--}}

Michael Jackson

29 Ağustos 1958'de Amerika'nın Indiana eyaletinde doğan Michael Joseph Jackson, hemen hemen tüm yaşamı boyunca sahnedeydi. Henüz dört yaşındayken Jackson Five topluluğunun kurucu üyelerinden olmuştu, çok geçmeden şarkı söyleme görevini üstlenecekti.

Michael Jackson
Michael Jackson
(d. 29 Ağustos 1958 – ö. 25 Haziran 2009) 29 Ağustos 1958'de Amerika'nın Indiana eyaletinde doğan Michael Joseph Jackson, hemen hemen tüm yaşamı boyunca sahnedeydi. Henüz dört yaşındayken Jackson Five topluluğunun kurucu üyelerinden olmuştu, çok geçmeden şarkı söyleme görevini üstlenecekti.

Sahnede şarkı söyleme ve dans hareketlerini James Brown'dan alıp geliştirdi, utangaç, sakin kişikliğini örten mutlak bir kendine güven yaratıyordu. Moton Records ile sözleşme imzaladıklarında 1968 yılının sonlarındaydılar. Aralarında liste başı olmuş "I Want You Back", "ABC", "The Love You Save" ve "I'll Be There" parçalarının da bulunduğu ilk çalışmaları onun göze çarpan olgunluğu ile doluydu. Michael söylediği şarkılardaki aşk-meşk durumlarını ilişkilerini yaşamak için fazla genç olsa da, bütün bir ciddiyet ile gösteriler yaptı, büyük bir "soul" sanatçısının sahip olması gereken tüm özellikleri taşıyordu. Garip ama, onun o ham sesinde, daha sonraları çok arayacağı ama zor elde edeceği türden bir inandırıcılık, içtenlik vardı.

1970'te MGM Records Jackson Five'a rakip olarak Osmonds'u tanıtmakla kalmayıp, 13 yaşındaki solist Donny Osmond'a bir 45'lik yaptığında Motown da şiddetli sancılarla buna yanıt verme gereğini hissetti. Michael Jackson'ın ilk solo çalışması ABD ve Birleşik Krallıkta (BK) bir numara olan baş ağrıtan ağıt "Got To Be There" oldu. Bobby Day'in rock'n'roll klasiği "Rockin' Robin"in yeniden sunumu 1972 ABD listelerinde 2 numaraya çıkarken, ertesi sene film müziği "Ben" en yükseğe çıkmıştı.

Motown, Jackson'ın tanınmışlığını esas alarak bir dizi acele albüm çıkardı. Genelde gençlerin ilgisine yönelik malzemeler kullanılmıştı. Çıkmmamış parçalardan da daha sonra '80'lerde büyük kazanç sağlandı.

'70'lerin ortalarında Jackson Five'ın satışları düşmeye başladığında Michael'in solo kişiliği dimdik ayakta duruyordu. Topluluk 1976'da bu sefer Jacksons adıyla yeniden doğuncaya kadar da Michael yeteneklerini korumaya devam etti. Hayranlarının karşısına müziklerini yaparken de Quincy Jones ile ortak çalıştığı "The Wiz" isimli müzikalde bir başrol ile yeniden çıkan Jackson'ın bu yeni tanışıyla çalışmalarının sonraki halkası ise Jones'ın 1979'da çıkardığı, yetişkin bir Michael Jackson'ı dünyaya ilk kez tanıtan başarılı bir soul koleksiyonu, "Off The Wall" olacaktı. Bu yeni çıkışında eskinin söz esnekliğini korurken üzerine olgunluk ve ciddiyet ekledi. BK ve ABD'de listelerin üst sıralarına tırmanan bu albüm iki de 45'lik sahibiydi: Grammy ödüllü "Don't Stop 'til You Get Enough" ve "Rock With You".

Michael, '81 yazında listebaşı olacak on bir yıllık şarkı "One Day In Your Life"ı yeniden piyasaya sürerek Jackson'ın ticari yönünden faydalandı. Bu solo başarısından sonra da, basın-yayında onun özel yaşantısına yönelik dedikodular artarken, Jacksons ile turlamaya ve kayıtlar yapmaya devam etti. Onun görüntüsü daha çok çocukluğuna tıkılı kalmış biri olarak çiziliyordu, oyuncaklar ve evcil hayvanlarla çevrili, gerçek dünyanın olaylarından uzak...Bu görüntü 1982'deki hayal filmi "ET - The Extra Terrestrial"nin albümünde çalışmasıyla pekişti.

Kayıt yasal karışıklıklar nedeniyle kısa sürede toplandıysa da Jackson bir Grammy daha kazanmasını bildi. 1982'de "Thriller", Jackson'ın Jones ile ikinci albümü, bütün zamanların ticari açıdan en başarılı çalışmalarından biri olmaya adaydı. Bu aynı zamanda başarılı 45'likler serisininde başlangıcıydı. Tanıtıcı vidyo ile desteklenince hedefteki kitlenin sınırları da genişlemişti. "The Girl Is Mine", Paul McCartney ile yapılan bir çalışma, yeni bir tarzın ve aynı zamanda durmak bilmeyen ve kıtalararası bir numara olarak rakip sanatçılardan da bir çok çalışmanın gelmesine ortam sağlayan "Billie Jean"ın habercisi nitelikteydi.

Onunla birlikte çıkan klip de aynı şekilde özeldi. Jackson ilk kez bir dans ustası olarak tanınıyordu; hayatları kökünden değiştirebilen bir büyücü, bugünün dünyası dışında yaşayan karanlık biri. Sonra gelen "Beat It" de ABD listelerinde bir numaraya geçti ve Eddie Van Halen'ın sert gitar sololarıyla süslenmiş ve MTV müzik kanalında devamlı çalının ilk "kara" kayıt olma özelliğine kavuştu. Tanıtıcı filmi ile Jackson kendisini "West Side Story"nin sahne düzeninin de kullanıldığı bir sokak savaşının ortasında buldu. Yine de bu, daha ustaca işlenmiş Jackson'ı Cadılar Bayramı geçidine gönderen uzun metrajlı klip "Thriller" için yapılanların yanında hiç birşeydi.Hemen ardından beklentileri karşılamak için olsa gerek, o zamana kadar hiç bir vidyonun ulaşamadığı satış rakamlarına ulaşan, "The Making Of Thriller" (Thriller'ın Hazırlanışı) geldi.

"Thriller" albümü ve ondan çıkan 45'likler Michael'a yedi Grammy ödülü daha kazandırdı, bu koşuşturmacada ayrıca Paul McCartney ile yapılan "Say Say Say" isimli çalışma ABD listelerinin 6 hafta boyunca tek bir numarasıydı. 1983'te bir içecek firması ile yaptığı kişisel maddi destek anlaşması tarihte yapılmışların en büyüğüydü. Hemen ertesi sene Jacksons topluluğunun "Zafer Turu"na katılımı da yine pop müzik tarihinde görülmemiş bir bilet talebini beraberinde getirdi.

Michael daha şimdiden destansı bir kişiliğe bürünmüştü, çoğu destan gibi o da gizem ve merak içeriyordu. Bir dernek onun Mesih olduğunu duyurdu; deri rengini beyaz yapmak için ilaçlar aldığı söyleniyordu; iddialara göre görünüşünü değiştirmek için geniş çaplı ameliyatlar geçiriyordu; yaşlanmayı engelleyebilmek için özel bir odada uyuduğu altyazısıyla fotoğrafları basıldı.

Michael Jackson 1985'te "Afrika için ABD" isimli yardım kampanyasının resmi müziği, bir başka uluslararası bir numara, "We Are The World" parçasının yapılmasını ve sahnelenmesini üstlendi. John Lennon ve Paul McCartney'in haklarını da barındıran ATV Müzik'i satın almak için 47.5 milyon dolar harcaması eski ortağıyla ilişkilerine büyük sekte vurdu.

Aynı yılın sonlarında sadece Disneyworld eğlence parkında gösterilen özel efektlerle süslü "Captain Eo"da rol aldı, ayrıca öz yaşamöyküsünü kaleme almayı düşündüğünü duyurdu. Quincy Jones ile yapılan bir başka ortaklık "Bad"in kayıtları sonunda 1987'de piyasaya sürülürken, kitabın yazılması ertelendi. "Bad" albümünde aralarında albüme ismini veren ve klibiyle de yeniliklere imza atan parçanın da bulunduğu beş ABD bir numarası vardı.

Önceki işlerine kıyasla başarısızdı, yine de, çok milyonlu satışları bile "Thriller"ın destansı başarısından sonra tatmin edici bulunmuyordu. Müzikal açıdan bakıldığında "Bad" kesinlikle yeni sayılmazdı, kulağa hoş gelen bu ritmleri Quincy Jones ile yapılan daha önceki iki albümden sadece görünüşte farklıydı. Yorulmak bilmeksizin Jackson büyük ölçekle çalışmaya devam ediyordu. "Bad"in tanıtımı için uzunca bir dünya turunda verdiği konserlerde kullandığı şaşırtıcı görsel efektler ile kliplerindeki havayı yakalamayı hedefliyordu. Aynı zamanda yazdığı öz yaşamöyküsü, öyle ya da böyle biraz kişisel ve sanatsal iç görünüşü içeren Moonwalker, beraberindeki, öbür dünyalı Michael Jackson'ı tanıtan film kadar çekici olmadı.

Uzun süre beklenen "Dangerous" 1991'de gelip listeleri şöyle bir tarttı. Dans kökenli popun tanıtıldığ, bir çok parçasında Teddy Riley'in de imzasının bulunduğu bir çalışma oldu. O tatlı popun yerişne sivriltilmiş, sert bir tarz gelmiş olsa da "hata yapamayan" Michael Jackson müziği hala göze çarpıyordu. Serbest bir çalışma düzeni izleyerek yapacağı her yeni çalışmanın çılgın bir toplulukça izlenip sevileceğini garantilemişti.

Sonuç olarak "Black Or White" 45'liği denizaşırı bir başarı kazanarak ABD listelerinde yedi hafta bir numarayı işgal etti. 1992'ye kadar röportaj tekliflerini reddetmesi, basın-yayının onu bir hayal kahramanı, diğer insanlardan farklı biri olarak tanıyıp yanıtmasına neden oldu. 1992 yılında Oprah Winfrey ile yaptığı bir görüşme ile bu görüntüyü silmek istedi ve bir derece başarılı oldu. İzleyenlerin onun eğlenceli yanlarını tanıdıkları, gizli yönlerini öğrendikleri ve tüm dünyada yayınlanan bu gösteri ile Jackson'ın tanınmışlığı zirveye çıkmıştı. Ardından bomba patladı, Jackson'ın genç arkadaşlarıyla cinsel ilişkiye girdiği yolundaki haerlerle basın-yayın heyecanlı anlar yaşadı.

Uzak Doğu turnesindeyken evi polis tarafından basıldı, birçok gösteriyi iptal etmek zorunda kaldı. Sonuçta bir ceza çıkmadı, 1993 Kasım'ına doğru Jackson'ın ABD'yi terk edip saklı bir yaşam ikinci kez adım atmasıyla ortalık sakinleşmeye başlamıştı. Ayrıca ağrı kesicilere bağımlılığını ve tedavi aradığını da itiraf etti. Bunun ardından Jackson'ın uzun soluklu maddi destekçisi içecek şirketi bu artık yıpranmış yıldızla olan anlaşmadan çekilme kararı aldı. Mayıs 1994'te belki de bozuk görüntüyü toparlamak için Lisa Marie Presley ile evlenmesi ile yeniden gündeme gelen Jackson hakkında basın-yayının bildiği, bilmek istediği daha çok şey oldu. 19 aysüren bu evlilik, hasarlı ününün yaralarını sarmak için yapıldığı yolundaki iddiaları haklı çıkarırcasına ani noktalandı.

Tanınmışlığını "HIStory: Past, Present And Future (Geçmiş, Bugün ve Gelecek)" ile yeni bir kılıfa sokmayı başardı. İki eserden oluşan setin bir yarısı onun geçmişteki büyük parçalarına, öteki yarısı ise son çalışmalarına ayrılmıştı. Şarkı sözü açısından yeni çalışmalar epey kuvvetliydi., Jackson zekice bir hareketle oluşturtulan bir forumda eleştirileri dinledi. Müzik açısından yeni tohumlar ekmese de seste ferahlatan bir çeşitlilik vardı, ve her zamanki gibi çok cilalıydı. Bu geri dönüşün bir başka sonucu olarak 1996 BK'ın BRIT ödüllerinde sahne aldı. Jackson sahnede Mesih beyazına bürünmüş, çocukları severken, haranlarınca çevrelenmişken, Pulp topluluğundan Jarvis Cocker ile tatsız olaylar yaşandı. "Blood On The Dancefloor - HIStory In The Mix", yeniden sunumların toplandığı ve yeni bir numara 45'liklere ortam hazırlayan bir koleksiyon oldu. Son çalışması "Invincible" yine bir "ortaya çıkış" oldu.

Tanıtım amaçlı konserlerin 250 ila 4000 dolar arasında değişen bilet fiyatları dahi son zamanlarda görülmemiş cinsten bir coşkunun oluşmasını engelleyemedi... Öyle görünüyor ki, tüm cinsel sapıklık iddialarına ve daha çok Debbie Rowe ile (1999 Ocak'ta sona eren) evliliğini esas alan düzenli basın-yayın saldırılarına ve bu evlilikten olan iki çocuğa karşın hayranları "Popun Kralı"na bağlılıklarını sürdürmeye kararlılar.

Michael Jackson müziğinin ötesinde dünya eğlence sektörünün ve onu besleyen batılı kitle kültürünün ortaya sürdüğü bir metadır.

Kariyeri : Babası Joseph, Michael Jackson’ın müzik ve dansa olan ilgisini fark edince, vaktini ve gücünü onun eğitimine ve gelişimine harcadı. Yoğun çalışmalar sonucunda 8 kardeş olan Jackson ailesinden Michael, Marlon, Tito, Jermaine, Jackie “Jackson 5” grubunu oluşturdular. 1964’de Jackson 5 profesyonel anlamda çalışmaya başladı. Bir yıl içinde Jackson kardeşler şarkılarını ve danslarını Harlem, New York’a taşıdılar. Harlem’in ünlü Apollo tiyatrosunda sahne alan Jackson 5 salonu doldurdu ve amatör şov yarışmasında birincilik ödülünü aldı. 1969 yılına kadar Jackson 5 konserlere ve gece şovlarına devam etti. Dönemin en başarılı r&b plak şirketi olan Motown’un kurucusu Berry Gordy’nin Jackson 5 grubunu dinlemesi ile grubun önü açıldı.Beatles’dan sonraki en hızlı çıkışı yakalayan Jackson 5 arka arkaya yaptıkları başarılı albümler ile kitlelerin ilgisini kazandı. Listelerde 1 numaraya çıkan hitler I Want You Back, ABC, The Love You Save ve I’ll Be There hala çalınan ve tanınan klasikler haline geldiler.

Artık tek başına

Motown kısa zaman içerisinde Michael Jackson’un solo yeteneklerini keşfetti. 1971-76 yılları arasında Got To Be There, Rockin’ Robin, I Wanna Be There, Ben single’ları yapıldı. Ardından Music&Me, Forever Michael ve The Best Of Michael Jackson solo albümleri piyasaya çıktı. Bu albümler ile Michael Jackson’un kariyerinin ne denli güçleneceği belli oldu.

Michael solo çalışmaları ile beraber Jackson 5 ile beraber çalışmaya devam etti. Grubun ilk üç albümleri Diana Ross Presents Jackson 5, ABC, Third Album piyasaya çıktı. Üçü de satış listelerinde ilk beşe kadar yükseldi. Albüm için çalışmadıkları dönemlerde kapalı gişe dünya turnelerine çıktılar. Alt grup olarak o sıralar tanınmayan Commodores isimli bir grup ile Lionel Richie eşlik ediyordu. Motown için 11 albüm yapan Jackson 5, 1976’da ilerleyen yıllarda Sony Müzik olacak olan CBS şirketi ile anlaştılar. Aynı yıl içine Motown, Jackson 5 Anthology karışık albümünü piyasaya çıkarttı. Jackson 5, Motown’dan ayrılana kadar 100 milyon albüm sattı.

The Jacksons Grup, ismini The Jacksons olarak değistirdi. Solo kariyerine başlamak için Jermain Jackson Motown’da kaldı ve yerine küçük kardeş Randy geçti. The Jacksons, daha önce olduğu gibi hit üretmeye devam etti. İlk albümleri The Jacksons’da yer alan Enjoy Yourself şarkısı single olarak bir milyondan fazla sattı. CBS televizyon kanalında yaptıkları bir gösteri ile kız kardeşleri Rebbie, La Toya, Janet ekranlarla tanıştılar. Bu dönemde Michael Jackson kendini geliştirme imkanı buldu. Kariyerlerinde ilk kez kendi başına albüm yapma şansı yakaladı. Destiny albümü ile Michael Jackson hit bestecisi olarak da ün salmaya başladı. Albüm, iki milyondan fazla satıldı.

Off The Wall

1979’da Michael Jackson yetişkin bir sanatçı olarak ilk solo albümünü çıkarttı. Bu albüm ile pop müzik ve şov dünyasının öne çıkan bir tipi haline gelen Michael Jackson ilk Grammy ödülünü kazandı. Albümde yer alan single’lar Don’t Stop ‘till You Get Enough, She’s Out Of My Life ve Off The Wall, bütün listelerde 1 numaraya kadar yükseldiler ve milyonu aşan rakamlarda satıldılar. Off The Wall albümü Amerika Birleşik Devletlerinde 5; dünya genelinde 8 milyon dan fazla sattı. Solo kariyeri ile beraber The Jacksons ile çalışmaya devam eden Michael Jackson besteci ve yazar olarak gücünü platin albüm olan Triumph ile ıspatladı. Bu albümün dev turnesinde The Jacksons 34 şehirde konserler verdiler ve 5,5 milyon dolarlık bir turne cirosu elde etti. Atlanta Çocuk Vakfı için 100,000 dolar getiren bir konser verdiler. 1982’de Michael Jackson, Diana Ross için The Muscles şarkısını yazdı. E.T. (Extra-Terrestrial) albümü ile en iyi çocuk albümü olarak bir Grammy daha kazandı.

Thriller

1982’de yayınlanan Thriller albümünün ilk single şarkısı The Girls Is Mine (Paul McCartney ile düet), milyonu aşan satışları ile albümün yolunu açtı. Thriller, noel başında müzik mağazalarına girdi. Aynı günlerde radyo ve televizyonlara çıkan ikinci single Billy Jean ile albüm satışları birkaç hafta içinde bir milyonu aştı. Üçüncü single Beat It ile Michael Jackson ismi pop dünyasının dışına da taşındı. Rock müziğin efsane gitaristi Eddie Van Halen’in da çaldığı Beat It kısa zamanda rock radyolarında da boy gösterdi. The Jacksons, Motown’un 25 yıldönümü için hazırlanan özel televizyon şovu için tekrar bir araya geldi. Bu televizyon programında Michael Jackson tek başına Billy Jean şarkısını ve tarihe geçen Moonwalk dansını yaptı. Sadece Amerika içinde 50 milyon seyirciyi ekran başına toplayan şov, dünyada da milyonlarca televizyonda yayınlandı. 1983’de Thriller’ın satışları 10 milyonu geçti ve tarihte en çok satan albüm olarak rekorlar kitabına geçti. Bir başka rekor, Thriller klibi ile kırıldı. 14 dakikalık bu klip 900,000 adet satılarak en yakın takipçisini geride bıraktı. Albüm bir çok ödüle hak kazandı; 8 Grammy, 7 Amerikan Müzik Ödülü, 4 Siyah Altın Ödülü, 4 Amerikan Video Ödülü, 3 MTV Ödülü ve People’s Choice Award.

We Are The World

1984’de Michael Jackson ve kardeşleri Victory albümünü çıkarttılar. Thriller’ın sürmekte olan etkisi ile “Victory” çift platin oldu ve Jacksons’ın en çok satan albümü haline geldi. Uluslararası basının büyük ilgisi sayesinde Jacksons’ın Victory turnesi büyük ilgi gördü. Michael Jackson, bütün turne gelirinin bağışlanacağını ilan etti. Bunun üzerine Hollywood Ticaret Odası, yıldızlar geçidine Michael Jackson’un özel yıldızını ekledi. Kariyerinin bir başka başyapıtı olan We Are The World’u 1985’de Lionel Richie ile beraber besteledi. 40’dan fazla sanatçının katıldığı We Are The World, en çok satan single olma özelliğini hala koruyor. Single satışlarından elde edilen gelirin bir kısmı, Afrika’da hüküm süren açlık ile mücadele için harcandı. Michael ve Lionel, bu performanslarıyla Yılın Şarkısı Grammy Ödülü’nü kazandılar.

Bad

1987’de I Just Can’t Stop Loving You ile Michael Jackson tekrar dünya müziğinin gündemini belirledi. 31 Ağustos’da müzik mağazalarına giren albüm, müzik piyasasının gördüğü en büyük sipariş olarak tarihe geçti. Bir başka ilk: Albümde yer alan Man In The Mirror, The Way You Make Me Feel, Bad, I Just Cant Stop Loving You single’larının hepsi, listelerde 1 numarada kalmayı başardı. Michael, 127 konserlik dünya turnesine çıktı. Turne, 1989’un Ocak ayında 125 milyon dolarlık ciro ile Bad için üçüncü bir dünya rekoru kırmış oldu. Daha önce Thriller ile elinde tuttuğu En Çok Satan Klip rekorunu 94 dakikalık Moonwalker ile kıran Michael (1 milyon satış), 1989’da çıkan Michal Jackson…The Legend Continues ile (500,000 satış) eski rekorunu bir kere daha geçti. Bad ile Michael Jackson sayısız ödül ve ünvan kazandı. Dehasının bütün bu ödüllerden daha belirgin kanıtı, dünya çapında elde ettiği satış rakamlarıdır. Toplam 110 milyon albümü satılan Michael Jackson, Jackson 5, The Jacksons ve arada çıkarttığı solo albümleri de eklendiğinde, 210 milyonluk satış rakamlarına ulaşıyor.

Dangerous

1991’de MTV Video Vanguard ödülünün adı, sanatçının onuruna Michael Jackson Video Vanguard olarak değiştirildi. Bir ay sonra Black Or White yayınlandı ve 7 hafta boyunca 1 numarada kaldı. Albümünde yer alan single yine bütün listelerde en üst sıralara kadar yükseldi. In The Closet 6 numaraya, Jam 3 numaraya yükseldi. Albüm dünya genelinde 17 milyon adet sattı. Dangerous dünya turnesinde Michael Jackson, her gittiği ülkede bir numaralı gündem oldu. Sadece Japonya’da, 500,000 seyirci Michael Jackson’u izledi. 1993 yılında bütün dünya basını Michael Jackson’ın müziğini ve kliplerini yayınlıyordu. 27. Superbowl maçının devre arasında sahne alan Michael Jackson, 100 milyon Amerika’lıyı ekran başına toplayarak bir başka rekora imza attı.

Kitle kültürünün rantiyecileri 24 Şubat 1993’de 35. Grammy ödüllerinde Michael Jackson’un Yaşayan Efsane ödülünü verdi. 9 Mart’ta Soul Train Müzik ödüllerinde bir başka balon ödül olan Yılın Hümanisti ödülünü aldı.

Michael Jackson 26 Haziran 2009 tarihinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Diskografi

2001 Greatest Hits: HIStory Vol. 1 Invincible

1997 Blood On The Dancefloor Stranger In Moscow

1996 They Don't Care About Us

1995 HIStory: Past, Present And Future Book 1 Scream You Are Not Alone Gone Too Soon Who Is It Will You Be There

1992 Heal The World In The Closet Jam Remember The Time

1991 Black Or White Dangerous

1988 Moonwalker

1987 Bad

1982 Thriller

1981 One Day In Your Life

1979 Off The Wall

1972 Ben Got To Be There

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben maykıl jakson'ın hayranıyım onu çok seviyorum.en sevdim şakıcılardan birincisi!onu tanıdımdan beri hayallerimi süslüyor bu son sösüm bir insan ölse bile en çok sevdiğiniz insan kendinize benzettiğiniz inandır seniii çooooooooooooooook seviyorum...............

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bence micheal jackson ölme di benim kalbimde o insan hayatının en büyük dansçısı ondan başka kimse dans edemez bunu bilsinler valla

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben michael'la aşığım onun ölümü beni çok yıprattı. Mezarına gitmayi herkesten çok istiyorum. Bize söylediği şarkılar aşkla ilgili olanlar türkçe anlamları çok güzel gerçekten yazdığı şarkıları hissederek yazdığını düşünüyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  speechless şarkısına bayılıyorum hem kendi söyleyişi hemde türkçe manası bu adam tam müjize o benim bir tanem ne olursa olsun hep öyle kalıcak çünkü ben ona aşığım keşke ölmeseydi.Bütün şarkılarında hep bir mana var keşke bütün erkekler michael gibi olsa o zaman hiçbir ilişki bozulmaz michael senin için ölüyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  O Bu Dünyadaki Tek Melekti Ben Ona 14.5 Senedir Büyük Bir Aşkla Hayranım.Diğer İnsanlar İse Var Oldugunda Değilde Maalesefki Hayatını Kaybettiğinde Hayran Oldu Ki Ben Onlara İnanmıyorum Sadece Gösteriş.İnanıyorum ki Onun Gibi Bir Meleği Tanrı BİR DEFA Göndermiyecek.Çünki SİZ SİZLER VE BAŞKALARINI DEĞERİNİ BİLEMEDİNİZ...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  BEN MICHEAL JACKSONUN ÖLDÜĞÜNE İNANMIYORUM BİR VİDEO İZLEDİM VE GÖZLERİME İNANAMADIM

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Vefat etmesine rağmen o hala popun kralı ve öyle kalıcak onunla tanışmayı çok isterdim bence o çok farklı bir insan onun gibisi bir daha dünyaya gelmez o gelmiş geçmiş en iyi popçu...HUZUR İÇİNDE YAT MICHAEL JACKSON SENİ SEVİYORUM...:):):)KALBİMİZDESİN... :)

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bende herkes gibi bir michael jackson hayranıyım. onun hakkında sanki kaybettiğim geçmişimi arıyor casına bi araştırma yaptım onun hakkında belkide ondan daha fazla bilgiye sahip oldum. onun ölmesini en son isteyen kişi bendim. çünkü mükembel bir insan keşke onu görebilseydim ve onun hakkında düşündüklerimi ona söyleye bilseydim. bu yazdıklarımın bile öğrenmesi beni çok mutlu ederdi. çünkü o çektiği kliplerle,söylediği şarkılarla,ettiği danslarla mükembel biri onu çok seviyorum ve mezarında huzurla yatmasını diliyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Michael Jackson'ın birçok seveni var ve bende onlardan birisiyim.Ki onu hiç birimiz unutamayız asla! Ben onun o sevgisine öyle hayran oldum ki.Onu göremediğim için sürekli kendimi suçluyorum. Hatta onu kendi babamdan bile çok severim.Babamı hiç sevmiyorum.Ama Michael Jackson'ı çok ama çok seviyorum.Ve bu böyle olacak!(I LOVE YOU SO MUCH)

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  o benim aşkım ama yaa ben onu çok sewiyorum o ölmedi human nature şarkısına bayılıyorum seni sewiyorum aşkımmm

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  michael jackson benim hayat bicimim ben onun they dont care about us sarkısını dinleyınce hayranı oldum ve ona ölene kadar hayrani olcam seni çokk seviyorum oldugunu duyunca ççççççççoooooooooookkkk agladım birinciölum yıldonumundedeöyle SANA BOŞUNA KİNG OF POP DEMEMİSLERRR eger yanımda olsan seniii ççççççççççççççççokkkkk öperdim seni çççççççççççokk sewiorm

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben 5-6 yaşındayken bile onun hayranıydım ama onun ölüm haberini alınca çok üzüldüm .ama o benim için ölmedi ve benim kalbimde yaşıyor

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  mj hayranı deılım ama helal olsun ki adamın hayret ettırecek klıp muzık ahenk dans sahnedeki durusu dudak ısıttıracak bıcımde.ölüm işte kıymet o zmn anlanılır onemlı olan onu hala yasatmak sundan da emınım kı o aam gıbı kımse olamaz ....

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  MİCHEAL JACKSON DÜNYADA ÜN SALMIŞ VE KENDİNİ BEYENDİRMİŞ BİR POP YILDIZIDIR BENİM İÇİN.MİCHEAL JACKSON ÖLDÜ HABERİNİ DUYDUĞUMDA ÇOK ÜZÜLMÜŞTÜM.MİCHEAL JACKSON BECE DÜNYADA ÖLÜMSÜZLEŞTİRMİŞ.ONUN ŞARKILARIDA ÇOK GÜZEL VE KENDİ DANSIYLA OLSUN KENDİSİ OLSUN ÇOK MÜKEMMKEL BİRİSİDİR MİCHEAL JACKSON...:)

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  herkes michael jackson gibi bir adamın kıymetini öldükten sonra bilddi ama biz onun hayranları onun hep kıymetini bildik

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Ben mjNin İlk başta hayranı değildim bir gün arkadaşımın mp3ünde they dont care about us adlı sarkısını dinledim Sonradan mjının sarkılarını araştırdım ve hayranı oldum şimdi onsuz bir gün yapamıyorum onu çok seviyorum o ölmedi onu çoook seviyorum canım benim

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  michael jackson u benm çoğu arkadasım sewmiyor daha onu hiç tanımıyorlar michael jacksonu kınayan herkese sesleniyorm birisini tanımadan hatta buyuk bır yıldızı tanımadan onun hakkında eleştiri yapmayın ben michael jacksonu çok sewiyorum onun ölüm haberini ilk aldıgımda 1 hafta uyuyamadm çünkü onun bu zamana kadar neler yaptıgını biliyorum michael in bütün çabaları boşunamıydı?o kadar yalan yalnış haber için koşuşturdu hepsi boşuna mıydı?onun canına kıyan adamlar inşallah gebersin ben bir de MJ_hnd adlı arkadaşımıza çok teşekkür ediyorum michael e karşı sewgisindn dolayı bunlar öyle boş laflar boş sewgiler deildir bn sewdim mi yürektn sewerim ve michael jackson u da çok sewiyorum unutmasın ki butun kalplerde yaşıyor..

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  MERHABA BENİM ADIM ENGİN GERÇEKTEN BEN ÇOK AĞLAdım ona onun sesini kendime benzetirdim nur içinde uyuyordur 1992 senesinde konerine gitmiştim istanbulda çok iyi dans yapıyordu insana canlılık veriyordu tüm dünya üzüldü ona michael jackson gibi bir insan çok zor gelir bence acaba fan clublarınız varsa sevinirim abileri bu sene turne yapıcakmı dvd olarak sizde konserleride varsa organizatörmusunuz teşekkürler

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Ben Michael Jackson ı gerçekten çok seviyorum ve o öldüğünde sabah televizyonu açtığım anda öğrendim çünkü her yer bu haberle doluydu şok oldum o gerçekten iyi birisi çünkü hep şarkılarında barış, dostluk, dünyayı iyileştirmek için el ele vermemiz gerektiğini anlattı ve öldü Allah rahmet eylesin müslümanda olmuştu...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  micheal jakson seni çok sevdim şarkılarını dinledim ve çok yakışıklı bir erkektin micheal şarkıların çok güzeldi keşke istambulda klip çekseydin amamalesef öldün seni çok seviyorum micheal şarkılarını dinlemeye devam edecem

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  onu başkalarıyla kıyaslıyorlar, madonna, prince, lady gaga vs. vs... bugüne kadar kim onun gbi dans edebildi.. kim onun gibi şarkı söyleyebildi. o adeta bir müzik zerafet ve enerji abidesiydi. kimse asla onun gibi olamayacak. kimse onun kladar güzel melodiler yazamayacak pop müzikte.. kimse onun kadar duyarlı değil.. bir daha MJ olmayack. MJ elbette aziz değildi. hepimiz gibi hataları zaafları oldu ama bu bu dünyaya verdiklerinin yanında hiç kalır. sonsuza dek seni seeceğim meleğim..

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  daha michael jackson yazmasını bilmiyorsunuz michael jackson hayranı oluyorsunuz

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Ben Michael Jackson'u 4 yaşımdan beri seviyorum benim hayranlığım öyle başlamadı. Rüyamda Michael Jackson'u gördüm taki ozamanlar esmerdi ve kalktığımda direk annemin yanına gittim.Anne rüyamda çikolata renginde bir adam gördüm dedi ve annem bu tepkimi gülerek cevapladı sen zenci görmüşsün kızım dedi. Ertesi gün ağebey'im ve arkadaşı bize geldi ağabey'imin elinde bir plak vardı. Plak Thriller idi ve ağabeyim'e sordum ağebey Elindeki plaktaki adamın ismi nedir diye Ağabeyim cevap verdi MICHAEL JACKSON diyince benim gözlerimde bir ışıltı oldu ve gözlerim doldu. İlerleyen zamanlarda hep Tv'lerde çıkıyordu kaçırmadan izliyordum şunda 14 yaşındayım 10 senir Michael Jackson hayranıyım ve onun ölmediğinede inanıyorum. KING OF POP BACK !

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Michel Jackson seni çok seviyorum senin ölmediğini biliyorum sen hayatımın en güzel köşesinde yer aldın senin çıkardığın o güzel şarkılar bizim için çok önemlidir sen ünlü bir insansın ama biz seni ünlüsün diye sevmiyoruz seni kalpten seviyoruz

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  michael jacksonın ölmediğine bende inananlardanım çünkü o yeni kaset çıkaracak diye haberler çıktı ve elvis presley de michael gibi zamanında kaybolmuştu ama görenler oldu hayranları oldu ve bize sarkılarıyla sevgiyi öğretti ve kalbimizde yaşıyor onun öldüğüne asla inanmıyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  MİCHEAL SENİ HAYATIM BOYUNCA SEVİCEĞİM HAYATIM CANIM BEBEĞİM SENİ HEP SEVİCEM HİÇ UNUTMIYCA CANIM AŞKIM SENİ SEVİYORUM BEGÜM HAYRANINIM

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  mıcheal jackson u cok sevıyorum onun hayranıyım ve konserlerı harıkaydı ama malesef son konserıne cıkamadı o olumsuz bırı oldu ama halan daha onun sarkılarıyla gune baslıyorum ozellıkle(gıve ın to me,bad ve daha bır cok sarkısı umarım oldugu yerde mutludur ve onu hıc unatmayacagız LOVE YOU MICHEAL you are a person lıes mutısım lıhgt you get a ınsamdım :) :)

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  michael jakson ın hayranıyım hergün kıliplerini izliyorum yanımda olsan dünyayı birbirine katarın unutmayalım they dont care about us şarkısı çook seviyorum sen sanki hayatın olmasa olmassa olmazısın keşke yanımda olsaydın öpücüklere boğardım keşke daha çok çok çok yaşasaydın seni çok seviyorum hayatımın sonuna kadar sonundan sonrada sevicem aaaaşşşşkkkkıııımmmm

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  dünyanın en yakışıklı ve en yetenekli erkeği bence bu dünyadan göçüp gitmemeliydi çünkü gitmesiyle birlikte bütün sevenlerinide çook üzdü.michael jackson sana aşığım

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bence michael jacksonun öldürülme nedeni dünya daki zirve sınırlamasıdır. sonuçta onsekiz yıl önce inzivaya çekilmiş olan star bu yana kadar bir şeylerin akışına engel olamamıştır bu yüzden düzenin bozulmaması için öldürülmüştür. bunun nedenini şimdiki zirve starlarına sorun

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  when I listen his songs I cry..... I miss him so much..... we wont forget you... And, dont forget your fans ok? we love you... we miss you.....

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  MİCHAEL JACKSON sen bize lazımdın keşke ölmeseydin ama keşkeler seni geri getirmiyor senin tarzını,dansını yapmaya çalışıyorlar ama başaramıyorlar bana göre popoun kralı sensin senden sonra hiçbir yabancı soysuz gelemez sana aşıktım halada aşığım senle uğraşanların allah cezasını versin seni kaybetmekle zaten en büyük cezayı hem bize hemde senin gibi iyi biri kalmayıp uğraşamayacakları için kendilerine verdiler.SENİ çOOOOOOOk seviyorm sana ÇokkkkkkkkK AŞIĞIM.ALLAH MEKANINI CENNET EYLESİN.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  MJ, Hepimiz seni çok seviyoruz.Hayatın boyunca hep seninle uğraştılar.Ama sen HAKLIYDIN.Suçsuz adayı değil SUÇSUZDUN. Kalbimizde yerin ne doldurulur ne de kapanır.O kadar isterdik ki seninle 1 dakika konuşmak için varımızı yokumuzu feda etmeyi.ama sen Tüm Hayranlarını seviyor ve eminim ki yanımıza geliyorsun.Bunu hissediyorum.! SENİ SEVİYORUM, SENİ SEVİYORUZ,TÜM KALPLE...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  michael jackson ile ilgili hiçbirşeş bilmiyordum iki günde hayranı oldum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  michael jackson seni çoook seviyorum ve şarkılarını bayılarak izliyorum keşke ölmeseydin....ölmüş olabilirsin ama hayla benim kalbimde yaşıyorsun seni çook seviyorum...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Ben en çok you are not alone'u seviyorum. Bir arkadaşım sayesinde onu tanıdım ve bu yüzden o arkadaşımı çok seviyorum. You are not alone, I'm here with you.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Michael Jackson Harika biriydi keşke ölmeseydi ben radyoda bizzat onun ölüm haberini duyunca yıkıldım.Ben 5.sınıfa gidiordum ve onun tüm şarkılarını ezbere biliordum sonra arabada haberi dinledim.Ama o hala benim kalbimde yaşıyo ve şarkı ve dans larını insanlara duyuruyor.O harika hareketlerinin,sesinin ve kalbinin yerini kimse tutamıyor.O her kalpte yaşıyo,o birtanecik MJ!BİZLER MJ'Yİ OLDUĞU GİBİ SEVEN HAYRANLARI OLARAK ONU HEP KALBİMİZDE YAŞATACAĞIZ!!! EN SEVDİĞİM ŞARKILARI:Beat it,Billie Jean,Black or White ve Thriller.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Micheal sen olmedin biliyorsun degil mi? Hepimizin kalbindesin. Ayrı bi yerin var... Tarzın farklı ama kalbin her zaman aynı. Temiz ve dunyanın en degerli kalplerinden...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben black or white şarkışını beğendim harikaydı

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben michal jeaksını da şarkılarını da çok seviyorum onun ölmesine çok üzüldüm gerçekten çokbüyük bir sanatçı

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  o anlatılmaz birisiydi onu kimse anlatamaz şimdi diyorumki keşke ben ölseydimde o ölmeseydi michael seni hep sevicem bunu sakın unutma sen benim kalbimdesin seni seviyorum aşkımm huzur içinde yattt

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Yaşadığım her anımda şarkılarının izi olan büyük sanatçı RUHU ŞAD OLSUN [DÜNYA ÇOK BÜYÜK DEĞERİNİ KAYBETTİ]

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben michael'ımın en çoook SmoothCriminal şarısını dinliyorum ve seviyorum.Bu adam bir meleq !! ben hiphop rap takılıyorum birde michael takılıyorum :D michael asqhımsen!! ß!Rt@N£m !!!!!!!!

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  sen öldün ama üzülmeyin bir gün hepimiz ölcez öbür dünyada görüşürüz mikheal king of pop gülegüle mikhael jackson adım ata

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Hayatımda gördügüm en iiiiii şarkı söyleyip kendi tazında dans eden biriydi dünyaya onun gibi biri gelirmi bilmiyorum SENİ ÇOK SENİYORUM Micheal Jackson

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben metalciyim ama michael jackson şarkılarını dinliyorum ve ay yürüyüşünü öğrendim hiç zor deilmiş

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  michael jackon harika ,onu çoook seviyorum herkese şarkılarını tavsiye ederim...o süper bir yıldızdı.yaşamasını çooooooooooook isterdim...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben mj jaksonun BEAT IT şarkısını çok ama çok seviyom herkese tavsiye ederim herkez dinlesin..........

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  O BİR KRALDI VE BENCE BİR İNSAN KOLAY DÜNYA STARI OLMUYOR TÜM DÜNYAYA KENDİNİ SEVDİREBİLMEK VE ÖLDÜKTEN SONRA BİLE KENDİNE DAHA FAZLA HAYRAN BIRAKMAK BENİM İÇİN O ÖLMEDİ VE HİÇBİR ZAMAN ÖLMEYECEK

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Bn michael jackson hayranı dğldim ama onu ilk şarkısnı ilk klibini izldkten snra onun muzklerndn bşka sevemez oldm,ondaki farklılık bni cok etkilemsti,ailem onun muzklerni dnlememi istemzkn bn öldğünde gnlerce ağladm. Bni onun müzklerni dnlemktn ona oln hyrnlğmdan kmse vazgeciremz,sni çok seviorm michael

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  onun öldügüne inanmıyorum inanmak istemiyorum aşkım ya o bizsiz ne yapar ya biz ne yaparız onsuz...aşkım bir gün seni ziyarete gelecegim sana yakın olmak için bunu hayaliyle yatıp kalkıyorum canım michaelim beniiiiim

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  senin ile ilgili çıkan olumsuz haberlere inanmıyorum çünkü sen benim örnek alabilecegim tek insandım seni herkesten çok seviyorum michael im yakışıklı tatlı ve çoçuk ruhlu aşkım benim seni çok özlüyorum inan seni kaybetmemize neden olan o doktoru Allaha haval ediyorum seni çok seviyorum herkezden çooooooooooooooooook seviyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Bu yalan dünyada ölmesi gereken senden önce bir sürü kişi vardı...Sen ölmemeliydin Michael..:(

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  mj jaksonnu çok seviyordum AMA maalesef ÖLDÜ....çok üzücü bir durum bu keşke ölmeseydi ve o güzel şarkılarından bir tane daha albüm yapsaydıı keşke

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Michael Jakson'ın ölümü beni hayrete düşürdü.Çünkü onu ve 7000000 kişi de seviyordu.ay lavyu.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Michael Jackson hayatımda gördüğüm en yetenekli sanatçı sesiyle olağanüstü dansıyla saçıyla kaşıyla gözüyle kısacası herşeyiyle muhteşemm.Michael jackson'un mezarı büyüyünce ziyaret etmeyi unutmayacağım ,kesinlikle!hele Michael Jakcksonun ölmesine sebep olan dokturu kendi ellerimle geberteceğim.Körolası doctor!!!!!

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  michael jackson un şarkılarına ve kendisine bayılıyorum ben onu küçükken kadına benziyor derdim ama özür dilerim onun ölmesini gercekten istemezdim

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  michael jaksonu bende severim ama çok degil normalde afrikali biriydi yaşasaydı ama şarkıları olamsaydı kimse onu srvmezdi kendi dans tarzı olmasaydı kinse ilgilenmezdi tek dansı olsaydı hiç kimse cd sini almaz interenten izlemzedi ben michael jaksonu şarkılarırını seviyorum kendisini degil

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  ben michael jackson ardımdan çok ağladım.çünkü o bir kral onun yerini kimse alamaz. en büyük hayalim onun klibin de oynamaktı ve ben bu hayalimi ömür boyu sürdürücem.seni çok seviyorum michael...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  mıchael senın için söylenecek o kadar çok şey varkı aslında şu an aklımdan geçenlerı paylaşmak ıstıyorum sadece evet sen oldun bu bı gerçek ama asıl sorun bız sensız ne yapıcaz sen her zaman insanları sevdın ınsanlara hakettıklerı değerı verdın ve bundan hıç pışman olmadın her zaman yardım elını muhtaç ınsanlara uzattın ve çocukları çok sevdın mılyonların beyenısını topladın şarkıların dansın gıyımın hep faklıydı ve senın gibi bir starada bu yakışıyordu en önemlısıde muslumanlığı seçtın arkadaşlar böyle bır ınsan mılyonda bı gelır kıymetını bılemedıler sıze seslenıyorum bız barı megastarımızın kıymetını bılelım evet mıchaelın yerını tutmaz ama muzık adana elımızde kı bu değerımıze sahıp çıkalım lutfen mıchael sen ölmedın bunu bıl mılyonların kalbındesın kıg of pop rahat uyu sana bunu yapanlar er geç yanına gelecek sezen ın de dediği gibi yıkanır yemınler yıkanır ahlar hoşçakalı llove you mıchael jackson

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  en güzelleri billie jean smooth criminal thriller give me thanks :DD

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  MİCHAEL JACKSON'U ÇOK SEVİYORUM . ONUN HAYRANLARINDAN BİRİYİM . KENDİNE ÖZGÜ DANSIYLA HERKESİ BÜYÜLEYEN BU ADAM , MİLYONLARIN KALBİNDE OLACAK ... EN SEVDİĞİM ŞARKILARI ŞUNLAR : BİLLİE JEANS,YOU ARE NOT ALONE , EARTH SONG , BAD !

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  michael jackson neden öldürüldü çünkü herkes onun ölmediğini aksi halde öldürüldüğünü idaa ediyorlar evet sanırım neden öldüğünü şuradan yola çıkarak bulabiliriz nerden mi? değerli m. jackson hayranları çünkü öldürülmesinin sebebi onun müslüman lığı benimsemesi tanıması ve müsülüman lığı kabul etmesi zaten adını da MÜKAİL JACKSON yapması oldu evet bilmiyorum bana kaç kişi katılır ama galiba gerçek bu yani ölümüyle ilgili sadece o aşagılık doktor yargılanmamalı başkalarıda var bunlar bazı gizli servisler olabilir 'yazımı okuduğunuz için teşekürler' osa lee

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  O ÖLDÜĞÜ GÜN BENDE ÖLDÜM SENİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ KRAL ÇOKK YAŞA SEN ZATEN ÖLMEDİN SADECE BEDENİN AYRILDI BİZLERLE YAŞAYACAKSIN SENİ SEVENLER SENİNLE SENİ BİRLİKTE YAŞATICAZ KING OF POP

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  michael öldüğünde gözlerim doldu şarkılarını hep dinleyince ağlıyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  michael jackson'u çok seviyorum ve onu ömrüm boyu seveceğim o benim için bir tane ve öyle kalacak

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  michaeli çok çok çok seviyorum onun gibi birisi dünyaya gelmezz en sevdğim şarkıları they really care abaut us smouth criminal billie jeann

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Gözlerini sanatla açıp sanatla kapayan, dans, ses, görsellik, insanlık bakımından parmak ısırttıracak derecede başarılı ve yetenekli.5 yaşından beri sahnede olan, yüzlerce başarıya imza atan, en çok tanınan, dinlenen, izlenen, sosyal yardım yapan türünün ilk tek ve son örneğidir.Hemen hemen yaptığı tüm şarkıları hit olan, içindeki sihirle ve sonsuz,uçsuz bucaksız sevgisiyle insanı kendine bağlayan, sesinin tek bir tınısıyla bile insanı bambaşka, keşfedilmemiş yerlere götüren muhteşem adam... Hayatı başarılarla dolup taşmış, onca başarıyı 50 yılına sığdırmış olan Michael Jackson, baba tarafından genetik olan vitiligo adlı deri pigmentlerinin yeryer işlevselliğini kaybetmesi ile ciltte beyazlamalara yol açan hastalığı taşır ve bu hastalık kendini bir süre sonra göstererek her geçen gün beyazlamasına neden olur.Bu hastalık özellikle yüz, bacak, özel bölge, el ve boyunda görülür.Michael Jackson da siyahi olduğundan beyazlıklar göze çarpar.Başlarda yüzündeki beyazlıkları siyah makyajla kapatmaya çalışır fakat hergeçen gün beyazlamaların artmasıyla siyah bölümler azalıp beyaz bölümler artmış olur.Bu yüzden artık beyaz makyajla siyahlıkları kapatmak zorunda kalır ve bu hastalığını Oprah'ın talk showunda açıklar.Fakat hayalgücü fazlasıyla gelişmiş, uzuvları sadece kötüye çalışan, safsata dolu haberler başgösterir ve insanlara "ameliyat olarak beyazladığı ve ırkından utandığı için bunu yaptığı(!)" söylenerek asparagas yayılır ve hala Michael'ın beyaz olmasının sebebinin bu olduğunu zanneden insanlar vardır. Michael Jackson,Los Angeles'taki Neverland adlı malikanesinde yaşar.Malikane içerisinde hayvanat bahçesi, lunapark, go cart alanı, oyuncak müzesi, kanserli çocuklar için bakım yeri gibi birçok alan içermektedir.Adeta bir semttir. Michael Jackson, çocukluğunu gece kluplerinde, plak şirketlerinde ve sahnede geçirdiğinden doyasıya eğlenemeyip, istediği gibi sosyalleşemeyip çocukluğunu yaşayamamıştır.Babası yüzünden kötü bir çocukluk geçiridğini söyler fakat yine de babasına kızmaz, hala ondan çekinir.İşte çocukluğunu yaşayamadığından Neverland'ı bir çocuğun isteyebileceği hertürlü şeyle donatmış, kendine çocukluğunu yaşaması için alan yaratmıştır.Çocuklara olan sevgisi ve hassaslığı, kendisinin çocukluğunu yaşayamamasından kaynaklanmaktadır.Bu bakımdan kanserli çocukları Neverland'deki bakım odlarına bir süreliğine davet edip, bakım odalarında çalıştırdığı özel doktorlarca tedavi ettirip lunapark, hayvanat bahçesi ve envai çeşit oyuncaklarla ve kendi ilgisi ile onları mutlu etmeyi amaçlayan bir proje yapar.Burada yüzlerce kanserli çocuğun bakımını yaptırıp eğlendirir ve iyileşme sürecini hızlandırmakta önemli rol oynar. Birgün 1 hafta ömür biçilmiş olan çocuk bir iş adamına başvurur ve son isteğinin Michael Jackson'ı görmek istediğini, bunu yapması için yardım etmesini istediğini belirtmiş ailesi vesilesiyle.Ve işadamı Michael Jackson'ı tanımamamsına rağmen başvurmuş ve görüşmüş.Michael da büyük bir merhametle kabul etmiş ve bu çocuğu da Neverland'e davet etmiş.Çocuk burada özel bvakıomın ve sonsuz,sınızrsız eğlencenin ve son isteğini gerçekleştirmiş olmanın verdiği mutlulukla kanseri yenmiş. Fakat bu çocuğun çıkarcı ve nankör babası bu durumdan faydalanmak isteyerek Michael Jackson'ın oğlunu taciz ettiği yönünde bir haber yaptırmış.Bu haber sansasyonel olduğundan büyük etki yaratmış ve dava sürecine girilmiş.Çeşitli tetkiklerden sonra Michael'ıon suçsuz olduğu çıkmış ve beraat etmiş. Bu haber habercilere prim yaptırdığından bir asparagas daha çıkmış. Herşeyin açığa çıkması, insanların gerçekleri öğrenmesi için Bashir adlı bir gazeteciye Lady Diana referansı dolayısıyla güvenerek röportaj vermiştir. Fakat Bashir, Michael'ın söylediklerini keserek farklı sonuçlar doğuracak bir belgesel hazırlamıştır.Hazırladığı belgeslellerde Michael2ı yanlış tanıtmış ve Michael'ın evindeki hasta çocuklarla bazen aynı yatağı paylaştığını yansıtmıştır.Michael'ın bu konudaki açıklamasını keserek onu suçlu duruma düşürmüştür.Bu röportaj/belgeselden sonra başka biri de kızını taciz ettiğini iddia etmiş.Yine dava sonucunda beraat eden Michael Jackson dillerden ve önyargılı insancıklardan kurtulamamış ve en hassas olduğu çocuklarla alakalı bir iftira yüzünden insnlaca yargılanıyor olmaktan dolayı büyük çöküntü yaşamış.Kariyeri de kısa süreli bir düşüşe uğramış. Daha sonra davayı açan baba herşeyi itiraf etmiş herşeyi kendisinin uydurduğunu söylemiştir. Daha sonra Bashir'in çektiği belgeselde Michael'ın işi garantiye almak amacıyla kendi kameralarının da aynı anda kayıt yaptırması işe yaramış ve Michael'ın kameralarından kesilmemiş, gerçek görüntülerle Bashir'in yalancı olduğu ortaya çıkmıştır.Hatta bir yapım şirketi de Michael'ın kamera kayıtlarından Bashiri yalanlayan Michael'ın suçsuz olduğunu tarafsızca anlatan bir belgesel çıkarmıştır. Michael Jackson, bu taciz suçlamaları olmadan evvel Elvis Presley'in kızı Lisa Presley ile evlenmiştir.Evlilikleri çok ses getirmiş fakat kısa süre sonra ayrılmışlardır.Daha sonra kardiyoloji doktorunun asistanı olan Deborah Rowe ile hayatını birleştirmiş ve iki çocuk sahibi olmuştur.İlk doğan erkek çocuğunun ismi Prince Michael Jackson, ikinci doğan kızı ise Paris Michael Jackson'dır.Bir süre sonra Debbie'den de ayrılan Michael Jackson yıllarca özlem duyduğu babalık duygusunu tattıktan sonra dünya turnelerine ara vermiş fakat albüm çıkarmaya sonhız devam etmiştir.Debbie'den ayrılınca çocukların velayeti Michael'a verilmiş ve Debbie sırf Michael babalık duygusunu tatsın diye bu çocukları yaptığını, bu ikli çocuğuın Michael'a armağanı olduğunu ve byüzden çocukların ona anne demesini istemediğini açıklamıştır. Daha sonra adı gizlenen taşıyıcı bir anne tarafından Balanket Michael Jackson adlı erkek çocuğu da doğmuştur. Michael Jackson, dünya turnesine verdiği araya son vermek isteyerek. çocuklarının da büyümesiyle This Is It adlı dünya turnesini yapacağını 2009'da duyurmuştur.This is it adlı filminde de görüldüğü üzre hala mükemmel dansı, muhteşem sesi ve kusursuzluğuyla harika bir turne hazırlayacakken ,evine aldığı özel kardiolog Murray tarafından, Michael'ın prova temposundaki yorgunluğunu almak ve çektiği uyku problemini aşması adına verdği aşırı dozdaki uyuşturucu propofol gibi anestezi ilacı enjekte edilmiş ve sonucunda kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir. Kanıtlara göre Murray, Michael kalp krizi geçirirken kalp masajını gerektiği an yapmamış, o an rahat bir tavırla bir hastasını aramış, daha sonra enjekte ettiği ilaçları gizlemek için çabalamış ve kalp masajını ihmal etmiştir.Daha sonra kapl masajı yapmış ve yaparken kaburga kemiklerini kırmıştır.Ambulansı da kalp krizi sonunda aramış ve hastanın Michael Jackson olduğunu bildirmemiştir. Hala davası sürmektedir.Fakat kanıtlara göre Murray katildir. Murray birçok kanlala röportaj yapmak üzere büyük meblalarda anlaşma yapmış, bir yapım şirketi ile de sözleşme yaparak film çıkaracağını söylemiştir.Bu projelerini dava bitince yapacakmış. Murray'ın doktorluk belgesi dondurulmuştur.Ayrıca Murray daha önce de hapse girmiş, sicili çok da temiz olmayan biridir. Umarım Michael'ı bizlerden koparan, sadece bir starı değil milyonları katleden, karıncaya bile zarar vermeyecek kadar masum bir insanı öldürüp, hala yüzsüzce, dimdik ayakta durup, suçsuz olduğunu iddia edebilen, Michael'ın canına kıyarak üç küçük evladını babasız, biz hayranlarını da ışıksız bırakan aşağalık adam layığı olan hapse girer...

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  bende michael jackson nın büyük bi hayranıyım onu izlerken kendimden geçiyorum çok büyük bi sevgim var ona şuanda hayatta olmadığını düşünmek dehşet bişiy birdaha onun gibi bir sanatcı onun gibi bir müzik yapan birinin ola bilecegine inanmıyorum o bir efsane geride bıraktıgı müzikleri dansları hayranlarına bıraktığı en büyük servettirdiye düşünüyorum onu çoook seviyorum

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  o daima başarılıydı ve ben mıcheal jackson u çok severdim ve hala seviyorum mıcheal jackson toprağın bol olsun sen ölmedin sen yasıyosun

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Michael Jackson öldü ama hala onun şarkılarını dinliyorum.

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  Mickheal Jeckson öldü ama benim için ölmedin seni oooookkkadar çççooookk seviyorum ki hala hayranıyım.En sevdiğim şarkılar: ghost,rockwel,SmoothCriminal di. adım ve soyadım VATAN TÜRKSOY

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  aslında bendeMJ nin hayranı deildim bi gün bi arkadaşmdan onun they dont care about us şarkısını telime attım onu dinledikçe beni kendine çekmeye kendini seedirmeye başladı her akşam kulaklıkta son seste onun şarkılarını dinliyorum.. ve ben sanki MJ ölmedi de her an bi kanalda onunla yapılan CANLI bi röprja raslıcak gibi hissediorum.. VE ŞİMDİ SÖYLÜYORUM MJ SENİ ÇOK SEWİORUMM..

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  michael jackson ın büyük hayranıyım onun yaptığı herşeyden gurur duyuyorum.onu kınayan herkesi cahıl görüyorum.onu kinayan herkes e söylüyorüm.siz onun moon walker hareketini yapında görelim mj yi içten seviyorum ı love michael

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  MİCHAEL JACKSON GİBİSİ DÜNYAYA MİLYONDA BİR GELİR... ARANMAKLA DA BULUNMAZZZ.. MEKANI CENNET OLSUN....

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  seni çok seviyorum michael jacksen senin bir tane kilibine bayılıyorum orada çok ama çok yakışıklısın seni çok seviyorum I LOVE YOU

 • misafir Avatar
  misafir - 5 yıl önce
  senin için günlerce ağladım seni kendimden bile çok seviyorum I LOVE YOU

 • Tubiş Avatar
  Tubiş - 9 ay önce
  Michael Jackson çok seviyorum , öldü mü yaşıyormu bilmiyoruz umarım iyidir mutludur güzel yerdedir ve biryerlerden hissediyordur bu sevgiyi , tanıma fırsatım olsaydı okadar çok isterdim ki bilemezsiniz , şuan yaşasaydı 61 yaşında olucaktı , sen iyi kalpli güzel gülüşlüm , İnsALLAH müslüman olmustursun Allah seni korusun ?

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Michael Jackson
Michael Jackson