Michael Stipe

John Michael Stipe (4 Ocak 1960 doğumlu), alternatif rock grubu REM'in baş şarkıcısı ve söz yazarı olarak bilinen, Amerikalı şarkıcı-söz yazarıdır. Kendine özgü ses kalitesi, şiirsel sözleri ve benzersiz sahne performansı ile tanınır.

Kendine özgü bir sese sahip olan Stipe, erken kariyerinde "mırıldanma" tarzıyla dikkat çekti. 1980'lerin ortalarından beri Stipe, REM biyografisi yazarı David Buckley tarafından Kelt halk sanatçıları ve Müslüman müezzinle ile benzetti. "Ağlayan, çınlayan, yaylı vokal figürleri" şarkı söyledi. REM'in görsel yönünden sorumlusuydu, genellikle albüm resimlerini seçiyordu ve grubun birçok müzik videosunu yönetiyordu. Müzik endüstrisinin dışında, C-00 ve Single Cell Pictures olmak üzere iki film yapım stüdyosunun sahibi ve işletmecisidir.

REM'in bir üyesi olarak Stipe, 2007'de Rock and Roll Onur Listesi'ne girdi . Şarkıcı-söz yazarı olarak Stipe, Nirvana'dan Kurt Cobain ve Radiohead'den Thom Yorke dahil olmak üzere çok çeşitli sanatçıları etkiledi. U2'den Bono onun sesini "olağanüstü" olarak nitelendirdi ve Yorke The Guardian'a Stipe'nin en sevdiği söz yazarı olduğunu söyledi ve "Bir duyguyu alıp sonra ondan geri adım atmasını ve bunu yaparken onu çok daha fazla şey yapmasını sevdim, daha güçlü." dedi.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.