Mons Lactarius Savaşı

Mons Lactarius Savaşı', 552 yılının sonbaharında (belki de 553 başlangıcında) meydana gelen Doğu Roma İmparatorluğu generalı Narses İmparator I. Justinianos namına Ostrogotlar Krallığı'nın son kralı Teya'yı mağlup etmiştir.

Mons Lactarius Savaşı

552 yılının sonbaharında (belki de 553 baslangıcında) meydana gelen Mons Lactarius Savaşı`nda Doğu Roma İmparatorluğu jeneralı Narses İmparator Jüstinianos namına Doğu Gotların son kralı Teya`yı mağlup etmiştir. Bu, Gotlar Savaşları`nın son büyük muharebesiydi.

Doğu Gotların birkaç ay önce Busta Gallorum Savaşı`nda uğradıkları ve önceki kral Totila`nın öldüğü ağır mağlubiyetinden sonra kral seçilip Doğu Gotlar halkının kalanlarını bir araya toplayarak kardeşi Aligern`in hala birkaç yerleri müdafaa ettiği Campania bölgesine ricat etmişti.

Narses, Napoli`ye yakın olan Mons Lactarius ("Süt Dağı")`da Gotların yolunu keserek onları muharebeye mecbur etti. Gotların kendilerini dar bir boğazda tahassun ettikleri İmparatorun askerlerinin sayıca üstünlüğünü kullanmalarına engel koydu. Şiddetli muharebe iki gün sürerek ancak Teya`nın kendisinin öldürülmesiyle sona erdi. Teya, kalkanını değiştireceği anda bir Roma askeri tarafından öldürücü derecede yaralandı. Aligern`le yaşamakta kalan diğer Gotlar bir süre daha mücadele ettikten sonra nihayet serbest çıkıs karşılığında arzı teslimiyet edip Italya`yı terk etmek zorunda kaldılar. Tektük Gotlar garnizonlarının 562 senesine kadar Doğu Romalılara mukavemet gösterdiklerine rağmen bu muharebe ikinci Got Savaşı`nın asıl sonu anlamına geldi.

Mons Lactarius Savaşı`nın meşhur bir tasviri çağdas tarihçi Prokopios`un tarih eserinin sekizinci kitabında bulunur.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar