Michèle Alliot-Marie, 10 Eylül 1946'da Fransa Villeneuve-le-Roi(Val-de-Marne'da yer almaktadır) doğmuştur. ''Fransız kadın siyasetçi''.

Michèle Alliot-Marie

Michèle Alliot-Marie, 10 Eylül 1946'da Fransa Villeneuve-le-Roi(Val-de-Marne'da yer almaktadır) doğmuştur. Fransız kadın siyasetçi. Paris I Üniversitesi'nde (Sorbonne Üniversitesi) ve Paris II Üniversitesi'nde eğitim görmüştür. Özel Hukuk, Siyasal bilimler ve Hukuk tarihi diplomaları bulunmaktadır. 1973 yılında Paris II Üniversitesi'nde Hukuk doktoru, 1982 yılında Sorbonne Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi doktoru olmuştur, ayrıca avukatlık da yapmıştır. 1984 yılında ilk evliliğini sonlandıran Alliot-Marie, 1988'den beri, 2007'de çok kısa bir süreliğine meclis başkanlığı yapan ve şuan bakan yardımcısı olan, Patrick Ollier ile beraberdir. 1986 milletvekili seçimlerinde Jacques Chirac'ın partisinden için Birlik (RPR) milletvekili seçilmiş ve Chirac tarafından 1986'da kurulan hükümette milli eğitim bakanlığı nezdinde eğitim devlet sekreteri (en düşük seviyedeki bakan) olmuştur, 1988, 1993, 1997, 2002 ve 2007 seçimlerinde tekrar milletvekili seçilmiş, Dışişleri Komisyonu (1988-1993, 1996-2002) ve Savunma Komisyonu (1995-1996) üyeliklerinde bulunmuş, 1993-1995 yıllarında Édouard Balladur hükümetinde Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2002-2007 yıllarında kurulan 4 ayrı hükümette (Jean-Pierre Raffarin ve Dominique de Villepin hükümetlerinde) Savunma Bakanlığı, 2007-2009 yıllarında François Fillon'un kurduğu iki hükümette İçişleri Bakanlığı ve 2009-2010 yılında yine Fillon'un 2. hükümetinde Rachida Dati'nin Avrupa Parlamentosu üyeliğine seçilmesinin ardından Adalet Bakanlığı ve 3. Fillon Hükümetinde 14 Kasım 2010 tarihinde Dışişleri Bakanlığı görevine getirilmiş, 27 Şubat 2011 tarihinde Tunus eski Devlet Başkanı Zeynel Abidin Bin Ali'ye devrim esnasında tavsiyelerde bulunmasından dolayı istifa etmiş ve milletvekilliğine geri dönmüş, Savunma Komisyonu üyeliği yapmış ve Haziran 2012'deki milletvekili seçimini kaybetmiştir. Fransa tarihinde dışişleri, içişleri ve savunma bakanlığı görevlerinde bulunmuş ilk kadındır. Kısacası Fransız tarihinde egemen bakanlıklar olarak bilinen: (krallık için önemli kabul edildiği için) Ekonomi, Adalet, İçişleri, Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarından ekonomi hariç Beşinci Cumhuriyette bütün bakanlıklarda bulunan tek siyasetçidir. 1997 seçimlerinde Sosyalist Parti'nin iktidara gelmesiyle güç kaybeden RPR'in başına 1999 yılında gelmiş ve partiyi tekrar toparlaşmış ve 2002 yılında partiyi iktidara taşıdıktan sonra partinin başkanlığını bırakmıştır. Ayrıca 2007 yılında Ségolène Royal karşısına Halk Hareketi Birliği (UMP)'nin cumhurbaşkanı adayı olarak çıkacağı dillendirilmiş ancak Nicolas Sarkozy aday olmuştur. Ayrıca 2009 yılından bu yana UMP'nin başkan yardımcısıdır.

Görevler

Yerel Yönetimler * 1983 - 1988 : Ciboure belediye meclis üyesi * 1989 - 1991 : Biarritz belediye meclis üyesi * 1994 - 2001 : Pyrénées-Atlantiques genel konsey üyesi ve başkan yardımcısı * 1995 - : Saint-Jean-de-Luz belediye meclis üyesi * 1995 - 2002 : Saint-Jean-de-Luz belediye başkanı * 2002 - : Saint-Jean-de-Luz belediye başkanı 1. yardımcısı Avrupa Parlamentosu * 1989 - 1992 : Avrupa Parlamentosu milletvekili Meclis * 2 Nisan 1986 : Pyrénées-Atlantiques milletvekili * 23 Haziran 1988 - 1 Mayıs 1993 : Pyrénées-Atlantiques 6. seçim çevresi milletvekili * 17 Eylül 1995 - 7 Haziran 2002 : Pyrénées-Atlantiques 6. seçim çevresi milletvekili * 19 Haziran 2002 - 18 Temmuz 2002 : Pyrénées-Atlantiques 6. seçim çevresi milletvekili * 20 Haziran 2007 - 19 Temmuz 2007 : Pyrénées-Atlantiques 6. seçim çevresi milletvekili * 28 Mart 2011 - 19 Haziran 2002 : Pyrénées-Atlantiques 6. seçim çevresi milletvekili Hükümet * 20 Mart 1986 - 10 Mayıs 1988 : Milli Eğitim Bakanı nezdinde, Öğretimden sorumlu Devlet Sekreteri * 30 Mart 1993 - 11 Mayıs 1995 : Gençlik ve Spor Bakanı * 7 Mayıs 2002 - 17 Haziran 2002 : Savunma ve Gaziler Bakanı * 17 Haziran 2002 - 15 Mayıs 2007 : Savunma Bakanı * 18 Mayıs 2007 - 23 Haziran 2009 : İçişleri, Denizaşırı İller ve Yerel Yönetimler Bakanı * 23 Haziran 2009 - 13 Kasım 2010 : Devlet Bakanı, Mühürdar, Adalet ve Özgürlükler Bakanı * 14 Kasım 2010 - 27 Şubat 2011 : Devlet Bakanı, Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı

Kaynaklar

Vikipedi

Yanıtlar