Mudanya

Mudanya, Marmara Denizi kıyısında Bursa iline bağlı 54.000 nüfuslu bir ilçedir.Konumu28-29 derece kuzey boylamları ile 40-41 derece kuzey enlemleri arasında bulunmaktadır.

MUDANYA (türkçe) anlamı
1. Bursa iline bağlı ilçelerden biri.

Mudanya hakkında detaylı bilgi

Mudanya, Marmara Denizi kıyısında Bursa iline bağlı 54.000 nüfuslu bir ilçedir.

Konumu

28-29 derece kuzey boylamları ile 40-41 derece kuzey enlemleri arasında bulunmaktadır. Batıda Karacabey, güneyde Bursa, doğuda Gemlik ile komşudur; kuzeyinde Gemlik Körfezi yer alır. Bursa’ya 32 km uzaklıktadır. 346 km2’lik bir alan kaplar.

Yüzey Şekilleri

Gemlik Körfezi’nin güney yüzünü kaplayan ve Bursa Ovası’nı denizden ayıran MUDANYA DAĞLARI, doğu-batı yönünde uzanır. Batıdan, Susurluk Çayı’nın denize döküldüğü yere kadar uzanan en yüksek tepe 600 metre yüksekliğindeki Karatepe’ye kadar erişir. Belli başlı akarsuyu Nilüfer Çayı’dır. Arazi engebeli bir yapıya sahiptir.

İklim

Mudanya’da Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları çok sıcak değil ama kurak geçer. Kışları ılık ve yağışlıdır. En soğuk ayı Şubat, en sıcak ayı Ağustos’tur. Yıllık yağış mikatrı 614mm’dir. En çok esen rüzgar poyraz ve yıldızdır.

Yönetim

Mudanya’ya bağlı 2 belde (Zeytinbağı ve Güzelyalı), 36 köy bulunmaktadır. İlçe merkezinde 8 mahalle bulunur.

Tarihi

İlçenin tarihi milattan önce 7. yüzyıla dayanır. İlk adının MYRLEA olduğu bilinmektedir. 12 İyon şehir devletinden olan Gemlik ve Erdek’in de kurucusu Kolofonlular tarafından kurulmuştur. Zaman zaman işgale uğrayan şehir, Makedonya Hükümdarı 5. Filip (PHLIPOSS) tarafından yıkılmış ve yerine, APAMEIA adı ile yeni bir şehir inşa edilmiştir. Bu şehir de işgale uğramış ve imar edilerek MONTANIA adını almıştır. Şimdiki adı olan MUDANYA’nın buradan geldiği sanılmaktadır.

Mudanya, 1321 yılında Orhan Bey tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Mudanya Kasabası, Mondros Mütarekesi’nden sonra, önce İngiliz istilasına uğramıştır. Fakat Jandarma Onbaşısı ŞÜKRÜ ÇAVUŞ’un İngiliz Deniz Piyadesi’nin çıkartma yaptığı iskelede İngiliz Ordusundan bir binbaşı bile bir eri öldürmesi üzerine bu işgal bir gün bile sürmemiştir. 25 Haziran 1920’de gerçekleşen bu olaydan 11 gün sonra İngiliz ordusunun yerini Yunanlılar almıştır. Düşman işgali altında 2 yıldan uzun süre kalan Mudanya, 12 Eylül 1922 günü Yunan işgalinden kurtulmuştur.

Türk Kurtuluş Savaşı’nı sona erdiren anlaşma 3- 11 Ekim 1922 tarihleri arasında yapılan konferans sonucunda Mudanya’da imzalanmış ve Mudanya Mütarekesi adını almıştır.

Ekonomi

Zeytincilik, ilçe halkının birinci derecede gelir kaynağıdır. Bağcılık, sebze ve meyvecilik, ayçiçeği, soğan ve tahıl gibi diger tarımsal faaliyetler, az miktarda da olsa yapılmaktadır.

İlçede iş hacminin bir çoğunu ithalat-ihracat işlemleri oluşturmaktadır. İthalat, hem deniz ve hem de karayoluyla gelen sanayi mamulleri ve yarı mamullerinden; ihracat ise Bursa Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren sanayi kuruluşlarının ürettikleri mamullerden ve gemilerle yapılan maden cevheri ihracatından meydana gelmektedir.

Marmara Denizinin aşırı kirlenmesi sonucu balıkçılık sektöründe büyük gerileme olmuştur. Yaz mevsiminin serin geçmesi nedeniyle turizm sezonu pek uzun sürmemektedir. Dış turizmin yanında, özellikle başta Bursa olmak üzere çevre il ve ilçelerden gelenlerin olusturdugu günübirlik yerli turizm faaliyetleri yapılmaktadır. Bunun yanında kendi yazlık evlerinde kalanların sayısı da hayli fazladır.

Mudanya Orman Müdürlüğü bünyesinde 6 bin 380 hektar orman alanı bulunmaktadır. Genelde çam ve meşe ile meşe içindeki maki formundaki bitkilere rastlanır. Her yıl yaklaşık 1000 sten kağıtlık odun Seka’ya, 500 sten lif yonga Bursa Sunta Fabrikası’na, 20 ton defne yaprağı da yağ imalatında kullanılmak üzere İzmir’e gönderilmektedir. Toplam orman ürünleri üretimi yıllık 13000 sten civarındadır (1 sten= 1m3).

Mudanya’da sanayi pek gelişmemiştir. Büyük sanayi kuruluşları olarak Yazaki ve Pirelli fabrikaları ve yan sanayileri, 1991 yılında kurulan Küçük Sanayi Sitesi'nde çeşitli iş kollarında faaliyet gösteren 42 işyeri, Zeytinciler Hali'nde ise 50 adet dükkan bulunmaktadır. Ayrıca ilçede büyüklü küçüklü zeytin işleme tesisleri mevcuttur.

İlçenin En Eski Yerel Gazetesi Mudanya'nın Sesi Gazetesidir ve halen yayın hayatını sürdürmektedir.

Camiler

• Fatih Camii: (Mudanya) • Halilağa Camii (Mudanya) • Hasanbey Camii (Mudanya) • Teke-i Atik Camii (Mudanya)

Mescitler

  • Hacı Mehmed Ağa Mescidi (Mudanya)

Tarihi binalar

• Aydınpınar Köyü Kilisesi (Mudanya) • Dereköy Kilisesi (Mudanya) • Kumyaka Kilisesi (Mudanya) • Tahirpaşa Konağı (İlçe Kütüphanesi) (Mudanya) • Mütareke Evi Müzesi (Mudanya)

Linkler

http://www.mudanya.bel.tr Mudanya Belediyesi

Kaynaklar

* Vikipedi

Mudanya nerede?

Mudanya haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Mudanya Mütareke Evi Müzesi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti'nin siyasi alanda kazandığı ilk başarısının göstergesi olan Mudanya Mütarekesi bu evde imzalanmıştır. Mudanya İlçesi merkezinde bulunan ev 19.yüzyıl sonlarına tarihlenmektedir. Rus asıllı Aleksandır Ganyanof'a ait olan ev, daha sonra ...

Mudanya Ateşkes Antlaşması

3 Ekim 1922'de Mudanya'da toplanan konferansta Türkiye'yi Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, Büyük Britanya'yı General Harrington, Fransa'yı General Charpy, İtalya'yı da General Mombelli temsil etmiştir. Çetin görüşmeler sonunda, Mudanya Ateşkes Antlaşması 11 Ekim 1922'de ...

Mudanya Ateşkes Anlaşması

3 Ekim 1922'de Mudanya'da toplanan konferansta Türkiye'yi Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, Büyük Britanya'yı General Harrington, Fransa'yı General Charpy, İtalya'yı da General Mombelli temsil etmiştir. Çetin görüşmeler sonunda, Mudanya Ateşkes Antlaşması 11 Ekim 1922'de ...

Mudanya Mütarekesi

3 Ekim 1922'de Mudanya'da toplanan konferansta Türkiye'yi Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, Büyük Britanya'yı General Harrington, Fransa'yı General Charpy, İtalya'yı da General Mombelli temsil etmiştir. Çetin görüşmeler sonunda, Mudanya Ateşkes Antlaşması 11 Ekim 1922'de ...

Mudanya, Bursa

Mudanya, Marmara Denizi kıyısında Bursa iline bağlı 77.461 nüfuslu ilçe.

Mudanya Mütareke Evi

Mudanya`da, Türk Kurtuluş Savaşı`nı sonlandıran Mudanya Mütarekesi`nin imzalandığı tarihi evdir.

Zeytinbağı, Mudanya

Mudanya ilçesine bağlı şirin bir belde olan Zeytinbağı (Trilye)(Triglia), ilçenin batısında, Mudanya`ya 11 kilometre uzaklıkta, deniz kıyısındadır.Köyün tarihi çok eski olmakla birlikte Antik dönemdeki adı, Caesareia veya Briyllios olarak geçmektedir. Trilye adı da ...

Dedeköy, Mudanya

Dedeköy, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı köy.

Dereköy, Mudanya

Dereköy, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köydür.

Evciler, Mudanya

Evciler, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köydür.

Emirleryenicesi, Mudanya

Emirleryenicesi, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köydür.

Esence, Mudanya

Esence, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köydür.

Eğerce, Mudanya

Eğerce, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köydür. Bursa iline 65km, Mudanya ilçesine 45 km uzaklıktadır.

Göynüklü, Mudanya

Göynüklü, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köydür.

Hançerli, Mudanya

Hançerli, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köydür.=== Tarihi ===Köyün adı `Hançer Ali` ismindeki bir Evliya`dan gelmektedir. Ne amaçla ve kimler tarafından kurulduğu hakkındaki bilgiler dinî içeriklidir ve bir kesinlik mevcut değildir.