Mitsubishi Lancer Evolution

Mitsubishi Lancer Evolution (Lan Evo veya sadece Evo olarak da bilinir), Mitsubishi tarafından 1992-2016 yılları arasında üretilen ve Lancer'ın yüksek performanslı modeli olan spor kompakt otomobil modelidir. Lancer Evolution'un günümüze kadar on adet nesli olup her modelin tanımı Romen rakamı ile belirtilmiştir. Evo'nun tüm nesillerinde iki litre hacimli turboşarjlı motor ve dört tekerlekten çekiş sistemi bulunmaktadır.

Lancer Evolution, başlangıçta sadece Japonya pazarı için düşünülmüştü ancak piyasada gri ithalat yolu ile yüksek talep görmesi nedeniyle 1998 yılından itibaren Avrupa pazarında Ralliart bayilerinde satışa sunulmaya başlanmıştır. Mitsubishi, Lancer Evolution'un rakibi olan Subaru Impreza WRX STi'nin ABD pazarındaki satış başarısına tanık olduktan sonra 2003 yılında Evo'nun sekizinci neslini ABD'ye ihraç etmeye karar vermiştir.

Lancer Evolution, Initial D, Gran Turismo, Forza, Need for Speed, Midnight Club, Colin McRae Rally, V-Rally, World Rally Championship, Wangan Midnight, Asphalt, Tokyo Xtreme Racer ve Hızlı ve Öfkeli gibi çok sayıda video oyunu, film, müzik videolarında ve TV şovlarında yer almıştır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.