Michael Bublé

Michael Bublí©, (9 Eylül 1975 -) Kanada`lı Müzisyen, pop-caz sanatçısı; aktör. ABD`de büyük başarılar elde ediyor iken, 2003 yılında çıkarttığı aynı adlı albümü ile Kanada`da, Avustralya`da ve İngiltere`de müzik listelerinde ilk 10`a girdi.

{{Ünlü| adı=Michael Bublí©| Resim=| Doğum tarihi=9 Eylül 1975| Ölüm tarihi=-| Doğduğu ülke=Burnaby, British Columbia| Meslek=Müzisyen, aktör| }}

Michael Bublí©, (9 Eylül 1975 -) Kanada`lı Müzisyen, pop-caz sanatçısı; aktör. ABD`de büyük başarılar elde ediyor iken, 2003 yılında çıkarttığı aynı adlı albümü ile Kanada`da, Avustralya`da ve İngiltere`de müzik listelerinde ilk 10`a girdi. Özellikle It`s Time albümü ile büyük yankı uyandırdı. Aslen İtalyan asıllıdır.

İlk yıllar

Büyükbabasının caz koleksiyonunda yer alan albümleri dinleyerek büyüdü. Bu olayı da, kendi resmi internet sitesinde, "Büyükbabam benim gerçek arkadaşımdı. Müzik dünyasının kapılarını bana açan kişi odur. Rock & roll ve modern altyapılı eserleri de beğeniyorum; büyükbabam Mills Brothers`ı ilk kez çaldığında büyülü bir şeyler oldu. Sözler çok romantik ve gerçekçiydi... Bu da benim bir parçada aradığım özellikti. Kendi geleceğim gözlerimin önüne geldi. Bir şarkıcı olmak istiyordum ve bu şarkı da benim söyleyeceğim şarkı olmalıydı." şeklinde anlattı.

Bublí©`in büyükbabası, kendisinin sevdiği standartları, Bublí©`in öğrenmesi konusunda kendisini destekledi ve Vancouver`daki yetenek yarışmasına katılmasını sağladı. Bublí©, bu yarışmayı kazandıysa da, küçük yaşta olması nedeniyle; diskalifiye edildi. Ancak bu kendisine engel olamadı ve 17 yaşında iken, Kanada`da düzenlenen bir "Yetenek Yarışması"nda birinci oldu. Ardından, 2000 yılında ise, iki adet Genie Ödülü kazanmayı bildi.

Düğün şarkıcısı: Gerçek müzik kariyerinin başlangıcı

Bublí©`in gerçek müzik kariyeri, bir düğün esnasında söylediği "Mack The Knife" adlı eser ile başladı. Düğün sahiplerinden biri olan Brian Mulroney, Bublí©`i David Foster ile tanıştırdı ve yaptıkları anlaşma ile, Bublí© müzik hayatına başlamış oldu.

İlk albümü adıyla aynı adı taşıyan Michael Bublí© oldu ve bu albümde "Fever", "The Way You Look Tonight" ve "For Once In My Life" gibi birçok dönemden 2001 yılına kadar gelmiş birçok standart yer aldı. Albüm, Kanada, İngiltere ve Avustralya müzik listelerinde fırtına gibi eserek, ilk 10`a girdi ve 2004 Juno Ödülleri`nde "En iyi yeni yetenek" ödülünü kazandı. Aynı adlı albümü "Yılın Albümü" kategorisinde de aday olmasına rağmen, bu kategorideki ödüle layık görülmedi.

Sinemaya ilk adım

Bublí©, müzik kariyer dışında sinema ile de ilgilenmeye başladı ve geçen birkaç yıl içerisinde birçok filmde rol aldı. "Duets/Düetler" adlı filmde, Gwyneth Paltrow ve Huey Lewis ile aynı sahneyi paylaştı. Ayrıca, "Totally Blonde" ve "The Snow Walker" adlı yapımlarda da yer alarak adından söz ettirdi. Örümcek Adam 2 filmi için, "Spiderman Theme"i seslendirdi.

Tam zamanı: It`s time

Bublí©`in ikinci stüdyo albümü It`s Time, "tam zamanı"nda piyasaya sürülerek; çok büyük bir liste başarısı yakaladı. "Billboard" müzik listelerinde 7 numaraya kadar yükselen albüm, Avustralya müzik listelerinde 2 numaraya yerleşti. Albümde Beatles ve Ray Charles şarkılarının yeniden yorumlamaları ile beraber Home parçası da yer aldı. Birçok caz sanatçısı tarafından baştacı edilen birçok parçayı da yeniden yorumlayan Bublí©, caz severlerden büyük destek gördü ve "It`s time" albümü sayesinde, "yeni Frank Sinatra" olarak anıldı. Michael Bublí©, albümleri ile, bugüne kadar 10 milyondan fazla kopya sattı ve özellikle Avrupa, Güney Afrika, Brezilya, ABD, Avustralya ve Kanada gibi ülkelerde büyük ilgi gördü. 2006 Juno Ödülleri`nde "Yılın Pop Albümü (It`s Time)", "Yılın Single`ı (Home)", "Yılın Albümü (Michael Bublí©)" ve "Yılın Sanatçısı" ödüllerine layık görüldü. Özellikle caz müzisyeni Chris Botti ve yine Kanadalı şarkıcı Nelly Furtado ile yaptıkları parçalar ile de adından söz ettirdi.

Diskografi

Yıl Albüm adı
1996 First Dance
2001 Babalu
2002 Dream
2003 Down With Love
2003 Michael Bublí©
2003 Let It Snow
2004 Come Fly with Me
2005 It`s Time
2005 Caught In The Act
2006 With Love


Single`larFilmografi

 • ``Duets`` (2000)
 • ``Totally Blonde`` (2001)
 • ``The Snow Walker`` (2003)
 • ``Kath and Kim - Da Kath & Kim Code`` (2005)


LinklerKaynaklar

 • }


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Michael Bublé ilgili konular

 • It's Time (albüm)

  ``It`s Time`` Kanadalı caz ve pop şarkıcısı Michael Bublí©`in bir albümüdür. 15 Şubat 2005 tarihinde piyasaya sürülmüştür.
 • Michael Bublé

  Michael Bublí©, (9 Eylül 1975 -) Kanada`lı Müzisyen, pop-caz sanatçısı; aktör. ABD`de büyük başarılar elde ediyor iken, 2003 yılında ç
 • Try A Little Tenderness

  "Try A Little Tenderness" 1933 yılında kaydedilmiş bir R&B/soul parçasıdır. Frank Sinatra ve Percy Sledge gibi yaşadığı dönem
 • Bee Gees

  Bee Gees 1960'larda soft rock, 1970'lerde disko müzikte büyük sükse yapmış, müzik dünyasının gelmiş geçmiş en başarılı gruplarından b
 • ABD 1978 yılı 1 numara şarkıları

  Bu liste, 1978 yılında Billboard dergisi tarafından 1 numaraya yükselen şarkıları içerir.
 • ABD 1979 yılı 1 numara şarkıları

  Bu liste, 1979 yılında Billboard dergisi tarafından 1 numaraya yükselen şarkıları içerir.
 • One Moment in Time

  Ünlü ABD'li R&B sanatçısı Whitney Houston'ın Seul'da düzenlenen 1988 Yaz Olimpiyatları için yapmış olduğu teklidir.
 • Robin Gibb

  Robin Gibb ( d. 22 Aralık 1949 - ö. 20 Mayıs 2012) Birleşik Krallık doğumlu şarkıcı ve söz yazarı. İkiz kardeşi Maurice Gibb (1949-2003)
Michael Bublé
Michael Bublé