--}}

Milliyetçi Hareket Partisi

Cumhuriyetçi Millet Partisi'nin adı, Köylü Partisi'yle birleşerek CKMP (Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi) oldu. 1 Ağustos 1965'te yapılan parti büyük kurultayında Alparslan Türkeş genel başkan seçildi. 1969 yılında Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin adı Milliyetçi Hareket Partisi amblemi de Üç Hilâl olarak değiştirildi. MHP adını aldıktan sonra Alparslan Türkeş genel başkanlığı sürdürürken, ikinci Genel Başkan, Muhittin Çolak (vekâleten), üçüncü Genel Başkan Tuğrul Türke

Cumhuriyetçi Millet Partisi'nin adı,Köylü Partisi'yle birleşerek CKMP (Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi) oldu. 1 Ağustos 1965'te yapılan parti büyük kurultayında Alparslan Türkeş genel başkan seçildi. 1969 yılında Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'nin adı Milliyetçi Hareket Partisi amblemi de Üç Hilal olarak değiştirildi.

MHP adını aldıktan sonra Alparslan Türkeş genel başkanlığı sürdürürken, ikinci Genel Başkan, Muhittin Çolak (vekaleten), üçüncü Genel Başkan Tuğrul Türkeş (vekaleten), dördüncü Genel Başkan Dr. Devlet Bahçeli oldu.

Parti yönetiminde ayrıca, Necati Gültekin, Dündar Taşer, Mehmet Irmak, Agah Oktay Güner, Mustafa Erkovan, Yaşar Okuyan yer aldı.

Türkeş Başbakan yardımcısı

31 Mart 1975'de kurulan AP-MSP-CGP koalisyonuyla MHP hükümet ortağı olurken genel başkan Alpaslan Türkeş de Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu. Bu kaolisyon 21.6.1977'de dağıldı.

21.7.1977'de MHP ikinci kez koalisyon hükümetinde yer alırken, Demirel'in başbakanlığındaki hükümet AP-MSP ve MHP'den oluştu. Alpaslan Türkeş yine Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı'ydı. Bu ortaklık da 5.1.1978'de bozuldu.

12 Eylül darbesinden sonra 16.10.1981'de siyasi partilerin kapatılmasına ilişkin Kanun-2533 ile kapatılan MHP, 30.11.1985'de kurulan Milliyetçi Çalışma Partisi IV.Olağanüstü Genel Kurulu'nda feshedilerek yeniden oluşturulan MHP ile birleşti. 6 Eylül 1987'de yapılan referandum sonucu diğer siyasilerle birlikte Türkeş'e konulan siyaset yapma yasağı kalktı. 4 Ekim 1987'de de Milliyetçi Çalışma Partisi olağanüstü kongresi yapıldı ve Türkeş yeniden genel başkanlığa seçildi.

İttifakla Meclis'e

20 Ekim 1991'de yapılan genel seçimlerde MHP, RP ve IDP ile seçim ittifakına girdi. Türkeş'in son defa milletvekili olarak Meclis'e girdiği seçimler sonrasında 27 Aralık 1992'de 12 Eylül döneminde kapatılan partilerin yeniden açılabilmesini sağlayan değişiklikler yürürlüğe kondu.

Bu karar ardından toplanan MHP'nin son kurultay delegeleri MHP'nin isim ve amblemini MÇP'nin kullanabilmesine karar verdiler. Partinin amblemi yeniden Üç Hilal olarak değiştirildi. 24.1.1993'te yapılan IV.Olağanüstü Genel Kurul'da MÇP adını MHP olarak değiştirdi.

Milliyetçi Hareket Partisi 24 Aralık 1995 seçimlerinde Türkiye genelinde yüzde 8.18 oy oranına sahip olurken, barajı aşamadı ve Meclis'e milletvekili sokamadı.

Alpaslan Türkeş'in 4 Nisan 1997'de ölümünden sonra 17 Nisan 1997'de MHP Genel Başkanlığı'na Devlet Bahçeli seçildi. 18 Nisan 1999 seçimlerinde oyların yüzde 18.2'sini alan ve 127 milletvekili ile Meclis'te yer buldu.

MHP bu sonuca göre TBMM'nin en çok koltuğa sahip ikinci partisi olurken uzun süren iktidar sessizliğini, DSP ve ANAP ile birlikte kurulan hükümetin ortağı olarak giderdi.

MHP, 3 Kasım 2002'de yapılan seçimlerde yüzde 8.34 oy alarak, Meclis dışında kaldı. Genel Başkan Devlet Bahçeli, görevinden istifa kararı aldı.

Ayrıca bakınız

Liste - Türkiye'deki siyasi partiler

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Milliyetçi Hareket Partisi
Milliyetçi Hareket Partisi