Mihrimah Sultan

Mihrimah Sultan Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı. Annesi Hürrem Sultan olup, 1522 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. Ömrünü zafer meydanlarında geçiren Kânûnî Sultan Süleymân’ın hayatta kalan tek kızı olan Mihrimah Sultanın yetiştirilmesine büyük bir îtinâ gösterildi. Babası tarafından çok sevilirdi. Diyarbekir Beylerbeyi Rüstem Paşa ile evlendirildi.

Mihrimah Sultan kaç yaşında?

Mihrimah Sultan öldüğünde, 55 yaşındaydı.
Mihrimah Sultan, günü, bir Salı günü doğdu. Yaşasaydı 56. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 30 gün vardı.
Mihrimah Sultan'ın burcu Koç burcuydu.
Hayır, Mihrimah Sultan 01/25/1578 tarihinde öldü.

Mihrimah Sultan hakkında bilgiler

Mihrimah Sultan Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı. Annesi Hürrem Sultan olup, 1522 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. Ömrünü zafer meydanlarında geçiren Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatta kalan tek kızı olan Mihrimah Sultanın yetiştirilmesine büyük bir itina gösterildi. Babası tarafından çok sevilirdi. Diyarbekir Beylerbeyi Rüstem Paşa ile evlendirildi. Düğünleri 11-26 Kasım 1539’da kardeşleri, Bayezid ve Cihangir’in sünnet düğünleriyle birlikte yapıldı. Bu evlilikten bir kızla üç erkek çocuğu olan Mihrimah Sultan, 1578’de vefat etti. Süleymaniye’deki türbesine defnedildi.

Dinine çok bağlı oluşu ile tanınan Mihrimah Sultan, bütün servetini hayır işlerine tahsis etti. Mimar Sinan’a kendi adıyla anılan İstanbul’da Edirnekapı Camii ile Üsküdar’da İskele başındaki camiyi yaptırdı. Edirnekapı’daki Mihrimah Camii yanında çeşme, hamam, medreseyle Üsküdar’daki cami civarında çeşme ve misafirhane bu hayırsever hanım Sultan’ın eserlerindendir. Mihrimah Sultan, ayrıca Mekke’de Zübeyde Kaynağı su yollarını da tamir ettirmiştir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Mihrimah Sultan Külliyesi

Mihrimah Sultan Külliyesi, İstanbul Surları`nın Edirnekapı girişinde Fevzi Paşa Caddesi üzerindedir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından, kızı Mihrimah Sultan adına yaptırılan külliye, Mimar Sinan’ın eseridir. Yapım yılı tam olarak bilinmemekle birlikte, külliyenin ...

Mihrimah Sultan Külliyesi (Üsküdar)

Mihrimah Sultan Külliyesi, İstanbul'da Üsküdar Meydanı`nda, iskelenin karşısında yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman`ın kızı Mihrimah Sultan tarafından 1548`de yaptırılmıştır. Külliye Mimar Sinan`ın eseridir.

Mihrimah Sultan Camii

Edirnekapı'da kapıdan suriçine girince hemen sağdaki cami. Banisi Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan'dır. 1562-65 arasında Mimar Sinan tarafından yapıldı.

Mihrimah Sultan Camii (Üsküdar)

Üsküdar Meydanı`nda, iskelenin karşısında yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman`ın kızı Mihrimah Sultan tarafından 1548`de yaptırılmıştır. Külliye Mimar Sinan`ın eseridir. Külliye bir cami, medrese, türbe, sıbyan mektebi, han, imarethane ve tabhaneden oluşmaktaydı. ...

Mihrimah Sultan Camii (Edirnekapı)

Mihr-î-Mâh Sultan Camii İstanbul'un Karagümrük semtinin Edirnekapı bölümünde surların hemen yanında bulunan cami. Banisi(Kurucusu) Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan'dır.

Mihrimah Sultan Mezarlığı

Mihrimah Sultan Mezarlığı, İstanbul Anadolu yakasında Kanlıca, Beykoz semtinde bulunan ismini Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan'dan alan mezarlıktır. ''Sedat Simavi, Barış Manço, Ajlan Büyükburç, Cenan Akın, Haluk Cecan, Nil Pınar İnanoğlu, Ali Cağaloğlu'' vb. ...

Sultan Üçüncü Murad

Sultan Üçüncü Murad, (1546 - 1595) 4 Temmuz 1546 günü Manisa'nın Bozdağ yaylasında dünyaya geldi. Babası, Sultan İkinci Selim, annesi Afife Nur Banu Sultan'dır. Annesi Venediklidir. Sultan Üçüncü Murad orta boylu, değirmi yüzlü, kumral sakallı, ela gözlü ve beyaz tenli bir ...

Mihrişah Sultan

Mihrişah (Mihrimah) Sultan (ölümü 1732) Osmanlı padişahı III. Mustafa'in annesi ve Sultan III. Ahmet 'ın eşiydi. Mihrişah Sultan Fransız asıllıydı ve doğduğu zamanki ismi Janet idi. Oğlu III. Mustafa tahta çıkmadan önce öldüğü için Valide Sultan olamadı. İstanbul Yeni ...

Mihrimah Camii

Mihrimah Camii, veya İskele Camii, İstanbul'un Üsküdar ilçesinde meydanda bulunan Mimar Sinan'ın Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'dan kızı Mihrimah Sultan için yaptığı camidir. Sinan'ın erken dönem eserlerindendir.