--}}

Moleküler Bulut

Moleküler bulut, yoğunluğu ve boyutu özellikle moleküler hidrojen (H2) olmak üzere, moleküllerin oluşumuna olanak tanıyan bir çeşit yıldızlararası buluttur. Moleküler hidrojeni kızılötesi ve radyo dalgası gözlemleriyle fark etmek zordur ancak H2'nin varlığını anlamak için aranan CO'dur (karbon monoksit).

`ndan ayrılmıştır. Yakınlarda yeni oluşmuş olan yıldızlar görünmektedir. Tozun saçtığı mavi ışık ile görüntüleri kızıllaşmıştır. Bu görsel iki ışık yılı uzaklığı kapsar ve 1999 yılında Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilmiştir.] Moleküler bulut, yoğunluğu ve boyutu özellikle moleküler hidrojen (H2) olmak üzere, moleküllerin oluşumuna olanak tanıyan bir çeşit yıldızlararası buluttur.

Moleküler hidrojeni kızılötesi ve radyo dalgası gözlemleriyle farketmek zordur ancak H2`nin varlığını anlamak için aranan CO`dur (karbon monoksit). CO parlaklığı ile H2 kütlesi arasındaki oranın sabit olduğu düşünülür ancak diğer galaksilerin gözlemlenmesinde bu varsayımın doğruluğundan şüphelenilecek bulugulara rastlanmıştır.cite web | yazar=Craig Kulesa | başlık=Overview: Molecular Astrophysics and Star Formation | work=Research Projects | url=http://loke.as.arizona.edu/~ckulesa/research/overview.html | erişimtarihi=2005-09-7

NotlarGökbilim-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Moleküler Bulut
Moleküler bulut