Morrissey

Müzisyen2 | | Başlık = Morrissey | Müzisyen = Morrissey | resim = | gad = Steven Patrick Morrissey | doğum = 22 Mayıs 1959 | ölüm = | müzik tür = Alternatif rock | enstrüman = Vokal | aoy = 1982 - | grup = The Nosebleeds Slaughter & The Dogs The Smiths | url = www.morrisseymusic.com [1] | türkçe url = http://morrissey.britrocktr.com [2]

Morrissey (tam adı Steven Patrick Morrissey, d. 22 Mayıs 1959) İngiliz şarkıcı ve müzisyen. The Smiths grubu ve solo çalışmaları ile tanınır.

Çocukluk

Morrissey 1959`de Manchester`da bir İrlandalı katolik ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi Morrissey`in doğumundan kısa süre önce İngiltere`ye göç etmişlerdi. Morrissey annesiyle daha yakınken, babasıyla daha mesafeli bir ilişkisi vardı. Yıllar geçtikçe babasıyla bağlarını tamamen kopardı. Sanatçı çocukluğunda 60ların ünlü kadın sanatçılarını dinlemeyi ve Oscar Wilde okumayı çok severdi.

Gençlik

Gençliğinde arkadaşlarıyla büyük bir problemi olmamasına karşın kendisini yalnız hisserdi. Bu yalnızlığı yenmek için uyuşturucu kullanmaya başladı. Bir yandan da The New York Dolls gibi ünlenen punk rock gruplarını dinlemeye başladı. 1977`de The Nosebleeds adlı bir gruba vokal yapmaya ve şarkı yazmaya başladı. 1978`de ise Slaughter & the Dogs adlı grup ile dört şarkı kaydetti. 1982`de ise arkadaşı Johnny Marr ile The Smiths`i kurdu.

The Smiths

The Smiths, 1980`li yılların en önemli müzik gruplarından biridir. Özellikle dönemin popüler müzik akımlarına (house, techno gibi synthesizer temelli elektronik müzikler) hiç prim vermeden davul, gitar ve bas ile son derece basit bir pop müzik icra etmiştir. Grup, en önemli gücünü Johnny Marr`ın yazdığı besteler ile Morrissey`nin yazdığı (müzik tarihinde eşine kolay rastlanamayacak kadar derin) lirikler ve yine Morrissey`nin birer türküyü andıran vokal melodilerinden almıştır.

Son derece kısa süren kariyerlerinin bitme nedeni, Marr ile Morrissey arasındaki kişisel ego çatışmaları olmuş, ergenlik çağı ve hemen sonrasındaki her bireyin şarkılarında mutlaka kendinden bir şeyler bulduğu bu çok özel grup, henüz 4 uzunçaların ardından 1988`de dağılmıştır.

Solo albümler ve Morrissey tartışmaları

1988`de ilk Morrissey albümü Viva Hate yayınlandı. Albüm The Smiths sounduna yakın gidiyordu. "Suedehead" ve "Everyday Is Like Sunday" hitleriyle büyük başarı kazanan albümü, ilk albüme girmeyen şarkılardan oluşan 1990 tarihli Bona Drag takip etti. Viva Hate`re bulunan "Margaret on the Guillotine" şarkısı İngiltere başbakanı Margaret Thatcher`a yönelik olduğu için, hakkında polis soruşturma açtı.

1991 tarihli Kill Uncle büyük bir başarı kazanamadı ancak 1992`de Morrissey yeni bir hit albüm olan Your Arsenal`i yayınladı ve bir Grammy adaylığı da kazandı. 1994`te Vauxhall and I albümü Morrissey`e tekrardan İngiltere`de listelerde birincilik getirdi. 1995 tarihli Southpaw Grammar ve 1997 tarihli Maladjusted albümleri ise listelerde vasatı aşamadı. 1996 tarihinde eski The Smiths bateristi Mike Joyce hakettiği parayı almadığı için Morrissey`e dava açtı. Morrissey davayı kaybetti ancak yine de Joyce`a parasını vermedi.

Bu orta halli iki albümden sonra Morrissey İngiliz basınından uzaklaşmak için Los Angeles`a taşındı. Uzun aradan sonra 2003`te You Are The Quarry albümü çıktı. İlk single`ı "Irish Blood, English Heart" İngiltere listelerine üç numaradan girdi. Bu Morrissey`in solo çalışmalarında ve The Smiths döneminde en başarılı olmuş şarkısıydı. 2006 tarihli Ringleader Of The Tormentors albümü de "You Have Killed Me" şarkısıyla beraber önceki albüme benzer bir başarı kazandı. 11 yaşından beri vejerteryan olan Morrrissey 2006 yılında yapılan fok avlarından dolayı Kanada`yı boykot etmek için turnesine Kanada`yı dahil etmemiştir.

Diskografi

Stüdyo albümleri

Viva Hate (1988) Kill Uncle (1991) Your Arsenal (1992) Vauxhall and I (1994) Southpaw Grammar (1995) Maladjusted (1997) You Are the Quarry (2004) Ringleader of the Tormentors (2006)

Toplama albümleri

Bona Drag (1990) World of Morrissey (1995) Suedehead: The Best of Morrissey (1997) My Early Burglary Years (1998) The Best Of (2001)

Konser albümleri

Beethoven Was Deaf (1993) Live at Earls Court (2005)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.