Metz

Kısaca: Metz, Fransa`nın Lorraine bölgesinin ve Moselle dí©partement`ının merkezi, Moselle ve Seille`in kıyısında; 123 920 nüf. (1992). Hayvancılık ürünleri pazarı ve etkin bir ırmak limanı olan Metz`de demir-çelik, makine, elektrikli gereçler, besin, tekstil, kağıt, ayakkabı, silah ve tütün sanayileri de vardır. Birçok Orta çağ anıtı içeren kentin surları ve yanında 15.-16. yy. lara ait kuleler bulunan Almanlar kapısı hala ayaktadır. Bunun dışında, iki kilisenin birleşiminden oluşan birço ...devamı ☟

Metz
Metz

Metz Haritası

Metz, Fransa`nın Lorraine bölgesinin ve Moselle dí©partement`ının merkezi, Moselle ve Seille`in kıyısında; 123 920 nüf. (1992). Hayvancılık ürünleri pazarı ve etkin bir ırmak limanı olan Metz`de demir-çelik, makine, elektrikli gereçler, besin, tekstil, kağıt, ayakkabı, silah ve tütün sanayileri de vardır. Birçok Orta çağ anıtı içeren kentin surları ve yanında 15.-16. yy. lara ait kuleler bulunan Almanlar kapısı hala ayaktadır. Bunun dışında, iki kilisenin birleşiminden oluşan birçok değerli eşyanın (sözgelimi Charlemagne`ın paltosu adı verilen işlemeli giysi) saklandığı St. Etienne katedrali (18. yy), yapımına 17. yy.`da başlanmış, ama daha sonraki yüzyıllarda tamamlanmış St. Martin kilisesi, 18. yy.`dan kalma St. Vincent kilisesi ve St. Pierre de la Citadelle kiliseleri başlıca yapılar arasında sayılabilir. Buna karşılık Assomption ve Carmine kiliseleri barok üslubunda yapıtlardır. Sivil yapılar arasındaysa St. Livier sarayı (17. yy.), Rönesans döneminden çeşitli evler, belediye konağı (18. yy.), yeni klasik üsluptaki adalet sarayı sayılabilir. Arkeoloji müzesi de bir pinakotek içermektedir.

Metz(eski ``Divodurum``), Mediomatriciler`in başkenti ve önemli bir karayolu kavşağıydı. Daha geç dönemlerde Mettis adıyla anılmaya başlanan kente daha sonra bugünkü adı verildi. 511`de Austrasia`nın başkenti oldu, önce Lorraine`in (843), sonra Saksonya derebeylerinin egemenliğine girdi; bu arada yerel psikoposların gücü ticaretle uğraşan burjuvalar karşısında geriledi ve Metz imparatorluk içinde serbest kent haline geldi(18. yy.). Reform hareketini destekleyen, 16. yy.`da bağımsızlığını korumak için Fransa`dan yardım isteyen Metz, 1648`de bağımsızlığını elde etti. 1871-1919 arasında alman yönetiminde yaşadı.

Ayrıca bakınızKaynaklar

Vikipedi

Metz

İngilizce Metz kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. Metz, ciudad en el nordeste de Francia; apellido

Metz

İngilizce Metz kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. Metz, ville au Nord-Est de la France (frontière belge); nom de famille

Metz

İngilizce Metz kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Metz, Stadt im Nordosten Frankteichs; Nachname

Metz

İngilizce Metz kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. città nel nordest della Francia; cognome

Metz

İngilizce Metz kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. Metz, cidade no nordeste francês; sobrenome

Metz

Fransızca Metz kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Metz, city in the North-East of France, capital of the Lorraine région and of the département of Moselle

İlgili konular

fc metz fransa lorraine

misafir - 8 yıl önce
henüz yakından görme fırsatım olmadı ama duyumlarım görme istegimiçok artırdı

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Metz Resimleri