Minnie Driver

Kısaca: Londra’da drama eğitimi gören aktris, 1991 yılında okuldan mezun oldu ve hemen ardından İngiliz televizyonunda iş buldu. Oyunculuğun yanı sıra jazz vokalistliği de yapan Driver, birçok gece kulübünde de gitar çalmış. 1995 yılında BBC’nin en düzeyli dizilerinden biri olan “ The Politician’s Wife ” da ‘ öteki kadın ’ rolüyle ekrana çıkan genç aktris, daha sonra “ My Good Friend ” adlı bir dizide rol aldı. ...devamı ☟

Minnie Driver
Minnie Driver

“ Bir filmdeki sevimli şey olmayı tercih ermezdim. Bu sanki zarif görünmeniz için verilmiş Allahın belası bir sorumluluk çünkü insanlar böyle görünmediğinizi hemen anlıyorlar ve “ Adamlar kızın zarif görünmesi için kastırmışlar ve kız çamura bulanmış patates çuvalına benziyor ” diyebiliyorlar.

“ Kısa sürede çok işler başaran ” yıldızlardan biri olan Minnie Driver, özellikle çok farklı aksanlarda konuşabilmesiyle tanınıyor. Hatta insanı nereli olduğu konusunda derin şüphelere bıraktıracak kadar dil cambazı olan aktris, İngiltere doğumlu. Kariyeri boyunca İrlandalı küçük bir kasaba kızı, country-western tazı müzik yapan Rus bir şarkıcı, Brad Pitt’in New York’lu zeki sevgilisi, varoş Detroit’te d-jay gibi çok farklı karakterleri başarıyla canlandırdı.

Londra’da drama eğitimi gören aktris, 1991 yılında okuldan mezun oldu ve hemen ardından İngiliz televizyonunda iş buldu. Oyunculuğun yanı sıra jazz vokalistliği de yapan Driver, birçok gece kulübünde de gitar çalmış. 1995 yılında BBC’nin en düzeyli dizilerinden biri olan “ The Politician’s Wife ” da ‘ öteki kadın ’ rolüyle ekrana çıkan genç aktris, daha sonra “ My Good Friend ” adlı bir dizide rol aldı. Bu dizilerde oldukça başarılı bulunsa da henüz bir rol teklifi alamayan Driver, şansını sonuna kadar zorladı ve Pat O’Conner’ın “ Circle of Friends ” adlı filminde rol aldı. Benny isminde İrlandalı bir eroinmanı canlandıran aktris, yıldızı parlayan genç aktörlerden biri olan Chris O’Donnel ile birlikte oynadı.

Filmin olumlu notlar almasıyla bir anda hayal ettiğinden daha fazla üne kavuşan Driver, bir James Bond filmi olan “ Goldeneye ”da Rus bir şarkıcıyı canlandırdı. Bu filmle birlikte her dikkat çekici genç kadının sahip olduğu hayali gerçekleştirdiğini söyleyen aktris, filmin bir sahnesinde çıplak bir şekilde dans etti.

Bir anda Hollywood ve İngiliz sinema endüstrisinin gözlerini üzerine çeken Driver, Başrollerinde Robert De Niro ve Brad Pitt gibi dev isimlerin yer aldığı “ Sleepers ” adlı filmde rol aldı. Bu filmin hemen ardından da Stanley Tucci ve Campbell Scott ile birlikte “ Big Night ” filminde çalıştı. 1997 yılında kara komedi “ Grosse Pointe Blank ”de çok başarılı bir oyunculuk sergileyen Driver, filmdeki rol arkadaşo John Cusack ile de kısa dönem bir aşk ilişkisi yaşadı.

Aynı yıl içerisinde ünlü yönetmen Gus Van Sant’ın “ Good Will Hunting” filminde rol alan aktris, bu filmle birlikte tatlı sevgili rollerinin aranan oyuncusu olduğunu ispatladı. Dahi çocuk Matt Damon’ın üniversiteli sevgilini canlandıran Driver, bu rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscara aday gösterildi.

Hollywood’a gittiği için İngiltere’de ciddi eleştirilere maruz kalan genç aktris, her şeye rağmen Hollywood’da kalmaya devam etti ve Christian Slater ile birlikte “ Hard Rain ” adlı filmde rol aldı. Ardından “ Tarzan ” adlı animasyon filminde seslendirme yapan Driver, Jane’i hem yaşlı hem genç haliyle seslendirerek olumlu eleştiriler aldı. 1998 yılında İskoçyalı bir ailenin dramını konu alan “ The Governess ” adlı filmde rol aldıktan sonra romantik komedi serilerine geri döndü ve David Duchovny ile birlikte “ Return to Me ” adlı filmde rol aldı.

1999 yılı içerisinde erkek arkadaşı Josh Brolin ile evlendiğine dair çıkan söylentileri yalanlayan aktris, kendisi ve kardeşi Kate’in yapımını üstlendiği “ Slow Burn ” adlı bir filmde erkek arkadaşıyla birlikte başrolü paylaştı. Minnie Driver, James Brolin’in oğlu olan Josh Brolin ile evlendiği taktirde Barbra Streisand’ın üvey kızı olacak.

Filmografi 2000 Return to Me 1999 Princess Mononoke 1999 An Ideal Husband 1999 Tarzan 1998 Hard Rain 1998 The Governess 1998 Grosse Pointe Blank 1997 Good Will Hunting 1996 Big Night 1996 Sleepers 1995 Cruel Train 1995 Circle of Friends 1995 Goldeneye

Kaynak: Bigglook.com

Diğer sinema sanatçıları

Sanatçılar dizini

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.