Mr. Olympia

Mr. Olympia, Uluslararası Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu (IFBB) tarafından her yıl düzenlenen uluslararası vücut geliştirme yarışmasının Joe Weider's Olympia Fitness & Performance Weekend'deki profesyonel erkek vücut geliştirme yarışmasını kazanan sporcuya verilen unvanın adıdır. Joe Weider, Mr. Universe kazananlarının rekabete devam etmelerini ve para kazanmalarını sağlamak için yarışmayı yarattı. İlk Olympia, 18 Eylül 1965'te New York, Brooklyn Müzik Akademisi'nde gerçekleştirildi ve Larry Scott, iki şampiyonluğun ilkini kazandı.

Rekor galibiyet sayısı Lee Haney (1984–1991) ve Ronnie Coleman (1998–2005) taraflarından sekizdir. Big Ramy şu anda unvanı elinde tutuyor.

Pumping Iron (1977) filmi, Pretoria Güney Afrika'da 1975 Mr. Olympia'nın oluşumunu içeriyordu ve Arnold Schwarzenegger ve Lou Ferrigno'nun oyunculuk kariyerlerinin başlamasına yardımcı oldu.

Ayrıca bir kadın vücut geliştirmeci olan Ms. Olympia'nın yanı sıra fitness ve figür yarışmacıları için Fitness Olympia ve Figure Olympia yarışmacıları da var. Dört yarışmanın tamamı aynı hafta sonu gerçekleşir. 1994'ten 2003'e ve yine 2012'de bir Masters Olympia da taçlandırıldı.

2016'dan başlayarak, Classic Physique adlı yeni bir bölüm tanıtıldı. Danny Hester, Classic Physique bölümünün açılış şampiyonuydu.

2019'dan itibaren, Wheelchair Olympia (Tekerlekli Sandalye Olympia) adlı yeni bir bölüm eklendi.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.