Mordovya

Kısaca: Mordovya 26,200 km<sup>2</sup>lik alana, 1 milyona yakın nüfusa sahip (2002 verilerine göre 888.766 kişi) Rusya Federasyonuna bağlı özerk bir cumhuriyettir. En büyük yerleşim merkezi başkent Saransk`dır. Başkent Saransk yaklaşık 400 bin nüfusuyla Mordovyanın en büyük şehri, siyasi, ekonomik ve kültür merkezidir. 2002 verilerine göre halkın % 31,9 Mordovyalı, % 60,8 i Ruslar, % 5,2 ni ise Tatarlar oluşturmaktadır. Ayrıca Mordovya`da genel olarak Finno-Ugric ve Rusça dilleri konuşu ...devamı ☟

Mordovya
Mordovya

Mordovya 26,200 km2lik alana, 1 milyona yakın nüfusa sahip (2002 verilerine göre 888.766 kişi) Rusya Federasyonuna bağlı özerk bir cumhuriyettir. En büyük yerleşim merkezi başkent Saransk`dır. Başkent Saransk yaklaşık 400 bin nüfusuyla Mordovyanın en büyük şehri, siyasi, ekonomik ve kültür merkezidir. 2002 verilerine göre halkın % 31,9 Mordovyalı, % 60,8 i Ruslar, % 5,2 ni ise Tatarlar oluşturmaktadır. Ayrıca Mordovya`da genel olarak Finno-Ugric ve Rusça dilleri konuşulmaktadır.

İklimi ve Coğrafyası

Mordovya`nın iklimi karasal iklimdir. Kışları soğuk ve kar yağışlıdır, yazları ise sıcak ve kuraktır.

Mordovya`nın topraklarının büyük bir kısmı dağlık arazidir. Bu yüzden dağlarda kış turizimi faaliyetleri yapılmaktadır. Bu bölgedeki dağlar çok yüksek ve dik yamaçlara sahiptir. Oka, Don ve Volga (İdil) nehirlerinin geçtiği ve kendinde de Alatır, Sura gibi irili ufaklı nehirlerin bulunduğu Mordovya`nın güneybatısında geniş ovalar yer almaktadır. Bu ovalarda Saransk, Kovylkino, Ruzajevka gibi şehirler kurulmuştur.

Ekonomi ve Ulaşım

Mordovyanın ekonomisi Endüstri, Hayvancılık, Kış Turizmi ve az oranda da tarıma dayalıdır. Endüstri çok gelişmişdir. Halkın % 43 ü Başkent Saronsk`ta kurulmuş, Otomobil yedek parçaları, Metal, Kumaş, Kimya ve Dericilik sanayisinde çalışmakta, % 30 u Hizmet, % 23 ü Hayvancılık ve geri kalan kısım da kış turizmi ve tarımla uğraşmaktadır. Başkent Saronsk`ta bir adet üniversite, bir tane Havaalanı ve Hidroelektrik santrali bulunmaktadır. Ayrıca Mordovyada gelişmiş bir ulaşım ağı vardır. Bütün şehirler birbirine demiryolları ve otobanlarla bağlanmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

karasal iklim saransk

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.