Midilli Kruvazörü

Midilli, Goeben'in yol arkadaşı, Alman Magdeburg sınıfı hafif kruvazörü SMS Breslau'nun 1910'da başlanan yapımı 16 Mayıs 1911'de bitti ve Goeben'le birlikte Alman Akdeniz Filosu (Deutsche Mittelmeer Division)'na katıldı.

Midilli Kruvazörü

Goeben`in yol arkadaşı, Alman Magdeburg sınıfı hafif kruvazörü SMS Breslau`nun 1910`da başlanan yapımı 16 Mayıs 1911`de bitti ve Goeben`le birlikte Alman Akdeniz Filosu (Deutsche Mittelmeer Division)`na katıldı.

Gelecekte Nazi Almanyası`nın U-boot`larının taktikal dehası ve komutanı Karl Dönitz de bu gemide görev yapmaktaydı.

Yavuz ve Midilli Olayı

main|Yavuz ve Midilli Olayı Akdeniz`de Osmanlı Donanması`na katılma emrini alan Amiral Souchon yönetiminde 10 Ağustos`ta Goeben ile birlikte Çanakkale Boğazı`ndan Marmara`ya giren geminin, 16 Ağustos`ta Osmanlı Devleti`ne satıldığı Alman Hükümeti tarafından açıklandı. Amiral Souchon Erkan-ı Harbiye Reisi Enver Paşa ile Rusya`nın Sivastopol liman kentine bir baskın planladı ve uyguladı. Osmanlı Donanması tarafından "Midilli" ismi verilmiş gemi bu baskında görev yaptı. Ünlü Sivastapol baskınından sonra 2 Kasım`da Rusya Osmanlı Devleti`ne savaş ilan etti.

HarekatlarıÖzellikle Karadeniz ve Boğazlar`da görev yapan Midilli Osmanlı Donanması`ndaki günlerini Karadeniz`de Rus muhrip ve kruvazör akınlarına karşı harekatlar ve konvoy görevleri ile geçirmiştir.

İmroz baskınıOsmanlı deniz kuvvetinin Ege`deki İtilaf Devletleri Donanması`yla açık çatışmaya giremeyeceği ve anca küçük baskınlarla rahatsızlık verebileceği inancı güçlendiğinde Amiral Souchon`un yerine 30 Eylül 1917`de atanan Koramiral Von Rebeur Paschwitz Yavuz, Midilli, Muavenet-i Milliye, Numune-i Hamiyet, Basra ve Samsun muhripleri ile İngiliz Donanması`nın üslendiği Gökçeada(İmroz)`ya baskın yapmayı düşündü.

Yavuz ve Midilli asıl baskına katılırken, diğer gemiler güvenliği sağlamak için Boğaz`ın girişinde bekledi. Paschwitz`in planına göre Yavuz aşırtma atış ile Mondros Limanı`nı bombalarken, Midilli de limanın güneyinde konumlanıp, çıkmak isteyen gemilere ateş edecekti. Bu arada yolda Yavuz Kefalo`daki telsiz istasyonunu bombalayıp iki bin tonluk nakliyeyi batırırken, Midilli de karadaki telsiz ve uçak istasyonlarını tahrip etti. thumb|right|200px|Midilli Kruvazörü 20 Ocak 1918 günü baskın anında Yavuz`un önünde seyreden Midilli mertçe çarpışırken aniden bir mayına çarptı; mayın dümen ve makineyi kullanılamaz hale getirdi ve gemi hareket edemedi. Bu patlama etkisinde sürüklenirken ikinci, üçüncü ve dördüncü mayınlar da patladı ve en son beşinci mayında gemiyi terk emri verildi.

Gemi batarken kurtarma için olay yerine gelen muhripler 475 kişilik gemi mürettebatından 172 kişiyi ancak kurtarabildi. Yavuz üç mayın yarası alırken İngilizlerin HMS Raglan ve M28 monitörleri batırıldı. Midilli ise son seferini yapmış oldu.

Kronoloji10 Ağustos 1914: Çanakkale Boğazı`na girdi 16 Ağustos 1914: Osmanlı Hükümeti tarafından satın alındı ve ismi Midilli olarak değiştirildi. 29 Ekim 1914: Sivastopol Bombardımanı. 18 Kasım 1914: Kırım`da Rus dretnotlarıyla çarpışma. 2-3 Nisan 1915: Karadeniz sortisinde iki Rus ticaret gemisini batırdı. 10 Haziran 1915: Rus muhripleriyle girdiği çatışmada yaralandı. 18 Nisan 1916: Rus mayın gemisi T233`ü ve bir ticaret gemisini batırdı. 4 Temmuz 1916: İki Rus ticaret gemisini batırdı. 23 Temmuz 1917: Karadeniz`de Yılan Adası`ndaki telsiz istasyonu bombardımanı. 25 Temmuz 1917: Rus savaş gemisi Svobodnaya Rossiya tarafından saldırıya uğradı.

Kaynaklar  • http://en.wikipedia.org/wiki/SMS_Breslau
  • http://www.turkishnavy.com/yavuzumuz.htm


Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar