Mina Mekke'nin doğusundaki dağların eteğinde ve buradan Arafat'a giden yol üzerinde bulunan bir yerin adı. Hac ibadetini yaparken, kurban kesmek ve Cemre yerini gösteren duvarın dibine taş atmak için gidilen yer. Peygamber İbrahim Halilullah'ın oğlu İsmail'i (aleyhisselam) kurban etmek üzere götürdüğü yer. Mina, Mekke'nin; Müzdelife Mina'nın; Arafat da Müzdelife'nin kuzey tarafındadır. Mina ile Mekke arası 6 km, Safa ile Merve arası 319 m, Safa Tepesindeki Kemer ile Kabe arası 70 m kadard...

MINA (inglizce) türkçe anlamı
1. i. mina
2. yunan ağırlık birimi (bir kg.)
MINA (türkçe) anlamı
3. i. eski Asya ve Yunan ağırlığı (bir kilo civarında)
4. eski Asya ve Yunan para miktarı.
5. mino
6. 2. anlamı mina.
MINA (türkçe) anlamı
7. (Arapça) Kadın ismi 1. Camın ana maddesi. 2. Liman
8. iskele. 3. Gökyüzü.
MINA (türkçe) ingilizcesi
1. [mynah]n. type of bird native of Asia belonging to the starling family
2. v. undermine
3. undercut
4. erode
5. sap
6. mine
7. n. mine
8. lead,

Mina İngilizce anlamı ve tanımı

Mina anlamları
    (noun) See Myna.(noun) An ancient weight or denomination of money
9. of varying value. The Attic mina was valued at a hundred drachmas.
Mina tanım:
Kelime: mi·na
10. Söyleniş: 'mI-n&
11.
12. İşlev: noun
13. Kökeni: Latin
14. from Greek mna
15. of Semitic origin
16. akin to Hebrew mAneh mina
17. : an ancient unit of weight and value equal to 1/60 talent
18.
Mina ile eşanlamlı (synonym) kelimeler
Myna
19.

Mina hakkında detaylı bilgi

Mina Mekke'nin doğusundaki dağların eteğinde ve buradan Arafat'a giden yol üzerinde bulunan bir yerin adı. Hac ibadetini yaparken, kurban kesmek ve Cemre yerini gösteren duvarın dibine taş atmak için gidilen yer. Peygamber İbrahim Halilullah'ın oğlu İsmail'i (aleyhisselam) kurban etmek üzere götürdüğü yer. Mina, Mekke'nin; Müzdelife Mina'nın; Arafat da Müzdelife'nin kuzey tarafındadır. Mina ile Mekke arası 6 km, Safa ile Merve arası 319 m, Safa Tepesindeki Kemer ile Kabe arası 70 m kadardır.

Mina, İbrahim aleyhisselamın oğlu İsmail'i (aleyhisselam) kurban etmek için götürdüğü yerdir. Burada taş atmak da, onun zamanından kalma bir iş olup, Peygamber efendimizin getirdiği İslam dininde de emredilmiştir. Hazret-i adem'den beri bütün peygamberler insanlara hep aynı iman esaslarını bildirmişlerdir. Bu arada, ibadet şekillerinden bazıları da aynı kalmıştır. Namazda, oruçta, hacda vs. ibadetlerde böyle olanlar vardır.

İbrahim aleyhisselam, oğlunu kurban etmesi ile imtihan olundu. Bunu Kur'an-ı kerim haber vermektedir. Önce rüyasında bildirilen bu emrin, artık Hak tealanın emri olduğuna şüphesi kalmayınca, hanımı Hacer'in yanına geldi ve; “İsmail'i yıka, temiz elbiselerini giydir, gözlerine sürme çek ve güzel koku sür! Zira bir dostumuzu ziyarete gideceğiz.” dedi. İsmail'e de; “Yanına bıçak ile ip al!” dedi. Oğlu; “Bunları ne yaparız?” diye sordu, o da; “Allah rızası için kurban keseriz.” buyurdu. Yola koyuldular. O sırada şeytan fırsat bilip, ihtiyar kılığında Hacer'in yanına geldi. Ona; “İbrahim aleyhisselam oğlunu nereye götürdü?” dedi. “Bir dostunu ziyarete!” diye cevap verince; “Hayır, boğazlamaya götürdü!” diye karşılık verdi. Hacer; “Baba oğlunu boğazlamaz. Şefkat buna manidir.” dedi. Şeytan; “Öyle zannederim ki, Allah emretmiştir.” dedi. Hacer; “Allahü tealanın emrine elbette uymak lazımdır. O'nun emriyse canu gönülden kabul ederiz.” dedi.

Şeytan yüz bulamayıp ayrıldı. “Halil'e söyleyeyim, belki pişman olur?” dedi. Halbuki şeytanın peygamberlere eli uzanamaz. Böyle iken, İbrahim aleyhisselama; “İsmail'i nereye götürüyorsun?” dedi. O da; “Ziyarete götürüyorum.” buyurdu. “Sen onu kurban etmeye götürüyorsun, bundan vazgeç ki, o rüyayı sana şeytan gösterdi.” dedi. İbrahim aleyhisselam dedi ki: “Ey mel'un! Sen bilmiyor musun, o rüya şeytani değil, rahmani idi.” Bunun üzerine şeytan; “Gönlün, böyle bir oğlunu kesmene müsade ediyor mu?” dedi. İbrahim aleyhisselam; “Ey mel'un! Şunu yakinen bil ki, eğer doğudan batıya kadar hepsi benim evladım olsa ve dost hepsini kurban etmemi emretse, hepsini kendi elimle kurban ederim.” buyurdu. O mel'un, İbrahim'den (aleyhisselam) ümidini kesip, İsmail'in (aleyhisselam) yanına geldi. “Küçüktür, bunu aldatabilirim” diyerek; “Ey İsmail, baban seni nereye götürüyor?” dedi. “Ziyarete götürüyor.” diye cevap verince; “Nasihatımı kabul et ve babanla gitme ki, seni kesmeye götürüyor.” dedi. “Beni niçin öldürecek?” buyurdu. O, Rabbim bana böyle emretti diyor.” dedi. “Eğer Allahü teala emretmişse, bin canım dosta feda olsun!” buyurdu. Çünkü Allahü tealaya dost olanın ölüm endişesi olamaz.

İblis (Şeytan) vesveseye başladı. Dağın içine saklanarak, oradan; “Ey İsmail, şimdi senin kanın akacak. Kabrin benim içimde olacak” diye söylenirdi. İsmail aleyhisselam; “Ey babam! Bu ihtiyar beni rahatsız ediyor, kalbime vesvese vermek istiyor.” dedi. Babası; “Ona taş at, uzaklaşsın! Köpeğe taş atılır.” buyurdu. İsmail aleyhisselam şeytanı taşladı. Bu iş, böylece hacılara da ibadet olarak emir olundu. (Bkz. İbrahim Aleyhisselam)

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Mina nerede?

Mina haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Mina Urgan

İngiliz edebiyatı profesörü, yazar, çevirmen Mina Urgan 15 Haziran 2000’de İstanbul’da yaşamını yitirdi. 1 Mayıs 1915’te İstanbul’da doğan Urgan, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji’ndeki öğreniminden sonra İÜEF Fransız Filolojisi’ni bitirdi ve aynı fakültede İngiliz ...

Mina (sanatçı)

Gerçek adı Anna Mina Mazzini olan Mina İtalya Lombardiya'da doğmuştur.1950'lerin sonlarında müzik kariyeri başlamıştır.Günümüze Kadar bir sürü albüm çıkaran Mina İtalya ve tüm dünyada ünlü olmuştur.

Mina Anna Mazzini

Anna Maria Quaini veya Mina Mazzini, OMRI, bilinen adıyla Mina, (d. 25 Mart 1940) İtalyan şarkıcı, televizyon sunucusu, aktris, prodüktör.

Narciso Mina

Narciso Mina (doğum 25 Kasım 1982), Ekvador'lu Milli futbolcu. Club América'da forma giymektedir.

Mina (anlam Ayrımı)

* Mina, Mekke, İslam inancına göre Mekke'de Şeytan taşlanan yer.* Mina Anna Mazzini (Mina), İtalyan pop şarkıcısı.* Minâ Urgan, Türk yazar, filolog, çevirmen, akademisyen.

Mina Anwar

Mina Anwar (d. 20 Eylül 1969) İngiliz aktris. Anubis Evi ve The Sarah Jane Adventures dizilerindeki rolleri ile bilinir. Pakistan kökenlidir.

Mina, Mekke

Mekke'de şeytan taşlanan yer. Şeytanla doğrudan ilgisinin bulunup bulunmadığı bilinmemektedir.Aslında bir gelenektir.