Mostar (şehir)

Mostar, Bosna-Hersek'te Hersek bölgesinin en büyük şehri ve Bosna-Hersek Federasyonu'na bağlı Hersek-Neretva Kantonu'nun idarî merkezi olan şehir. Neretva Nehri'nin kıyısında yer alan Mostar, Hersek'in başkentidir.

Mostar 1890
Mostar 1890
]
Mostar 1890
Mostar 1890
] Mostar Bosna-Hersek Cumhuriyetinin Hersek bölgesindeki Neretva kantonunun markezi olan şehir.

Neretva Nehrinin kıyısında yer alan Mostar, Bosna-Hersek Cumhuriyetinin 4. büyük şehridir. 105.000 nufuslu şehir, Bosna-Hersek`teki iç savaş sırasında büyük zarar gördü. Şehre ismini veren ünlü Mostar Köprüsü Hırvatlar tarafından yıkıldı. Savaş sırasında Şehrin etnik yapısı değişti. Müslümanlar Mostar`ın doğusunda, Hırvatlar batısında yaşamaya başladı. Sırpların çoğu ise şehirden ayrıldı.

Savaştan sonra şehirde zarar gören binalar tamir, tarihi eserler restore edildi. Avrupa Birliği restorasyon çalışmaları için 15 milyon dolar harcadı. Bu arada yıkılan Mostar Köprüsü ABD, Türkiye, Hollanda, İtalya ve Hırvatistan`ın katkılarıyla ER-BU adlı bir Türk şirketi tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edildi. 2005 tarihinde eski Mostar şehri, UNESCO tarafından Dünya Miras Listesine alındı. Kayseri ile, Mimar Sinan, Kayseri doğumlu olduğu için, kardeş şehir ilan edilmiştir.

Dış bağlantılarResim:Mostar Stari 2.jpg|Mostar Resim:Stari most Kuca.jpg|Mostar`da geleneksel bir ev

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Mostar (şehir)
Mostar (şehir)