Mozilla Firefox

Mozilla Firefox ya da kısaca Firefox, Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen bir web tarayıcısıdır. Firefox, Mozilla'nın yeniden tasarlanmasıyla, Netscape Gecko tabanlı olarak, XUL kullanıcı arayüz dili ile hazırlanmış olan açık kaynaklı bir yazılımdır. Mozilla Firefox Microsoft Windows, Mac OS X ve Linux'u destekler; bunun yanı sıra kodu ayrıca FreeBSD, OS/2, Solaris, SkyOS, BeOS gibi sistemlere de taşınmıştır...

Mozilla Firefox hakkında bilgiler

Mozilla Firefox ya da kısaca Firefox, Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen bir ağ tarayıcısıdır. Firefox, Mozilla'nın yeniden tasarlanmasıyla, Netscape Gecko tabanlı olarak, XUL kullanıcı arayüz dili ile hazırlanmış olan açık kaynaklı bir yazılımdır.

Bazı özellikleri

* Kendiliğinden açılan pencereleri engelleme
* Sekmeli tarama
* Bütünleşik Google araması
* Kişiselleştirilebilir araç çubukları
* Uzantı yönetimi
* Kolayca düzenlenebilen yerimleri
* İzlek (tema) desteği
* Çerez yönetimi
* Yumuşak kaydırma


Mozilla Firefox, MPL (Mozilla Public License) ve NPL (Netscape Public License) altında tamamen ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Mozilla ile Mozilla Firefox arasındaki farklar

Mozilla içinde Mozilla ağ tarayıcısı, posta ve haber yöneticisi, ağ sayfalarını düzenleyebileceğiniz Düzenleyici ve sohbet yazılımı Chatzilla bulunur. Mozilla Firefox ise tek başına bir tarayıcıdır. Mozilla yerine Mozilla Firefox kullanmak, ancak yine de Mozilla'nın posta ve haber yöneticisini kullanmak isteyenlere Mozilla Thunderbird önerilir.

Ağ tarayıcısı Mozilla Firefox ve posta ve haber istemcisi Mozilla Thunderbird, Mozilla'nın bütünleşik sürümünden daha etkin ve hızlıdır.

Linkler

 • http://www.mozilla.org/products/firefox/
 • http://mozilla.org/products/firefox Mozilla Firefox Ana Sayfa
 • http://texturizer.net/firefox David Tenser'in Firefox Yardım Sites
 • http://mozillazine.org/forums/index.php?c=4 MozillaZine.org Firefox tartışma alanı
 • http://mozilla.org/projects/firefox/roadmap.html Firefox yol haritası
 • http://asteko.linux-sevenler.org/moz/fb/sss.html Mozilla Firefox Türkçe Yardım Sayfası
 • http://wiki.pclabs.gen.tr/index.php/Mozilla_Firefox Mozilla Firefox ile ilgili Türkçe viki sayfası
 • https://addons.update.mozilla.org/ Eklenti ve temalar için resmi sayfa
 • İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Mozilla Firefox'un Geçmişi

  Mozilla Firefox projesi, Dave Hyatt ve Blake Ross tarafından yaratılmıştır. Firefox 1.0 9 Kasım 2004'te çıktı.

  Mozilla Firefox 2

  Mozilla Firefox 2, Firefox ağ tarayıcısının 24 Ekim 2006'da çıkan sürümüdür. Gecko 1.8 kullanır.

  Mozilla Firefox 3

  Mozilla Firefox 3, Firefox ağ tarayıcısının 17 Haziran 2008'de çıkan sürümüdür. Gecko 1.9 kullanır. Çıktığı gün yapılan 8 milyon indirmeyle birlikte Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir.

  Mozilla Firefox'un Pazar Payı

  2004'te yayınlandığından beri Mozilla Firefox'un pazar payı hızla arttı. Şu anda Dünya'daki en yaygın ikinci ağ tarayıcısıdır.== Endüstriyel benimsenme ==Firefox için Yahoo, Google gibi şirketler eklentiler yayınladılar.

  Mozilla Firefox'un özellikleri

  Mozilla Firefox'un özellikleri onu diğer tarayıcılardan ayırır.

  Mozilla Firefox 4

  Mozilla Firefox 4, Firefox web tarayıcısının 4. sürümüdür. İlk beta sürümü 6 Temmuz 2010'da çıkmıştır. Firefox 4 WebM, WebGL HTML5 ve CSS3'ü desteklemektedir. Daha hızlı bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

  Firefox

  Mozilla Firefox ya da kısaca Firefox, Mozilla Vakfı tarafından geliştirilen bir web tarayıcısıdır. Firefox, Mozilla'nın yeniden tasarlanmasıyla, Netscape Gecko tabanlı olarak, XUL kullanıcı arayüz dili ile hazırlanmış olan açık kaynaklı bir yazılımdır.

  Mozilla

  Mozilla, Netscape'in kaynak kodunu açmasıyla ortaya çıkan, ve ilk kurulduğundan beri Netscape'in Ağ tarayıcıları için kullandığı kod ismi olan "Mozilla"yı markalaştıran, açık kaynaklı yazılım ailesidir. Son olarak çıkardıkları Mozilla Firefox tarayıcısı ile tarayıcı ...

  Mozilla Thunderbird

  Mozilla Thunderbird Açık kaynaklı dağıtılan ve Mozilla projesinin bir türev ürünü olarak geliştirilen e-posta ve haber grubu istemcisidir. Mozilla Thunderbird, Mozilla'dan daha ufak boyutlu ve daha hızlı bir istemci ve XUL kullanıcı arabirimi diliyle yazılıyor.

  Firefox Eklentileri Listesi

  Bu liste bilinen bazı Firefox eklentilerinin listesidir. Birçok Mozilla Firefox eklentisi SeaMonkey tarayıcısında da çalışır. Daha geniş bir liste için resmi eklenti deposuna bakabilirsiniz.<ref>https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/</ref> 30 Nisan 2007 tarhiyle bu depoda ...

  Mozilla Sunbird

  Mozilla Sunbird, tüm platformlarda çalışabilen bir takvim uygulamasıdır. Mozilla Vakfı, Sun Microsystems ve pek çok gönüllü tarafından geliştirilmektedir. En son kararlı sürümü 0.9'dur.

  Mozilla Vakfı

  Mozilla Vakfı, kâr amacı gütmeyen ve açık kaynaklı Mozilla tasarılarına destek sağlayan bir kuruluştur. 15 Temmuz 2003'te kurulmuştur.