Michael Mann

Kısaca: Londra Uluslararası Film Okulu'nda ( London's International Film School ) eğitim gören Mann, kariyerine 70'li yılların sonlarına doğru Starsky and Hutch gibi TV dizilerine senaryo yazarak başladı. Televizyon için çektiği bir hapishane dramı olan ilk filmi The Jericho Mile ( 1979 ) ile ödül aldı. Ardından James Caan'ın başrolde oynadığı Thief ( 1981 ) ve F.Paul Wilson'un Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi soykırımını anlattığı romanından uyarladığı " The Keep " ( 1983 ) ile yükselişe geçti. ...devamı ☟

Michael Mann
Michael Mann

Londra Uluslararası Film Okulu'nda ( London's International Film School ) eğitim gören Mann, kariyerine 70'li yılların sonlarına doğru Starsky and Hutch gibi TV dizilerine senaryo yazarak başladı. Televizyon için çektiği bir hapishane dramı olan ilk filmi The Jericho Mile ( 1979 ) ile ödül aldı. Ardından James Caan'ın başrolde oynadığı Thief ( 1981 ) ve F.Paul Wilson'un Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi soykırımını anlattığı romanından uyarladığı " The Keep " ( 1983 ) ile yükselişe geçti.

Sinemada başarılı ürünler verdikten sonra tekrar televizyona dönen Mann, ünlü " Miami Vice " ( 1984-86 ) serilerine başladı. Don Johnson ile anılan bu dizinin seyirciler tarafından tutulması üzerine dizi-yönetmenliğinde karar kıldı ve daha az bilinen " Crime Story "( 1986 ) ve " The Silence of Lambs " ( 1991 ) dizilerini çevirdi. 1989 yılında yine TV için çevirdiği " L.A. Takedown " filminden sonra " Drug Wars : The Camerana Story " ( 1990 ) filmi ile Emmy ödülünün sahibi oldu.

1999 yılında çektiği " Köstebek "ten önce, " Mohikanların Sonuncusu "( The Last of Mohicans, 1992 ) ve " Heat " ( 1995 ) filmlerini çeviren yönetmen, hem gişede hem de eleştirmenlerin gözünde başarılı olarak değerlendirildi.

Filmlerinde çokça kez " bir misyon yüklenmiş adam " temasını kullanan Mann, " Köstebek " ile de bu çizgisini devam ettirdi. Gerçek bir olaya dayanarak senaryosunu yazdığı, Al Pacino ve Russel Crowe'un başrollerini paylaştığı " The Insider "da ( Köstebek ) her ne kadar sigara karşıtı bir film yapmadığını iddia etse de, filmin dünya sinemalarında gösterime girmesi ile birlikte sigara alışkanlığı, insan organizmasına zararları ve sigara üreticisi şirketlerin insan sağlığını hiçe sayması gibi konular ağırlıklı olarak gündeme geldi.

Mann, 7 dalda Oscar'a aday gösterilen film ile " En İyi Yönetmen "in yanı sıra, filmin senaryosunu birlikte yazdığı Eric Roth ile " En İyi Uyarlama Senaryo " dalında da Oscar'a aday gösterildi.

Hareketli polisiye filmleri kendine has kamera kullanımı ile çeken ve gerilimin dozajını daima yukarıda tutarak izleyiciyi çekmesini bilen Mann, genellikle idealist kahramanlar etrafında dönen temaları işliyor.

Diğer bir özelliği ise şüphesiz, filmlerinde devamlı usta karakter-oyuncularına yer vermesi. Daha önce Daniel Day Lewis, Al Pacino ve Robert De Niro gibi yıldızlarla çalışma fırsatı bulan Mann, Köstebek'te seçimini ikinci kez Al Pacino'dan yana kullanırken, En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar'a aday gösterilen Russel Crowe'u da usta oyunculuğa terfi ettirmişti.

Yönetmen son çalışması " Ali "de ( 2001 )Will Smith, Jon Voight ve Jamie Foxx ile birlikte çalıştı. Film, 1960’da profesyonel spor hayatına atılan, zekası ve ringdeki hızıyla dikkat çeken Cassius Clay adlı boksörün, bir zamanlar esir olduğunu anımsatan isminden kurtularak Muhammed Ali olmasını, Vietnam’a gitmeyi reddetmesi ve bu özellikleriyle bir şampiyon, lider ve medya yıldızı olmasını anlatıyor...

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.