ocelot bu diski kara borsada satıyor ve Metal Gear`lar çoğalıyor!)``
Bu görevinde Snake`e sadece Otacon(Hal Emmerich) yardım ediyor.Karakterler kısaca şöyle:

Solid Snake-Snake uzun bir aradan sonra tekrar karşımızda,eski üslubundan hiçbir şey kaybetmemiş bir şekilde karşımızda.

Hal "Otacon" Emmerich-Codec`ten Snake`e oyun boyunca yardım ediyor.Yine Save`i de Otacon`u arayarak yapıyoruz.Otacon tasarladığı Metal Gear`ın nükleer füze fırlatmak için yapıldığını (ki o nükleer füzeleri durdurmak için yapıldığını sanıyordu) öğrenince ortaya çıkardığı bu ölüm makinesini yok etmek için elinden geleni yapıyor.

Revolver Ocelot-İlk oyundan hatırlayacağınız Fox-Hound üyesi.Ocelot hala iyi revolver çevirebilmesine rağmen hatırlarsanız ilk oyunda bir kolu Cyborg Ninja (şimdi kimliğini açıklamayayım çünkü oyunu oynamamış olanlara haksızlık olur) tarafından kesilmişti.O kol ona büyük bir sorun olmuş gerçektende...(anlatmayayım oynamanız lazım,müthiş bir sürpriz var!)

Sergei Gurlukovich-Bir rus generali.Oyunda karşımıza Ocelot`un müttefiği olarak çıkıyor.Daha sonrasında Ocelot tarafından katlediliyor...

Olga Gurlukovich-Sergey Gurlukovich`in kızı.Oyunda ilk boss olarak karşımıza çıkıyor ve gerçektende sağlam dövüşüyor.

Plant

Aynı ilk oyunun başlangıcı gibi suda başlıyor her şey.Fakat tek bir farkla,yüzen Solid Snake değil Raiden.İlk başta,Codec`ten Colonel Campbell`a kendini Snake olarak tanıtsa da yüzme kıyafetini çıkardığında onun Snake değil,Raiden olduğunu öğreniyoruz.

2009,Solid Snake`in Tanker`deki ölümünden 2 yıl sonra... Big Shell adında bir üssü Dead Cell adlı üç kişilik bir Terörist örgüt basıyor.Terörist grubun başında kendisini Solid Snake olarak tanıtan birisi var...30 tane rehine ve bu rehinelerin arasında çok önemli biri var ki o da ABD Başkanı.Görev,Teröristleri öldürmek ve Başkanı kurtarmak.

Dead Cell(gerçek hayatta varolan ve şu anda kaldırıldığı söylenen ancak bir çok kişinin buna inanmadığı Amerikan ordusunun üslerinin güvenlik seviyelerini ölçmek için kullanılan ve Amerikan başkanlık uçağı olan Air Force ONE`a bile sızmayı başarmış olan RED CELL adlı özel kuvvetler birliğinden esinlenilmiştir) adlı grup ise Amerikan üslerin güvenliğini test etmek için kullanılan bir özel operasyon gücüdür.Liderleri hapse atılarak öldürüldükten sonra (ki bu Fortune`un kocasıdır) bu grup kontrolden çıkmış ve terörist bir grup halini almıştır.Üyeleri şunlardır:

Vamp-Romanyalı,ailesi evlerine düzenlenen bombalı saldırıda can vermiştir,kendisi de öyle.Ama ailesinin kanını içerek hayatta kalmış ve ölümden yaşama dönmüştür,tıpkı bir vampir gibi.Çok hızlı hareket etme,uzun atlayışlar yapma gibi vampirik üstün özelliklere sahiptir.Fortune ile aralarında aşk olmasa da çok yakın bir ilişki vardır.

Fatman-Bomba uzmanı,aynı zamanda adından da anlaşılacağı üzere gayet kilolu bir şahsiyet.10 yaşında mini bir atom bombası yapmayı başarmıştır.Bir saatçinin oğludur.Patlayıcılar konusunda dünyanın en önemli şahsiyetlerinden biri olan Peter Stillman`dan dersler almış ve kendini geliştirmiştir.Genellikle saatli bombaları sever.

Fortune-Zenci bir bayan,aynı zamanda dünyanın gelmiş geçmiş en şanslı insanı.Ne kadar öldürmeye çalışırsanız çalışın kurşunlar etrafından seker ve her zaman ıskalarsınız.(Bu kadar şanslıdır yani) Hayattaki tek şanssızlığı etrafındaki herkesin ölüp de kendisinin ölmemesidir.Kendisini öldürebilecek bir kurtarıcı aramaktadır,hayatta hep yalnızlık yaşamış bedbaht bir kadındır.Ancak oyunun sonunda görüldüğü üzere mermilerin ona isabet etmemesinin sebebi teknolojik bir alet olan gizmo`dur...

Oyundaki diğer kahramanlar şunlardır:

Colonel Roy Campbell-İlk oyundan hatırlayacağınız (ve MG 2 Solid Snake`den) Colonel bu oyunda da Codec yardımıyla yardımımıza koşuyor...

Rosemary-Raiden`in kız arkadaşı,aynı zamanda operasyonda datayı saveleme görevini içeriyor.(ki her savelediğinizde Raiden aşkım sevgilim deyip raiden ile aşk maceralarının muhabbetini yapması vardır ki Kojima`nın oyunun detayına verdiği önemi gayet güzel kanıtlar.Ayrıca oyunun sonunda Rose aslında Patriots için çalışan ve Raiden`a yaklaşması için seçilen bir ajan olduğunu açıklamaktadır,ancak tabii Raiden`la birlikteliği sırasında ona gerçekten aşık olmuştur ...)

Iroquis Pliskin-Vamp`in başkanı kurtarmak için gelen SEAL(oyunda bu tim SEAL TEAM 10 olarak geçmektedir ancak düzenlenen operasyonun yapısı (anti-terör) sebebiyle oyundaki bu tim gerçek hayatta varolan ancak bir süre önce kaldırılan ve DEVGRU olarak isim değiştiren SEAL TEAM SİX olarak görülebilir) timini teker teker öldürmesinden sonra hayatta kalan tek kişidir.Aslında Solid Snake`ten başka biri değildir o.(ki oyunda maskesini çıkarırken kıyafetin içinden böcek çıkması onunda üsse Raiden`ın izlediği yoldan girdiğini kanıtlar.Zaten oyunun başında Snake`i asansörden çıkarken görüyorsunuz...)Snake`in Big Shell`de bulunma sebebi ise buradaki Arsenal Gear`ı (Metal Gear`ın bir üst modeli) yoketmektir.Artık orduya,CIA`ya veya Fox-Hound`a çalışmamaktadır.Otacon ile kurdukları Anti-Metal Gear`cı bir örgüt olan Philantrophy için çalışmaktadır,yani kendi kendinin patronu bizim Snake artık...

Peter Stillman-Bomba uzmanı.Aynı zamanda Fatman`in eğitmeni.Ona bombalar hakkında bildiği her şeyi öğrettiği (hatta onu oğlu gibi sevdiği) için pişmanlık duymaktadır.Bu hatasını Big Shell`e gelerek telafi etmeyi istemektedir.(ki Fatman tarafından öldürülmüştür)

Mr. X ya da Deepthroat-Bu da geçen oyundaki Cyborg Ninja`dır.Yine Snake`i codecten ararken kullandığı "Deepthroat" takma adını kullanarak Raiden`e yardım etmiştir.

LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

1987 1990 1998 1999 2000 2001 2002 2004 2005 2006

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Metal Gear Solid Resimleri

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty
3 yıl önce

28 Mart 2002 tarihinde Metal Gear Solid: Substance adı altında PC ve Xbox için yayınlanmıştır. Oyun 1998 tarihli Metal Gear Solid oyununun doğrudan takipçisidir...

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, 2001, Kişisel bilgisayar, Konami, Playstation 2, X-Box, Stealth Action (Gizlilik/Aksiyon), ,
Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots
6 yıl önce

gizlilik-aksiyon, video oyunu. Metal Gear Solid serisinin 7. oyunu olması ile birlikte Solid Snake karakterinin yeralacağı son Metal Gear oyunu olmaktadır. Oyun...

Metal Gear
6 yıl önce

Gear Solid 4: Guns of the Patriots (2008) – PS3 Metal Gear Solid Touch (2009) – iPhone, iPad Metal Gear Solid: Peace Walker (2010) – PSP Metal Gear Solid:...

Solid Snake
6 yıl önce

1972 Seslendirme' David Hayter İngilizce , Akio Ōtsuka Japonca Solid Snake, Metal Gear Solid serilerinin ana karakteridir. Genelde imkânsızı başaran adam...

Solid Snake, CIA, Genetik, Japonca, Metal Gear Solid, Metal Gear Solid: Snake Eater, İngilizce, David Hayter, Akio Otsuka, Metal Gear, Fox Hound
Harry Gregson-Williams
6 yıl önce

oyunlarında da bulundu. Örneğin, Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty, Metal Gear Solid 3: Snake Eater, ve Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots oyunlarının...

Vulcan Raven
6 yıl önce

Vulcan Raven, Metal Gear Solid video oyununda yer alan Fox-Hound grubunun üyesi dev cüsseli şaman olan hayali karakter. Aynı zamanda ağır silah uzmanıdır...

Vulcan Raven, Hayali karakter, Taslak
Oyun motoru
3 yıl önce

geliştirilmiş bir oyun motorudur.Fox Engine Metal Gear Solid ve PES oyunlarında kullanılmıştır. "Metal Gear Solid V: The Phantom Pain" oyununun görüntü kalitesinin...

Oyun motoru, ,
Kiefer Sutherland
3 yıl önce

gerekir. Sutherland Metal Gear Solid V: Ground Zeroes'ta baş karakter Big Boss'u seslendirmektedir. Sutherland Metal Gear Solid V: The Phantom Pain'de...