Mey İçki Sanayii Tic. A.Ş. ; Mey, Tekel`in alkollü içkiler bölümünü satın alan Nurol Holding, Özaltın İnşaat, Limak İnşaat ve Tütsab ortak girişim grubu tarafından kuruldu. ...

Mey (Kuruluş) hakkında detaylı bilgi

Mey İçki Sanayii Tic. A.Ş. ; Mey, Tekel`in alkollü içkiler bölümünü satın alan Nurol Holding, Özaltın İnşaat, Limak İnşaat ve Tütsab ortak girişim grubu tarafından kuruldu.

2004 yılının şubat ayında faaliyete geçen Mey İçki Sanayii ve Ticaret A.Ş., özelleştirme ile ``Alkollü İçkiler Sanayi Ticaret A.Ş.``, ``Alkollü İçkiler Dağıtım ve Pazarlama A.Ş.`` ve Tekel GMBH`ın yüzde 100 hissesi ile Kıbrıs`taki ``Taşel Ltd. Şti.nin yüzde 51 hissesini devraldı.

Halen 17 fabrikada ve 4 küçük işletme tesisinde üretim yapan Mey, 2003 yılı itibariyle 70 milyon litrelik üretim kapasitesiyle dünyanın önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. Mey ürün ailesindeki içkilerin üretildikleri fabrikalar şöyle sıralanıyor:

  • Rakı : İstanbul İçki (Altınbaş, Kulüp, Yeni Rakı), Tekirdağ İçki (Tekirdağ, Yeni Rakı, Tekirdağ Rakısı Altın Seri), İzmir İçki (Yeni Rakı, İzmir Rakısı), Diyarbakır (Yeni Rakı), Nevşehir (Yeni Rakı)
  • Votka : Bilecik İçki Fabrikası
  • Cin : Bilecik İçki Fabrikası
  • Kanyak ve Brendi : Çanakkale Kanyak Fabrikası
  • Viski : Ankara Viski Fabrikası
  • Likörler : Bilecik İçki Fabrikası
  • Bira : Yozgat İçki Fabrikası
  • Şaraplar : Elazığ Şarap Fabrikası, Tekirdağ İçki Şarap Fabrikası, Şarköy Şarap Fabrikası, Ürgüp Şarap Fabrikası
  • Vermut : Bilecik İçki Fabrikası


Mey, Tekel`in 70 yıla varan köklü geçmişinin yarattığı değerleri geliştirerek daha üst noktalara vardırmayı hedefliyor. Tekel`in ürün çeşitliliği ve kalitesi Mey`in yönetiminde korunacak ve geliştirilecek. Tekel`den devralınan değerlerin korunmasının yanı sıra tüketicilerin yeni ve farklı ürün beklentilerine cevap verecek üstün nitelikli markaların geliştirilmesi gündeme gelecek.

10 farklı kategoride üretim yapan Mey, rakıda açık ara liderliğinin yanında votka ve cin kategorilerinde pazar lideri konumunda bulunuyorkaynak belirt. Doğal meyveler kullanılarak üretilen eşsiz likörleri ise yalnızca Türkiye`de değil tüm dünyada en kaliteli likörler arasında gösteriliyor.

Tekel`den devraldığı ürün ailesinde rakı, votka, cin, kanyak ve brendi, likör, şarap, bira, viski ve vermut bulunan Mey, bu özelliği ile dünyada en çok sayıda kategoride üretim yapabilme kapasitesine sahip üretici kuruluşlar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Mey, Tekel`den devraldığı zengin üretim mirasını ve tüketicileriyle olan daha da geliştirmeyi, ürünlerine yönelik yurtdışı pazarlardan gelen talebi karşılayarak alkollü içecekler sektörünün tüm dünyada önde gelen oyuncularından biri olmayı hedefliyor.

2006 yılına geldigimizde Mey İçki, kurdugu şirketin %90 ınını Teksaslı bir şirkete (TGP) satmıştır. 2004 yılında tamamını 292 milyon dolara satın aldığı şirketlerin, sadece iki yı sonra % 90 ını 810 milyon dolara Amerikalılara satmıştır. kurum-taslakBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Mey (kuruluş) maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Yeni Rakı

Yeni Rakı, Mey İçki Sanayi ve Tic. A.Ş. tarafından üretilen bir rakı ailesidir. Yeni Rakı grubu, Yeni Rakı, Yeni Seri ve Âlâ olmak üzere üç alt markadan oluşmaktadır. 1944'ten beri üretilen Yeni Rakı tadını 20 farklı üzümün karışımından alır. Üretiminde yalnızca ...

Diyarbakır (merkez)

Diyarbakır, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık on ikinci şehri. 2013 itibarıyla 1.607.437 nüfusa sahiptir.

Fenerbahçe Atletizm Şubesi

Fenerbahçe Atletizm Takımı Fenerbahçe Spor Kulübü'nün atletizm branşıdır. Erkek, bayan ve kros takımlarına sahiptir.

Bâtınîlik

Bâtınîlik ya da Bâtın’îyye (, ''El-Bāṭiniyyeh''); Ayet ve hadislerin ilk görünür anlamlarının dışında ve daha derinde gerçek anlamları bulunduğu, bu anlamları ancak Tanrı ile ilişki kurabilen masum imâmların bilebileceği görüşünü savunan fırkaların ortak adıdır. ...