--}}

Metin Özülkü

Metin Özülkü, 1962 yılında Mersin’de doğdu. İlköğrenimini İstanbul’da tamamladı. Müziğe yedi yaşında iken İstanbul Belediye Konservatuarı’nda keman eğitimi alarak başladı.

Metin Özülkü, 1962 yılında Mersin’de doğdu. İlköğrenimini İstanbul’da tamamladı. Müziğe yedi yaşında iken İstanbul Belediye Konservatuarı’nda keman eğitimi alarak başladı. Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’nü bitirdi. 1984 yılında üniversitede okurken Eda Özülkü ile tanıştı. Evlilikle sonuçlanan beraberliklerinin ardından müzik çalışmalarına da birlikte devam ettiler. Eşinin sözlerini yazdığı pek çok şarkının müziklerini yazdı. Eşiyle birlikte birçok yarışmalara katıldı ve beste yarışmalarında pek çok ödülün sahibi olarak sürekli müzik dünyasının gündeminde kaldı.

Erol Büyükburç ve Edip Akbayram orkestralarında müzisyenlik yaparak profesyonel müzik hayatına başlayan sanatçı, yedi yüzün üzerinde şarkı besteledi. Beste ve düzenlemelerini seslendiren sanatçılar arasında Ajda Pekkan, Ayşegül Aldinç, Aşkın Nur Yengi, Akrep Nalan, Burak Kut, Çoşkun Sabah, Demet Akalın, Ercan Saatçi, Ebru Gündeş, Hülya Avşar, Harun Kolçak, Hakan Peker, Kibariye, Mine Koşan, Mithat Körler, Nurseli İdiz, Ozan Orhon, Pınar Aylin, Reyhan Karaca, Seyyal Taner, Sinan Özen, Sibel Can, Yasemin Kumral ve Zafer Peker gibi isimler yer aldı. Metin Özülkü, bugüne kadar altı adet albüm hazırladı. Bunlardan bazıları; Şair A. Kadir’in şiirlerini müziklendirdiği “Şarkılarla A. Kadir”, Adnan Ergil’le birlikte hazırladığı “Tiryaki”, ilk kez klasik kemençe, tar ve gitarın bir araya geldiği “Müzik Yolcuları” adlı çalışmalardır. Sanatçı, ilk solo albümü “Aşk Masalı”nı 1996 yılında yayınladı. Albümdeki on parçanın çoğu yine Eda ve Metin Özülkü’nün elinden çıktı. “Seninle Olmak Varya” albümün ilk hiti ve video klip parçası oldu.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Metin Özülkü
Metin Özülkü