MPEG (Hareketli Görüntü Uzmanları Birliği - Moving Picture Experts Group; MPEG), ISO/IEC'nin sayısal olarak kodlanmış ses ve görüntü temsili için standard geliştirmeden sorumlu çalışma birliğidir.

MPEG

MPEG 'Hareketli Görüntü Uzmanları Birliği' (Moving Picture Experts Group; MPEG), ISO/IEC'nin sayısal olarak kodlanmış ses ve görüntü temsili için standard geliştirmeden sorumlu çalışma birliğidir.

Tarihçe

Hareketli Görüntü Uzmanları Birliği 1988'de kurulmuştur. Birlik ilk olarak MPEG-1 standardını geliştirmiştir. MPEG-1, Görüntü Yoğun Teker (Video CD)'lerinin ve MP3 sayısal ses biçimleme ürünlerinin geliştirilmesine olanak sağlamıştır.

Birliğin daha sonra geliştirdiği MPEG-2 standardı da günümüzde kullanılan Sayısal Televizyon, Sayısal Elektronik Alıcı (Set-top-box) ve Sayısal Çok amaçlı Teker (DVD) gibi ürünlerde sayısal kodlamada kullanılmıştır. Birlik halen sayısal ağ erişimli hareketli ve sabit Çoklu-ortam (Multimedia) ürünleri için MPEG-4, ses ve görüntü içerikli sayısal verilerin standard olarak tanımlanabilmeleri için MPEG-7 ve Çoklu-ortam ürünlerininin birarada çalışmasına olanak sağlayacak temel bir iskelet yapı oluşturmak için MPEG-21 gibi yeni standardlar üzerine çalışmasını sürdürmektedir.

Dış bağlantılar

MPEG

Almanca MPEG kelimesinin Türkçe karşılığı.
(bilgisayar) hareketli video görüntülerinin sıkıştırılmasında kullanılan standartlardan biri

İlgili konuları ara

Yanıtlar