Mezrab

Kısaca: Mezrāb (Farsça: مضراب, aynı zamanda yazıldığından mizrab) veya zakhmeh (Farsça: زخمه zakhma olarak yazıldığından, aynı zamanda), İran ve Hint birkaç yaylı çalgılar için kullanılan bir mızrap.Mezrab Farsça santur çalmak için kullanılan hafif tahta çekici adı verilmiştir.Mezrab sanatçının işaret parmağının ucuna takılır. ...devamı ☟

Mezrāb (Farsça: مضراب, aynı zamanda yazıldığından mizrab) veya zakhmeh (Farsça: زخمه zakhma olarak yazıldığından, aynı zamanda), İran ve Hint birkaç yaylı çalgılar için kullanılan bir mızrap. Mezrab Farsça santur çalmak için kullanılan hafif tahta çekici adı verilmiştir. Mezrab sanatçının işaret parmağının ucuna takılır. Setar ve Santur dizelerinde grev görevi yaparak notaların oluşmasını sağlar. İkinci mezrab yüzük parmağına ya da serçe parmağa takılır. Enstrumanı çalarken parmaktan çıkmaması ya da oynamaması için parmak ölçüsüyle oluşturulur.

Kullanılan farklı vuruşları

Da, Ra, Dir ve Dra: sitar çalarken kullanılan dört farklı Bols (felç) vardır. * Da Bol vuruş ilk dize içe dışa doğru. * Ra Bol inme ilk dize dışa içe. * Dir Bol ilk dizesi, her iki taraftan hızla konturlama. (gitar Tremolo toplamaya benzer) * Bol Dra - dışa vuruş içe inme daha fazla güç / ağırlık vererek, ilk dizesi içe ve hemen ardından dışa doğru çok hızlı konturlama.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.