--}}

Monolit

Monolit, yekpare taş veya kayadan meydana gelen, görünüşte dağ benzeri bir jeolojik veya teknolojik, büyük boyutlu bir kitledir. Sıklıkla çok sert ve katı metamorfik kayadan olan bu kitleleri, genellikle erozyon açığa çıkarmıştır.

Augustus.|thumb|270px] Monolit, yekpare taş veya kayadan meydana gelen, görünüşte dağ benzeri bir jeolojik veya teknolojik, büyük boyutlu bir kitledir. Sıklıkla çok sert ve katı metamorfik kayadan olan bu kitleleri, genellikle erozyon açığa çıkarmıştır.

İsim Latince ``monolithus`` sözcüğünden gelir ki bu da Yunanca ``μονόλιϑος`` (``monolithos``) sözcüğünden gelmektedir. ``μονόλιϑος`` sözcüğü ise μόνος yani "tek" ve λίϑος yani "taş"tan türemiştir. İngilizce ve Türkçe`ye ise Fransızca ``monolithe`` sözcüğünden geçmiştir.

Jeolojik Monolitler

Bugün dünyadaki en büyük üç monolit şunlardır:
  1. Mount Augustus (Augustus Dağı), Avustralya
  2. La Peí±a de Bernal, Meksika
  3. Stone Mountain (Taş Dağı), Atlanta, Georgia, USA


Diğer monolitlerden bazıları: .|thumb|300px" target="_blank">[1]]

Kuzey AmerikaAvrupaAfrikaAsyaAvustralyaGüney AmerikaAntarktikaUluru

Yıllar boyunca Uluru/Ayers Kayası`nın dünyanın en büyük monoliti olduğu yazılmış ve söylenmiştir. Aslında bu iki açıdan da ``yanlış``tır. Zira Uluru bir monolit değildir ve bir monolit olsa bile Mount Augustus ondan yaklaşık 2,5 kat daha büyüktür.

Yapay Monolitler

Yekpare taştan meydana gelen abidelere tarihte sıklıkla rastlanır. Bunlar diğer özelliklerine göre farklı isimlerle anılır. Bunun dışında insan eliyle, farklı amaçlar için yapılmış monolitler bulunur. Bazı insan eliyle yapılmış monolitler ve tipler:Ayrıca BakınızKaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

monolit

Türkçe monolit kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Monolith
adj. monolithisch

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Monolit
monolit