Millet Partisi

Millet Partisi, 1948 yılında Mareşal Fevzi Çakmak ve Osman Bölükbaşı`nın başını çektiği Demokrat Parti içinden muhalefet kanadının bir oluşumudur. Kurucuları, milletin iki siyasî seçeneğe sıkıştırılmış olduğunu ileri sürerek milliyetçi çizgiyle üçüncü bir seçenek sunmak istemiş, fakat daha ilk katıldıkları 1950 genel seçimlerde % 3.1 oy alarak sadece Osman Bölükbaşı milletvekili seçilebilmiş ve parti büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştır.

Millet Partisi, 1948 yılında Mareşal Fevzi Çakmak ve Osman Bölükbaşı`nın başını çektiği Demokrat Parti içinden muhalefet kanadının bir oluşumudur. Kurucuları, milletin iki siyasi seçeneğe sıkıştırılmış olduğunu ileri sürerek milliyetçi çizgiyle üçüncü bir seçenek sunmak istemiş, fakat daha ilk katıldıkları 1950 genel seçimlerde % 3.1 oy alarak sadece Osman Bölükbaşı milletvekili seçilebilmiş ve parti büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştır.

Demokrat Parti iktidarı döneminde, 1954 yılında resmen kapatılmıştır. Ardından, partinin kurucuları kısa bir süre sonra Osman Bölükbaşı`nın genel başkanlığında aynı yıl Cumhuriyetçi Millet Partisi`ni kurmuşlardır. 1958 yılında Türkiye Köylü Partisi`nin katılımıyla Cumhuriyetçi Millet Partisi, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi adıyla 1961 genel seçimlerinde % 14 oy alarak CHP ve AP`den sonra üçüncü parti olmuştur. 1962`de CKMP`nin ikiye bölünmesiyle Osman Bölükbaşı bu partiden ayrılarak Millet Partisi`ni ikinci defa kurmuştur.

1965 genel seçimlerinde 31, 1969 genel seçimlerinde de 6 milletvekilliği çıkaran Millet Partisi, 1972`de Osman Bölükbaşı`nın aktif siyasetten çekilmesiyle etkinliğini iyice azalttı. 1973 genel seçimlerinde milletvekilliği kazanamayan Millet Partisi, 1977`de kendini feshetti. 1984`te Aykut Edibali`nin kurduğu Islahatçı Demokrasi Partisi 1992 yılında Millet Partisi adını aldı.

Seçimler (MP/CMP/CKMP/IDP)

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    azeri türküyüm.MP dikkatimi çekdi.bu parti seçimlerde daha çok uğur kazana bilirdi. fakat stratejisini doğru belirtmemiş,halkı(milleti)celb ede bilmemişdir.Könülleri feth edememişdir.akıllı davransalar çok uğur kazana bilirler.e.mail(bozkirlar@gmail.com)

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.