Mostar Sevdah Reunion

Kısaca: Bosna-Hersek Mostar kökenli, sevdalinka ile çingene müziğini birleştiren tarza sahip bir müzik grubudur. ...devamı ☟

Mostar Sevdah Reunion
Mostar Sevdah Reunion

Bosna-Hersek Mostar kökenli, sevdalinka ile çingene müziğini birleştiren tarza sahip bir müzik grubudur. Grup efsane çingene şarkıcı Şaban Bayramoviç ile 2 ve Balkanların caz divası kabul edilen Ljiljana Buttler ile 2 olmak üzere toplam 7 albüm yapmıştır. 1998 yılında Dragi Å estić tarafından kurulan grup başta Paris, Londra gibi müzik devi şehirler olmak üzere Canarya Adaları, Madeira Adaları ve Avusturalya gibi değişik yerlerde 200'ün üzerinde konser vermiştir. Bunların arasında Sarajevo Caz Festivali, International Roma Festival , International Filmfestival Frankfurt, Pavarotti Music Center - Blues Festival, London The Marquee Club, World Music Festival , Festival La Note di San Lorenzo gibi festivaller olduğu gibi grup 2004 yılında İstanbul CRR' de bir konser vermiştir. Grup 2002, 2003 ve 2004 yıllarında Davorin müzik ödülünü üstüste 3 yıl kazanarak ayrı bir başarıya da imza atmıştır. Ayrıca Grup hakkında 2 belgesel film yer almaktadır. Bunlardan biri ünlü yönetmen Pjer Žalica †˜nın MSR diğeri de Mira Erdevički'nin 2005 yapımı Sevdah the Bridge that Survived filmidir.

Albümler

#Mostar Sevdah Reunion: "Mostar Sevdah Reunion" (1999) #Mostar Sevdah Reunion presents Šaban Bajramović: "A Gypsy legend" (2001) #Ljiljana Buttler & MSR: "The Mother of Gypsy Soul" (2002) #Mostar Sevdah Reunion: "A Secret Gate" (2003) #Mostar Sevdah Reunion and Ljiljana Buttler: "The legends of life" (2005) #Mostar Sevdah Reunion : "Saban" (2006) #Mostar Sevdah Reunion : "Cafe Sevdah" (2007)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.