MPEG

MPEG (Hareketli Görüntü Uzmanları Birliği - Moving Picture Experts Group; MPEG), ISO/IEC'nin sayısal olarak kodlanmış ses ve görüntü temsili için standard geliştirmeden sorumlu çalışma birliğidir.

MPEG 'Hareketli Görüntü Uzmanları Birliği' (Moving Picture Experts Group; MPEG), ISO/IEC'nin sayısal olarak kodlanmış ses ve görüntü temsili için standard geliştirmeden sorumlu çalışma birliğidir.

Tarihçe

Hareketli Görüntü Uzmanları Birliği 1988'de kurulmuştur. Birlik ilk olarak MPEG-1 standardını geliştirmiştir. MPEG-1, Görüntü Yoğun Teker (Video CD)'lerinin ve MP3 sayısal ses biçimleme ürünlerinin geliştirilmesine olanak sağlamıştır.

Birliğin daha sonra geliştirdiği MPEG-2 standardı da günümüzde kullanılan Sayısal Televizyon, Sayısal Elektronik Alıcı (Set-top-box) ve Sayısal Çok amaçlı Teker (DVD) gibi ürünlerde sayısal kodlamada kullanılmıştır. Birlik halen sayısal ağ erişimli hareketli ve sabit Çoklu-ortam (Multimedia) ürünleri için MPEG-4, ses ve görüntü içerikli sayısal verilerin standard olarak tanımlanabilmeleri için MPEG-7 ve Çoklu-ortam ürünlerininin birarada çalışmasına olanak sağlayacak temel bir iskelet yapı oluşturmak için MPEG-21 gibi yeni standardlar üzerine çalışmasını sürdürmektedir.

Dış bağlantılar

Diğer anlamları

MPEG

Almanca MPEG kelimesinin Türkçe karşılığı.
(bilgisayar) hareketli video görüntülerinin sıkıştırılmasında kullanılan standartlardan biri

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.